Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Црвено на РАДОСТ доноси СРЕЋУ - Ако и ВИ жељно ИШЧЕКУЈЕТЕ Нову годину, ево шта треба да радите

09.12.2023. 20:01
Пише:
Србија Данас/Еспресо
crvena haljina
црвена хаљина / Извор: Shutterstock

Сви се полако припремамо за дочек нове 2024. године, и узбуђено чекамо да видимо шта нам она доноси. Док бирате украсе за јелку, уз новогодишње песме, прочитајте шта треба да радите, како би вам следећа година била благонаклона.

Нова година је дан када, по календару, започиње нови циклус рачунања времена. У већини култура за почетак године узима се 1. јануар, дан који је у грегоријанском календару забележен као први дан у години. Дочек Нове године такође представља и један од најстаријих обичаја, као и обичај који је прихватио велики број људи широм света.

Сам обичај прослављања потиче од обележавања светковине за рађање Сунца. Како су се током векова мењали календари, тако је мењан и дан када нова година почиње.

Овако се навлачи НА СЕБЕ БОЖИЈИ ГНЕВ - Свештеници изнели СТАВ у случају да славите НИКОЉДАН, обичај који морате да испоштујетеriba

Овако се навлачи НА СЕБЕ БОЖИЈИ ГНЕВ - Свештеници изнели СТАВ у случају да славите НИКОЉДАН, обичај који морате да испоштујете

Да бисте били ЗДРАВИ током целе године једну ствар урадите У РАНО ЈУТРО - На празник Светог Алимпија, ову намирницу ПО СВАКУ ЦЕНУ ИЗБЕГНИТЕsveti alimpije

Да бисте били ЗДРАВИ током целе године једну ствар урадите У РАНО ЈУТРО - На празник Светог Алимпија, ову намирницу ПО СВАКУ ЦЕНУ ИЗБЕГНИТЕ

Nova godina
Нова година / Извор: Профимедиа/илустрација

Када је почео да се слави дочек Нове године?

С обзиром на то да многи народи нису имали календаре, годину су рачунали према временским приликама и годишњим добима, као и на основу пољским радова које су обављали. Сматра се да је прву „прославу“ Нове године одржао народ у Месопотамији пре више од 2000 година, и тада се она дочекивала средином марта.

Кинези се сматрају једним од првих народа који је започео обележавање овог дана, и тада су трговци међусобно размењивали поклоне. Иако је јануар уведен у календар 700 година пре нове ере, код Римљана се Нова година до 153. године пре нове ере чекала првог дана марта.

До тада је година имала 10 месеци. Прослава новогодишње ноћи померена је за јануар зато што је то био почетак цивилне године, дан када су новоизабрани конзули ступали на власт. Међутим, овај обичај је свако тумачио како је желео, тако да су неки наставили да је славе 1. марта. Ипак, 46. године пре нове ере, Јулије Цезар је представио нови соларни календар који је показивао да година почиње тачно 1. јануара, и законом је прописано да се тај дан обележава као почетак.

Јелка као новогодишњи симбол

Многима је кићење јелке и декорација куће омиљени обичај везан за новогодишње празнике. Иако већина нас управо јелку и поклоне повезује са дочеком Нове године, многи не знају зашто је баш јелка дрво које украшавамо и када је ова традиција започета.

Јелка, као зимзелено дрво, симболише живот и наду да ће, након зиме, опет доћи топли и лепи дани. Иако се не може са сигурношћу тврдити, сматра се да је овај обичај почео да се практикује у Северној Европи пре око 1000 година. У многим деловима Европе користило се и друго дрвеће, не само јелке. Када нису могли да приуште право дрво, људи су правили пирамиде од дрвета и украшавали их јабукама, свећама и папиром како би лепше изгледале.

Једна од легенди везаних за обичај кићења јелке говори о настанку овог обичаја. Једног дана шумар је седео са породицом у својој колиби. Били су окупљени око ватре како би се у току хладне зиме загрејали. У току вечери неко је покуцао на врата. Био је то дечак који је промрзао и шумар и његова породица су га великодушно прихватили. Дали су му да поједе нешто и да преспава у кревету њиховог најмлађег детета, које је то делило кревет са својим братом. Када су се ујутру пробудили, на Божић, породицу је дочекао хор анђела, а испоставило се да је дечак којега су угостили сам Исус Христ. Као знак захвалности, он им је даривао гранчицу јеле и од тада се у народу усталила употреба јелке као божићног дрвета.

Обичаји у Србији за Нову годину

Поред многих обичаја који се у нашој земљи практикују, значајни су и обичају везани за новогодишњу ноћ. До 50-их година прошлог века био је обичај да се за Божић сече грана храста, унесе у кућу, а касније и спаљује. Тек од 50-их година наш народ почиње да кити јелку.

Постоји веровање да је у новогодишњој ноћи добро носити црвени веш јер он доноси срећу у наредној години. С обзиром на то да је црвена боја у средњем веку посматрана као симбол нечега нечасног и ђаволског, људи су се досетили да ову боју могу носити испод гардеробе и тако је настала традиција ношења црвеног веша.

Наш народ верује да у нову годину не би требало улазити са дуговима, те је најбоље све нерешене рачуне подмирити пред крај одлазеће године. Такође тог дана не би требало износити ништа из куће јер се сматра да ће породица тако имати проблема с новцем наредне године.

Срећа ће вам бити наклоњена уколико прва особа која вам уђе у кућу у новој години буде висока и тамнокоса мушка особа. Народ верује да се нова година мора дочекати уз пуно буке и весеља, јер је то један од начина да се отерају зли дуси.

Обичаји за Нову годину у иностранству

Широм света људи практикују различите обичаје на прелазу из старе у нову годину. У већини култура ово вече се прославља уз велику количину хране и најразличитија јела како би се призвала родна и богата година. С обзиром на то да свиње симболизују просперитет и успех, на многим трпезама у Аустрији, Мађарској, Португалу па и у нашој земљи, нађе се и прасетина. Торте и колачи у облику круга, као знак да је заокружена цела година, служе се у Грчкој, Холандији, Мексику… У Шведској и Норвешкој се служи сутлијаш у коме је сакривен бадем, и сматра се да ће оног који пронађе бадем пратити срећа целе године.

Широм света тачно у поноћ људи гледају ватромете. У већини светских градова можете уживати у спектакуларним новогодишњим ватрометима који из године у годину окупљају све већи број посматрача. Такође, певају се песмице пре него што наступи чувено одбројавање.

vatromet
ватромет / Извор: Профимедиа

Јело – пожељно је за Нову годину јести прасетину и купус. То има своје упориште у народним веровањима. За разлику од краве која је прилично мирно биће и не мрда баш много, прасе је динамична животиња. Стога се верује да ће они који за Новогодишње вече једу прасетину – напредовати у идућој години.

Посао – урадите нешто мало на први дан Нове Године, иако је празник. То значи да ће бити посла у наредној години.

Одећа – Добро је на Новогодишње вече обући нешто ново, јер то значи да ћете се понављати и у Новој. Исто тако, црвена одећа симболизује љубав у наредној години.

Отворите врата и прозоре и правите што више буке – врата и прозори се отварају у поноћ, како би стара година што лакше "отишла" и уступила своје место новој. Буком терате зле духове, па се боље побрините да буде што јача .

Пре свега, најбитније је да Нову годину дочекате са породицом и драгим људима, како би вам била што лепша и боља.