Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

НЕМОЈТЕ БАЦАТИ

СЈАЈНЕ ПРИМЕНЕ ЉУСКИ ОД ЈАЈА У БАШТИ: Не постоји боље ђубриво за биљке, а тек шта могу да учине за птице

10.05.2024. 08:54
jaja
јаја / Извор: Shutterstock

У данашње време када брига о животној средини постаје све очигледнија потреба, проналажење начина да паметније искористимо отпад који стварамо својеврстан је императив. Љуске од јаја, јављају се као отпад у готово свим нашим домовима, али је мало оних који знају да се оне могу искористити на различите начине у баштама.

Значај љуски од јаја

Љуске садрже преко 30 % калцијума. Приближно свака љуска даје око 4 милиграма калцијума. Поред калцијума садрже и магнезијум, фосфор, калијум и натријум и око 5 % органске материје која је од великог значаја за квалитет земљишта. Органска материја налази се у опни која остаје на љусци у облику протеина и значајан је извор азота. Уколико не перете љуске од јаја, садржај органске материје може бити и већи.

Управо због високог садржаја калцијума љуске се могу користити као одлично спороделујуће ђубриво. Током разлагања у земљишту ослобађа се калцијум који спада у значајна хранива за ваше биљке. Осим тога, калцијум регулише пХ вредност земљишта и смањује његову киселост.

Оптимална пХ вредност за већи гајених биљака креће се у распону од 6,0-7,5 пХ. Рекација земљишта на биљке може утицати директно или индиректно. Директан утицај односи се на дејство слободних Х (пХ 9) јона. Висока концентрација и једних и других јона делује токсично на корен биљака, што се негативно одражава на процес исхране биљака. Индиректан утицај одликује се деловањем пХ вредности на растворљивост или таложење појединих једињења у земљишту. Овим процесима поједини елементи постају недоступни за биљке.

Као што је поменуто, у љускама се налази и одређена количина натријума, који у већим концентрацијама може бити штетан па треба водити рачуна уколико се додаје већа количина љуски. Ово је посебно важно уколико се љуске додају компосту.

Како сакупљати љуске од јаја

Љуске од јаја најбоље је сакупљати у отвореној посуди. Како се посуда попуњава, мрвите их рукама како би направили додатно место и то понављајте докле год посуду у потпуности не напуните.

Љуске не морате прати али уколико се плашите да ће се појавити непријатан мирис, оперите их под млазом воде. Иначе љуске од јаја које нису опране имају већи садржај органске материје. Негативна страна је што њихов мирис привлачи глодаре, па имајте то у виду уколико вам је башта на подручју богатом глодарима.

Добро би било да посуду са љускама држите на сунчаном месту. На овај начин, сунчеви зраци обезбедиће природан начин стерилизације љуски јер топлота и зрачење смањују опасност од контаминације салмонелом.

jaja
јаја / Извор: Shutterstock

Љуске од јаја као ђубриво

Као што је већ речено, љуске јаја су одличан извор калцијума. Међутим, због спорог разлагања биће поребно неколико месеци да он постане доступан биљкама. Како би убрзали његово разлагање, љуске морате што боље уситнити пре примене. Најбоље би било уситнити их у фини прах, међутим у кућној варијанти може послужити и електрични млин за кафу. Такође, можете користити аван и тучак да ручно уситните љуске. Уколико имате малу децу, дајте им љуске да их устине рукама, пре него их ставите у млин. Биће то сјајна забава за њих.

Уситњене љуске од јаја можете додати на дно рупе приликом садње или их разбацати по површини земљишта. Љуске можете и заорати након што их поспете по површини земљишта како би убрзали разлагање. На овај начин ћете обезбедити и да се калцијум ослободи у зони корена билака. Додавање љуски у земљиште најбоље је урадити на јесен. На овај начин временске прилике током зиме поспешиће њихово разлагање и учинити део калцијума доступним у пролеће приликом кретања вегетације. Додатну количину љуски можете додати и почетком године тј. на пролеће.

Парадајз, паприке и плави патлиџан су међу врстама код којих ће примена љуски од јаја имати највише ефекта. Поред тога, уколико сте љубитељ цвећа, јоргован је једна од врста која ће имати доста користи од додавања љуски.

Љуске у компосту

Љуске од јаја можете додавати у компост. Наравно треба имати у виду да им треба неколико месеци да се у потпуности разграде. Ипак, уколико их добро уситните, могле би бити добар извор калцијума и утицати на регулацију киселости хумуса. Поред калцијума, не треба занемарити ни органску материју из љуски. Треба водити рачуна да се у љускама налази и натријум па уколико додајете већу количину љуски у хумус може доћи до повећања његове концентрације што може имати негативне последице.

Љуске од јаја као храна за птице

Уколико сте љубитељи птица и у вашем дворишту остављате храну за њих љуске од јаја могу бити добар додатак. Птице ће на овај начин у организам уносити и калцијум који је потребан и њиховом организму. Љуске би пре употребе требало стерилисати како би избегли опасност од салмонеле. Ово можете урадити прањем а затим сушењем на сунцу у трајању од неколико дана. Други начин да стерилишете љуске од јаја је да их ставите у рерну на око 100 степени у трајању од 30 минута. Након стерилисања уситните љуске, с тим што овога пута не морате користити млин за кафу јер нема портебе да буду у облику праха. Уситњене љуске додајте храни за птице или их поспите по земљи. Наравно, љуске могу бити добар извор калцијума и за кокошке и другу живину.

Љуске од јаја као малч

Уколико сте у могућности да набавите већу количину љуски од јаја можете их користити као покривку за земљиште у вашој башти. Не само што ћете на тај начин обезбедити звор калцијума за ваше биљке, већ бела боја љуски може и визуелно јако лепо изгледати. Имајте у виду да мирис љуски од јаја може привући глодаре. Ово делимично можете решити и прањем љуски од остатака садржаја али се тиме само смањује мирис.

Љуске од јаја као посуда за семе

Постоје препоруке да се љуске од јаја користе као посудице са сетву семена биљака. Полази се од претпоставке да љуске од јаја могу послужити као посуда за развој биљке из семена, а да истовремено обезбеде и калцијум потребан биљци. Оваква посуда, када за то дође времен, пресађује се у земљу где би биљка требала да настави развој и где би се љуска растворила сама од себе.

Међутим, овде се јавља неколико проблема који не иду у прилог овој идеји. Пре свега, биљка која ће се развијати из семена ће вероватно брзо развити и прерасти саму величину љуске а да истовремено коренов систем неће бити довољно јак да самостално разбије љуску јајета. Чак и ако се узме у обзир да љуску треба избушти са доње стране како би се обезбедило одливање прекомерне воде, корен младе биљке вероватно неће бити довљно јак да је разбије. Самим тим, вероватније је да би се корен сво времен развијао у ограниченом простору недовољном за правилан развој. Дакле, једино решење представља пресађивање овакве биљке из љуске јајета у земљу или већу посуду.

Као што смо рекли разлагање љуске од јаја је споро и вероватно би требало много више времена да се цела љуска раствори и ослободи коренов систем биљке. Самим тим дошли би у ситуацију да успоримо или онемогућимо правилан развој биљке. Поред тога, управо због спорог разлагања љуске се не би биле добар извор калцијума за младу биљку. Због свега реченог, овај начин коришћења љуски од јаја, чини се непрактичним.

Љуске од јаја као заштита од пужева

Постоји распрострањен став да грубо уситњене љуске од јаја посуте по земљи око ваших биљака могу послужити како добра заштита од пужева. Међутим чини се да је ово био још један од митова. Испоставило се да љуске о јаја могу бити чак оно што ће привући пужеве у вашу башту. Осим што пужевима уопште не представља проблем да се крећу преко изломљених љуски, изгледа да остаци мембране на њима престављају праву посластицу за њих. Више о експерименту који ово доказује погледајте овде.

Србија Данас/агроавантура/Пренела: Т.О.