Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ОТКРИВАМО СВЕ ШТО СУ СКРИВАЛИ ОД ТЕБЕ: Ово је права истина о пластичним операцијама - и НИЈЕ ЛЕПА!

15.11.2017. 13:56
Пише:
Србија Danas/Mogujatosama.rs
foto
фото / Извор: Фото: Инстаграм Printsreen/man.explore

Најбржи корак до лепоте, али и онај који највише кошта!

Сви смо сведоци колико је естетска хирургија постала део наше свакодневице, и колико је сасвим нормално подвргнути се ножу како би се кориговали одређени физички недостаци и достигла она "савршена" лепота. У складу са тим, оно што је крајње занимљив статистички податак јесте да су чак 91 % оних који се одлуче за хируршке интервенције овог типа заправо припаднице лепшег пола, као и да се њихов број сваке године повећава за 5% у односу на претходну! Такође, интересантно је и су даме које припадају овој скупини махом врло младе - већински старости између 19 и 34 године. 

Оваква статистика је само још један доказ да живимо у свету у ком су нам наметнути идеали лепоте и у ком се жена посматра као објекат, па је имати савршен физички изглед и наглашене женске атрибуте постало апсолутни императив. С обзиром на то да се многе припаднице лепшег пола одлучују на различите интервенције сувише олако, без свести да се ради о операцији, коју као и сваку операцију треба схватити озбиљно, у овом тексту желимо да скренемо пажњу на комплексност ове теме и да укажемо на све могуће негативне последице.

У наставку сазнајте све што су од вас крили о пластичним операцијама. 

Пластични хирурзи, као и психолози, сматрају да велика већина пацијената који се одлучују на овакав вид интервенција (најпопуларније су липосукција и уградња силикона у груди), немају јасну представу о томе шта оне све подразумевају, какве ризике носе са собом, и које су могуће нежељене последице, при чему се мисли како на физичке, тако и на психичке. 

РОЗИКАСТА ИЛИ МОДРЕ КОЖЕ? Боја п*ниса може МНОГО да ти каже о његовом здрављу!

Када говоримо о психичким последицама, оне се односе на перцепцију себе након хируршке интервенције. С обзиром на то да је она донела измене у физичком изгледу, иако жељене, може се десити да особа која се подвргнула операцији ипак не може да прихвати другачију себе. То је, на пример, чест случај, код интервенција на носу, јагодицама и сл, које промене физиономију лица, па се сопствени лик доживи страним. У оваквим ситуацијама, пошто нема назад, често је потребно затражити помоћ психолога. 

Јесте ли чули за СЈАЈ ПОСЛЕ С*КСА? Ево зашто најбољи део ВОЂЕЊА ЉУБАВИ долази 48 сати касније!

Наравно, ту су и физичке последице, када, рецимо, интервенција поправља једно, а квари друго.

Ово се односи управо на малопре поменуту ситуацију када интервенција која исправља један "физики недостатак" ствара други.

Наведимо пример: Код дама које се одлуче на липосукцију доњег стомака и бутина, као последица овог захвата доћи ће до уништавања ћелија масти у овом делу тела, што вои крајње несразмерном и непропорцијоналном гојењу, уколико до њега касније дође, које ће погодити само горње делове тела - руке, леђа, горњи стомак.

МИРИШЕ ЛЕПО, А И ЗДРАВО ЈЕ: Направи сама ПРИРОДНИ ДЕЗОДОРАНС који делује!

Или: Убризгавање ботокса, које умртви поједине мишиће на лицу, проузрокује претерану активност других, па се на тим местима стварају још дубље боре. 

Могуће су и озбиљније последице: У литератури се помиње случај када се естетска корекција капака завршила тако што је нестала моћ трептаја ока код пацијенткиње, која се није вратила ни после 30 операција!

ИНФЕКЦИЈА У ОВОМ ПРЕДЕЛУ!? Ево ШТА СВЕ може да ти се деси ако не скинеш ШМИНКУ ПРЕ СПАВАЊА!

Депресија

У овом делу ћемо се надовезати на већ помињане и разматране психичке, односно емоционалне последице. Пацијент који се одлучи на интервенцију има велика очекивања, и самим тим је изложен стресу, који је појачан и самим процесом операције, као и опоравка, па депресивна стања нису нимало необична појава у појединим случајевима. 

Даме које иду на "фаце-лифтинг" често теже прихватају свој нови супер затегнути изглед лица, јер је он и више него очигледно неприродан, па наилази и на критички настројене коментаре других, који само појачавају целокупну негативну перцепцију и депресивна осећања.

Када смо већ поменули реаговање средине, подсетимо се да смо исту одредили и као кључни фактор због ког се жена незадовољна својим физичким изгледом уопште и одлучује на естетску интервенцију - како би била што приближнија наметнутом "савршеном идеалу" женствености, па у случајевима када та средина реагује разочарањем на промене у изгледу, пацијенткиња може да западне у озбиљну депресију. 

Све ово може проузроковати да се пацијенткиња након што је добила оно што је желела почне јако лоше осећати у свом телу, и тада је јако битно да потражи помоћ психотерапеута. 

Болан процес опоравка

Уколико вам постоперативни период естетске интервенције представе на начин да ће бити пропраћен блажим нелагодностима, знајте да је то, у најмању руку, непоптуна информација, односно неистинита. 

Интервенције као што су операција носа, липосукција, уградња импланата у груди и сл, подразумевају веома болан процес опровака, чији су саставни део отоци, подливи који могу трајати и пар недеља, јаки болови, обавезно мировање, температура, осетљивост на било какав додир проблематичног дела тела. 

Стога, веома је важно да свако ко жели да се подвргне оваквом типу интервенција схвати да је то операција која, као и свака друга, није нимало наивна, да се добро информише о процесу опоравка, као и могућим нежељеним ефектима, како би проценио да ли је психички способан да се упусти у цео процес. 

Могуће компликације и нестручност хирурга

Узевши у обзир да су пластичне операције саме по себи скуп подухват, многе даме како би "боље прошле " се одлучују за интервенције које су пронашле на различитим сајтовима са попустима, без да су се информисале о стручности хирурга који ће извести операцију. Овако нешто се дешава управо из већ поменутог разлога што већина естетски захват не доживљава као операцију, што је потпуно погрешно.

Последице нечије нестручности могу бити не само нпр. парализа фацијалних мишића код уградње ботокса, већ и фатални исходи у ситуацијама када се током операције развије инфекција, која потом кулминира у виду постоперативних компликација. 

Потреба за понављањем захвата

Пластични хирурзи често не напомену да одређене интервенције не гарантују вечне резултате, и да је операцију после неког периода потребно поновити, као код нпр. фејс - лифтинга, или затезања капака.

То је само доказ да су пластичне операције један зачарани круг, и то не само због ових релативно објекитвних фактора, већ и због оних субјективних - када се буквално развије зависност од пластичних операција, и када се након што се " поправи" један физички недостатак, одмах смишља стратегија за следећи потез који ће изглед учинити "савршенијим". 

Постоје и екстремни случајеви пацијената који су, захваљујући великом броју интервенција, не само потпуно променили свој лични опис, већ су почели да личе на лутке.