Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ЛЕТОВАЊЕ ЗА СВАЧИЈИ ЏЕП: Ово су најприступачнија летовалишта на БУГАРСКОЈ РИВИЈЕРИ, смештај и храна су ЈЕФТИНИЈИ НЕГО КОД НАС

02.07.2023. 12:45
Пише:
Србија Данас/М.Аћимовић
Bugarska
Бугарска / Извор: Shutterstock

Бугарска важи за најјефтинију дестинацију у региону и зато је сваке године посећује на хиљаде српских туриста.

Избор дестинације за летовање подразумева више критеријума, али један је сигурно најважнији - приступачна цена. Бугарска је зато једна од најпопуларнијих летњих дестинација, комбинација приступачних цена и пристојних летовалишта смештених на обали Црног мора привлачи туристе широм света, а посебно оне са Балкана.

Бугарска важи за најјефтинију дестинацију у региону и зато је сваке године посећује на хиљаде српских туриста. Многи се одлучују и за летовање у овој земљи због близине и доступности. Наиме, удаљеност између Србије и Бугарске је око 600км, те је врло лако организовати пут у својој режији.

ЛЕТУЈТЕ У КОМШИЛУКУ ЗА САМО 25Е: Ово су НАЈЈЕФТИНИЈА ЛЕТОВАЛИШТА од којих вас дели само неколико сати вожње, а праве су рајске оазе

ЛЕТУЈТЕ У КОМШИЛУКУ ЗА САМО 25Е: Ово су НАЈЈЕФТИНИЈА ЛЕТОВАЛИШТА од којих вас дели само неколико сати вожње, а праве су рајске оазе

ГРЧКЕ ПИЈАЦЕ - РАЈ ЗА СРБЕ: Овде набављају маслине, сир и зачине које носе кући, НЕ РАДЕ сваки дан, а ево шта се дешава после 12:30х

ГРЧКЕ ПИЈАЦЕ - РАЈ ЗА СРБЕ: Овде набављају маслине, сир и зачине које носе кући, НЕ РАДЕ сваки дан, а ево шта се дешава после 12:30х

Још један плус је што возачима за Бугарску није потребан зелени картон, на граници је довољно поред пасоша показати валидну саобраћајну дозволу. Наравно, подразумева се и важећи пасош, а уколико водите и љубимце, мораћете и за њих да извадите путну исправу.

Како Бугарска припада јужном делу умереног климатског појаса са суптропским утицајем, има веома повољну климу. Њена локација између две климатске зоне утиче на разновсност и умерена лета и зиме. То што је смештена у климатском рају, чини да земљиште, вегетација и животињске врсте које настањују Бугарску буду разноврсне.

Популарна летовалишта

Бугарска ривијера је и те како живахна за време летње сезоне. Дуге пешчане плаже Црног мора одушевљавају туристе из године у годину. Хотели у су предвидјени за свачији џеп, те се крећу од најлуксузнијих до најекономичнијих. 

Као највећу предност летовања у Бугарској, туристи истичу разноврсну понуду летовалишта, која погодује туристима различитих захтева, и različith новчаних могућности. Туристи најчешће посећују Сунчев брег, Несебар, Варну.

kofer
кофер / Извор: Shutterstock

Сунчев брег

Најпопуларније летовалиште, нарочито међу млађом популацијом, јесте Сунчев брег. Близина је додатни плус - Ниш је од Сунчевог брега удаљен само 580 километара.

Ово летовалиште нуди свакако сјајну забаву, али није "традиционални" бугарски мали град већ једно од најпопуларнијих одмаралишта у Бугарској.

Сунчев брег је награђивана локација позната по одличним климатским и еколошким условима. Природа је заиста јединствена, а прелепе архитектонске грађевине савршени су додатак. У овом граду је отворено више од стотину хотела и хотелских комплекса од којих можете да бирате у коме ћете одседати за време вашег летовања.

Скоро сваки хотел има добро опремљену плажу. Многи хотели су отворени у историјским зградама, али постоје и потпуно нове конструкције које нуде не само удобан одмор, већ и све потребне садржаје за пословне састанке.

Sunčan Breg
Сунчан Брег / Извор: Shutterstock

Данас се ово популарно летовалиште може без проблема ставити у ранг са најпознатијим светским дестинацијама. Град је постао својеврсни Лас Вегас током летње сезоне, са великим бројем дискотека и казина, као и других угоститељских објеката.

Сунчев брег важи за веома јефтину дестинацију, и што се тиче смештаја и свих осталих активности. Намирнице су јако јефтине, можда чак и јефтиније него у већини маркета код нас. Тако хлеб кошта 95 динара, литар млека 120 динара, килограм локалног сира 600 динара, 10 јаја око 260 динара. 

Смештај можете наћи и за 25е по дану. Наравно уколико желите боље услове мораћете да издвојите од 30 до 60е по дану. Цене у луксузним хотелима крећу се и до 300е по дану (за две особе).

Несебар 

Међу породичним људима најпопуларније место у Бугарској је Несебар.

Град је условно, али и географски подељен на два дела: Стари град и Нови град. Нови град заузима копнени део летовалишта и више одговара млађим туристима, док Стари град заузима полуострво дуго 850 м, и представља историјски део, који чешће привлачи старије туристе.

Због богате историје самог места, Несебар је 1983. године уврштен у УНЕСЦО листу културне баштине. Велика погодност за туристе је и непосредна близина једног од најпопуларнијих бугарских летовалишта за младе Сунчев Брег. Ова два летовалишта су готово спојена, па туристи могу лаганом шетњом, аутобусом или поморском линијом лако да путују од места до места.

Nesebar
Несебар / Извор: Shutterstock

Величанствене беле стене, плаво море, златни песак и непрегледне плаже, окружене пешчаним динама – Несебар је прави дијамант. Због чињенице да је овај град углавном познат као одмаралиште, већина локалних хотела изграђена је у непосредној близини обале. На територији сваког хотела налази се плажа, ланац ресторана и продавница. Поред тога, добро опремљене плаже у Несебру нуде изнајмљивање спортске опреме. Овде ћете пронаћи све што вам је потребно за роњење и сурфовање.

Туристи истичу да су цене хране и пића приступачне, а да за целокупни ручак у ресторану не треба издвојити велику своту новца. Туристи додају да поред ресторана, гости имају велики избор експрес ресторана и киоска са брзом храном, чије су цене још приступачније. Када се говори о ценама, туристи најчешће имају примедбе на скупо изнајмљивање лежаљки и сунцобрана на плажама, које некада може износити и 12-15е по дану.

Сјајан смештај можете наћи већ од 25е, те уколико спремите само мало већу суму, можете уживати у стварно добрим хотелима. 

Варна

Други град по величини у Бугарској лесте лука Варна. Иако је последњи на списку, највише препоручујемо ово летовалиште управо зато што ћете овде проћи најјефтиније.

Варна је један од најстаријих градова у Европи. Овде је око 570. године пре нове ере основана грчка колонија Odessos, и то на месту још старијег трачког насеља. 

Град је познат по "Варнинском злату", трачком накиту старом 6.000 година откривеном у некрополи која је изложена у Археолошком музеју, заједно са грчким, римским и османским старинама. Шеталиште уз обалу налази се испред Приморског парка из 19. Века. У центру града пронаћи ћете највећи бугарски комплекс римских купатила.

Varna
Варна / Извор: Shutterstock

Туристе посебно привлачи то што се Варна налази у близини увученог морског рукавца, који подсећа на ушће реке, одакле се град простире читавом дужином паралелно са морем.

У оквиру летовалишта се налази велики број ресторана у којима можете уживати у специјалитетима бугарске кухиње и кухиње са Блиског Истока.

Што се тиче меса, на првом месту треба поменути дивљач, црноморску рибу и морске плодове. Месо је јако јефтино и на локалној пијаци, па га можете и сами припремити. 

Пристојан ручак за двоје у просеку кошта 25 евра, али можете у неком мањем ресторану проћи и за 5 евра по особи. Пиво у ноћном бару кошта 2 евра, а у току дана се може наћи по кафићима за један до два евра. Цена капућина се такође креће око једног евра. Хамбургер са помфритом и чашом Кока-Коле се креће око 10 евра.

 Што се тиче смештаја, у овом месту је најјефтинији и креће се од 20е па навише. Најважније је што и јефтин смештај нуди све потребне услуге и хигијену на завидном нивоу. Туристи који су посетили Варну кажу да се враћају сваке године.