Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

УМОРНИ СТЕ, А КОСА И КОЖА ИЗГЛЕДАЈУ УЖАСНО? Урадите ово и ПРЕПОРОДИЋЕТЕ СЕ

15.11.2018. 18:55
Пише:
Промо
devojka
девојка / Извор: Профимедиа

Заправо је врло једноставно!

Јесен је кад се лишће претвори у злато и кад шушти под ногама. Јесен је печено кестење и мирис печене паприке из комшилука. Јесен је и кад раније падне мрак и једва чекамо да се вратимо кући и ушушкамо под мекано ћебе. Али, јесен је кад наш организам одбија те сентименте и једноставно -неће. Тада наступају промене које ударају директно на кожу, косу, душу и тело.

Чињеница је да су дани све краћи, а залихе енергије и расположење рапидно падају. Веројатно сте чули за сезонске поремећаје који погађају неке људе, али истина је да ј јесен много више од сезонског нерасположења. С јесени, у нашем организму почињу да се одигравају извесни процеси.

Осећате умор иако сте се наспавали (или се, напротив, нисте уопште наспавали)

Ако изгледате као на фотки баш сваког јутра, причамо о мањку енергије. Постоји општа тенденција успоравања и осећања поспаности током хладних дана. Научници тврде да је то део “примитивног стања хибернације”. А затим, јесења храна је тежа и топлија, са више угљених хидрата и зато нам се обавезно приспава после јела. Укључите у исхрану зелени чај, суво воће, житарице, Говедина, јаја, пшеница, екстракти квасца, млечни производи и браон пиринач пуне организам витамином Б који је задужен за производњу енергије.

Коса је постала танка, слаба, пуца и опада

Коса је увек прва на удару ветра, хладног ваздуха, загађења... Ипак, кад дође јесен, коса некако прва страда, али нема разлога уа драму јер је заправо реч о природном циклусу. Ствар је у томе да је у ово доба године ниво витамина Д на баш

ниском нивоу због мањка сунчеве светлости, а недостатак витамина Д може узроковати губитак косе и лош квалитет власи. Саучесници у том процесу су и мањак јода и гвожђа.

Žena koja gleda u kosu
Жена која гледа у косу / Извор: Профимедиа

Коси можете помоћи адекватном, квалиетном негом и зато је избор шампона буквално од виталног значаја за косу. Добро решење је, рецимо, линија Денси-Солутионс која ефектно ревитализује и чува косу од корена. Одличан је избор за жене које имају проблем са проређивањем, недостатком густине и масе косе, а које желе јачу, гушћу косу. Наша читатељка Мира Малић описује своје “јесење” искуство са косом.

-Препоручила бих свим девојкама да, уколико имају исти проблем са косом који сам и ја имала (танка и беживотна коса која и опада) да заиста пробају сва три производа из линије Денси-Солутионс јер ће видети значајне промене.

Већ након две недеље коришћења, коса ће и бити гушћа, јача и мекша на додир, уз то и здравија. Моја коса бира Децрос јер за себе жели самонајбољу и најквалитетнију негу!

Пошто нахраните косу правим препаратима, нахраните је и протеинима, воћем и поврћем и не заборавите да пијете воду!

Кожа је сува, не можете да је “напојите”

Хладан и сув јесењи и зимски ваздух свакако није пријатељ коже, а грејање јој тек не олакшава “живот”. За почетак: повећајте унос воде на три литра дневно (и коса ће вам рећи “хвала”). Косристите специјализиране креме које задржавају влагу и терају бактерије, а у исхрану обавезно уврстите витамин Ц којег у изобиљу има у кељу, броколију и спанаћу, плодове пуне антиоксиданаса и бета каротена (агруми и бобице) и масну рибу обавезно.

nega lica i kože
нега лица и коже / Извор: Профимедиа

Расположење је на нижој од најниже лествице

У ово доба године јавља се тзв. јесења депресија која настаје када дани постану краћии, а изложеност сунчевим зрацима ограничена.

Симтоми: умор, општа успореност организма и тела, поспаност, промене расположења, плакање, социјално повлачење, губитак тежине или преједање. Обично почиње у новембру и завршава се у марту. И ето одличног изговора да једете сир и димљеног лососа. Наиме, масна риба и сир обезбеђују организму триптофан који подстиче стварање хормона среће серотонина. Омега -3 киселине из масне рибе делују на мозак и расположење као седатив, а нека истраживања тврде да би могле да смање и депресију уопште.

Имунитет вам је “кљокнуо”, нон стоп сте “килави”

Сасвим је нормално да у ово доба године владају прехладе и респираторне инфекције. То је зато што наш имунолошки састав трпи више инфекција у овом периоду него током лета. И поново, низак ниво витамина Д смањује и имунитет.Даље клице с елакше шире у затвореном простору, а централно грејање може да узрокује сушење слузнице носа, што олакшава пут вирусним инфекцијама. Појачајте унос витамина Д (смањује ризик од најмање једне респираторне инфекције, укључујући прехладу и упалу плућа, за трећину) и витамина Ц јер вируси не могу да преживе у организму који садржи висок ниво витамина Ц.

И уживајте у сваком зраку сунца који лишће боји у златно.