Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Ово морате знати! Ево колико дуго се носи ЦРНИНА и како се прославља СЛАВА у случају смрти члана ПОРОДИЦЕ

03.09.2023. 18:33
Пише:
Србија Данас
crnina
црнина / Извор: Профимедиа

Иако у различитим крајевима важе другачији обичаји, Црква каже следеће

Никада није лако суочити се са губитком вољене особе. Осим разумљивог, емоционалног шока и стреса, појави се и мноштво недоумица које су тим веће ако је смрт наступила изненада. Људи тада покушавају да испоштују све православне обичаје како би отпратили покојног на вечни починак онако како доликује и како је богоугодно.

Православље нам говори да је смрт само један прелаз из овоземаљског, привременог живота у небески, вечни. Иако верујемо у то, ово је најтежи терет који носимо увек са собом. Иако неописиву тугу и бол након губитка људи показују на разне начине, гледано кроз призму наше традиције и религије најуочљивије је кроз одређену гаредобу - у народу познату као црнина.

СВОМ ДЕТЕТУ МОЖЕТЕ ПРЕНЕТИ И ВАШЕ ЗАВИСНОСТИ! Ево шта је још наследно, осим физичког изгледа - Наука рекла своје!

СВОМ ДЕТЕТУ МОЖЕТЕ ПРЕНЕТИ И ВАШЕ ЗАВИСНОСТИ! Ево шта је још наследно, осим физичког изгледа - Наука рекла своје!

Богате ТРПЕЗЕ, скупи ПОГРЕБИ и велелепни СПОМЕНИЦИ: Свештеник открива да ли су ове ствари на КОРИСТ МРТВИМА и шта никако не треба заборавити

Богате ТРПЕЗЕ, скупи ПОГРЕБИ и велелепни СПОМЕНИЦИ: Свештеник открива да ли су ове ствари на КОРИСТ МРТВИМА и шта никако не треба заборавити

У настојању да искаже поштовање према преминулом породица организује сахрану каква је била његова последња жеља. Чак и након достојанственог испраћаја успомена на најближег, кога више нема, наставља да живи кроз разне обичаје. Један од њих јесте одећа за жаљење.

Њена боја се разликује у различитим религијима и културама. Ипак, ношење црнине након сахране је најраспрострањеније.

Црнина се носила након сахране још у римско доба. На тај начин Римљани су желели да покажу да тугују за покојником. Из Рима, ношење црнине и обичаји су се проширили широм Европе, нарочито у британском друштву.

Црна одећа означава жалост у хришћанству. Њено ношење након сахране је карактеристични ритуал како код православаца, тако и код католика. 

Према правилу, жене би требало, уз црну гардеробу, да носе и мараму у овој боји како би околини показале да тугују. Самим тим, да не могу да учествују ни у каквим слављима. За разлику од њих, мушкарци су у обавези да носе црну кошуљу или само флор. Оваква гардероба се носи годину дана, и за то време родбина не учествује у весељима, не игра и не пева.

Sanduk
Сандук / Извор: Профимедиа/илустрација

Међутим, данас се допушта да се црнина обавезно носи до 40 дана, а по жељи пола године или година. Овде треба нагласити да се, без обзира, када се десио смртни случај у породици, обавезно слави крсна слава, на исти начин као и увек.

Каже се, чак, да је потребније славу славити под тим околностима, јер се у молитвама за славу молимо за покој душа наших умрлих сродника.

Не треба у години дана после смрти покојника правити весеље у кући, свадбе, журке, игранке и слично. У свим овим случајевима и о свему што је везано за обичаје о сахранама, добро је посаветовати се са свештеником, јер су обичаји различити у разним крајевима, па је овде немогуће поменути и указати да ли је неки обичај добар или није.

- Ношење црнине код жена и црног флора код мушкараца је не само израз њихове жалости за покојником, већ пре свега знак осталим људима, са којима ожалошћени долазе у додир, да се околина према њима понаша пажљивије, да не вређа њихову жалост. Црнина се, према народним обичајима, а не црквеним правилима, обично носи до четрдесетодневног парастоса, а за најближим сродницима (родитељи, брат, сестра, супруг) и годину дана. Мајке на селу су често носиле црнину за децом (страдалом у рату или прерано умрлом) и мужем доживотно. У градовима се тај обичај готово изгубио, обзиром да и жене раде у разним установама, где се црнина не може носити или није радо виђена (здравство, просвета), каже свештеник.

Srebrenica
Сребреница / Извор: Профимедиа

"По хришћанском учењу “смрт је казна за грех”, казна за Адамов грех према Богу. Према првобитном Божјем плану, човеков прелазак из земаљског живота у вечност, требао је бити безболан, један преображај душе и тела, слично лептиру који из личинке, која је пузала по земљи, претворивши се у лептира, на крилима се уздиже увис, преливајући се у јарким бојама на сунчевим зрацима. Бог је Адаму одмах по учињеном греху рекао: “Са знојем лица свога јешћеш хлеб, докле се не вратиш у земљу од које си и узет; јер си прах и у прах ћеш се вратити” (1. Мојсијева 3, 19) . Падом у грех смрт је за људе постала застрашујућа. Но Христос, Који је дошао да искупи грех човечанства, ступио је у борбу и са смрћу, том последицом греха и Он ју је победио. Доказ те победе је Његово васкрсење. И сазнање да владавина смрти није вечна и коначна, чиме је људима, после Христовог доласка, поново дата велика нада. Хришћани не смеју пред смрћу да падају у очајање, као они “који немају наде” (Солуњанима 4, 13) . Они знају да је смрт зора новог дана, то је тунел који води ка бескрајним светлим даљинама, то је праг, преко кога се улази у заједницу са свима светима. Смрт је – магла која се разишла, ноћ која се приближила крају. Смрћу се не завршава све, напротив, тек сада почиње оно најважније: живот у заједници са Богом", пише у тексту под називом Читуља свештеника Душана.