Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

Истина иза бајковите приче: Злу краљицу из "Снежане и седам патуљака" нацисти означили као "аријевски узор"

01.03.2024. 17:59
Пише:
Србија Данас
zla kraljica
зла краљица / Извор: Фото: Youtube printscreen/MarkArcana

Иза прелепе приче крије се језива истина.

Бајка "Снежана и седам патуљака" једна је од бајки уз које су сва деца одрастала. Прича браће Грим добила је филмску екранизацију давне 1937. године.

Упркос првобитним сумњама, међународни успех филма био је неоспорив. Са зарадом од осам милиона, а буџетом од нешто више од милион долара, овај филм био је култне године најгледанији у биоскопима - чак је и понео ласкаву титулу најбољег анимираног филма у последњих 55 година. Међутим, немачка бајка крије иза себе причу коју мало ко зна. 

Шта је старије КОКОШ ИЛИ ЈАЈЕ? Напокон је стигао ОДГОВОР на вечиту загонетку upitnik

Шта је старије КОКОШ ИЛИ ЈАЈЕ? Напокон је стигао ОДГОВОР на вечиту загонетку

Покренута полемика о КОРУПЦИЈИ: "Шта носите кад идете КОД ЛЕКАРА? Одговор малолетног дечака избезумио учитељаDečak

Покренута полемика о КОРУПЦИЈИ: "Шта носите кад идете КОД ЛЕКАРА? Одговор малолетног дечака избезумио учитеља

Шта значи овај знак који показују млади широм света? Ако не знате, дефинитивно сте матори и остарелиTimoti Å alame

Шта значи овај знак који показују млади широм света? Ако не знате, дефинитивно сте матори и остарели

zla kraljica
зла краљица / Извор: Фото: Facebook printscreen

Ова фасцинантна прича са срећним крајем имала је своје упориште на основу стварног догађаја који се десио у Баварској крајем 16. века. 1994. немачки историчар по имену Екхард Сандер објавио је "Schneevittchen: Marchen одер Вахрхеит?" (Снежана: да ли је то бајка?), тврдећи да је открио извештај који је можда инспирисао причу која се први пут појавила у бајкама браће Грим. Према историчару, лик Снежане заснован је на животу Маргарете фон Валдек, немачке грофице рођене од Филипа ИВ и његове прве жене 1533. године. У доби од 16 година Маргарету је натерала њена маћеха Катарина од Хацфелда да се одселе у Вилдунген у Бриселу.

А каква се позадина крије иза седам патуљака? Филип ИВ је поседовао неколико рудника бакра који су запошљавали децу у основи као робове. Они не само да су били приморани да раде у нехуманом стању, због чега су многи умрли у младости, већ су они који су преживели имали озбиљно успорен раст и деформисане удове услед неухрањености и тешког физичког рада. Као резултат тога, често су их називали „јадним патуљцима“.
Отрована јабука, опет према речима писца, приписује се историјском догађају који се догодио у Немачкој, када је ухапшен један старији човек јер је давао затроване јабуке деци, за које је веровао да краду његове плодове.

Међутим, не слажу се сви са верзијом коју је испричао Сандер. Према групи научника из Лора у Баварској, Снежана је инспирисана животом Марије Софије фон Ертал, рођене 15. јуна 1725. у Лору на Мајни, у истој области. Девојка је била ћерка земљопоседника принца Филипа Кристофа фон Ертала и његове жене, баронице фон Бетендорф.

Након смрти баронице фон Бетандорф, принц Филип је оженио Клаудију Елизабету Марију фон Венинген, грофицу од Рајхенштајна, за коју се говорило да не воли своје пасторке и да је више волела "закониту" децу. У дворцу у којем су живели, који је сада музеј, налазило се чувено „огледало које говори“, акустична играчка која је способна да сними и репродукује глас говорника (сада се налази у музеју Spessart). Огледало, које је 1720. године конструисала Мануфактура огледала бирачког тела Мајнца у Лору, налазило се у кући за време док је у њој живела Маријина маћеха и било је поклон принца његовој другој жени.

Патуљци у Маријиној причи су такође повезани са рударским градом Бибером, који се налази западно од Лохра и скривен међу седам планина. Најмањим тунелима могли су приступити само веома ниски рудари, који су често носили светле капуљаче, као што су патуљци често приказивани током година. Лохрова студијска група тврди да се стаклени ковчег може повезати са чувеном стакларном у региону, док се отрована јабука може повезати са смртоносним отровом велебиља који у изобиљу расте у близини замка. 

На крају је маћеха Марије Софије Маргарете приморала девојку да побегне из куће, чиме је постала скитница. Девојка је живела неколико година у шуми поред виле, уз помоћ малих рудара који су радили у рудницима њеног оца, и на крају умрла од малих богиња. Одбојност према младој девојци перфидне Клаудије Елизабет Марије фон Венинген учинила ју је мученицом и мртвом од мржње коју је жена осећала према својој ванвременској лепоти.

Можда се никада неће сазнати одакле је прича о "Снежани и седам патуљака"  заиста настала, али бајка је свакако инспирисана неким стварним догађајима који су се десили у Немачкој у вековима који су претходили њеном писању. Штавише, лик зле маћехе могао је да има инспирацију и у Ути фон Баленштед, чланици више класе у Немачкој, која је живела око 1000. године. Ута је била жена маркгрофа Екарда II од Мајсена, члана немачке династије познате као Кућа Асканија. Њихов брак није створио наследника, а свака шанса за наставак њихове лозе завршила се Екардовом смрћу 1046. године, након чега је убрзо уследила Утина. У 20. веку, статуа Уте је постала икона немачке културе, а касније ју је нацистички режим деградирао тако што је држан као "аријевски узор", коришћен у својим пропагандним кампањама. Приликом упоређивања Уте и једне од главних јунакиња бајке, сличност је и више него очигледна. 

У сваком случају, седам патуљака се готово са сигурношћу идентификују у малим радницима немачких рудника седамнаестог и осамнаестог века, а прича би могла бити резултат мешавине елемената, легенди и догађаја који су се заиста догодили, помешани са фантазија и машта.

Snežana i sedam patuljaka
Снежана и седам патуљака / Извор: Фото: Yotube printscreen/Crtani Филмови