Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ВЕЧИТА ДИЛЕМА ВЕРНИЦА: Могу ли се православке ПРИЧЕСТИТИ током МЕНСТРУАЦИЈЕ, протојереј коначно стаје на крај ЗАБЛУДАМА

16.08.2023. 15:34
Пише:
Србија Данас
Pričešće
Причешће / Извор: Фото: Youtube printscreen/Телевизија Храм

Да би верник могао да се причести светим даровима, мора да буде за то потпуно спреман

Причешће спада у једну од седам Светих Тајни.

Врхунац љубави и заједништва између Бога и човека јесте Света Тајна Причешћа. У тој тајни под видом хлеба и вина хришћанин прима право Тело и праву Крв Господа Исуса Христа. Као што су обичан хлеб и обично вино потребни за окрепљење човекова тела, тако је Причешће у виду хлеба и вина окрепљење душе хришћанске.

Христос каже: "Заиста, заиста, кажем вам, ако не једете тела Сина Човечијега и не пијете крви Његове немате живота у себи. Ко једе моје тело и пије моју крв - има живот вечни, и ја ћу га васкрснути у последњи дан. Јер моје је тело право јело, и моја је крв право пиће. Ко једе моје тело и пије моју крв - остаје у мени и ја у њему... То је хлеб који је сишао с неба. Не као што су оцеви јели и мрли; ко једе овај хлеб живеће довека" (Јн 6, 53-58). 

Како је то најважнији догађај духовног-хришћанског живота који подразумева чистоту у духовном и телесном смислу, питање које већ дуго мучи православне вернице гласи: Да ли жене током менструалног циклуса могу да се причесте?

"БОГ је на небу, на земљи КУМ ": Да ли се кумство може УКРШТАТИ, УЗВРАТИТИ и да ли ће ме стићи КАЗНА ако одбијем?

"БОГ је на небу, на земљи КУМ ": Да ли се кумство може УКРШТАТИ, УЗВРАТИТИ и да ли ће ме стићи КАЗНА ако одбијем?

Овако знаш да НОСИШ МУШКО: Ево како су СРПКИЊЕ у прошлости одређивале пол детета

Овако знаш да НОСИШ МУШКО: Ево како су СРПКИЊЕ у прошлости одређивале пол детета

Да би верник могао да се причести светим даровима, мора да буде за то потпуно спреман. Ако је верник здрав, онда је његова припрема строжа. Данас се обично причешћују верници у току поста (Божићњег, Васкршњег, Петровског и Госпојинског). Пре причешћа верник пости недељу дана. За лица која су болесна, припрема је блажа, што се тиче јела

Причешћу се приступа тек онда пошто се верник исповедио. Ако га је исповедник разрешио грехова и утврдио да је спреман за Св. Причешће - биће причешћен.

Велике недоумице владају када је у питању причешће жена које се налазе у периоду менструалног циклуса. Неки тврде да оне тада могу ући у цркву, да могу да целивају иконе и учествују у литургији, али се не могу причешћивати. Међутим, постоје и они који сматрају да како то није воља женина и физиолошке је природе, не ограничава духовни живот жене. Ипак, чују се и мишљења да жене тада не смеју чак ни у цркву да уђу.

pričešće
причешће / Извор: Фото: Youtube printscreen/Телевизија Храм

Духовник Милан Ристивојчевић објаснио је да ли жене у том периоду могу да приступе светој тајни Причешћа или не:

- Причешће је најважнији догађај духовног-хришћанског живота и за њега морамо бити увек спремни како телом тако и духом. Природни процеси код жена као што је месечни циклус не зависе од воље жене, па тако нису ни грех. Ово сазнање дало је неким помисао да могу жене да се причешћују и у овом периоду. За пример се наводи исцелење крвоточиве жене из јеванђеља по Матеју. Ова жена се дотакла Господа и Он ју је исцелио, при томе је похвалио њену веру. Како се она дотакла само његове хаљине, а не његовог тела, оци цркве тумаче овај догађај да су достојне молитве, целивања светих икона, да могу да учествују у појању, али не и да се причешћују, каже он и додаје:

- Свети Дионисије Александријски о овој недоумици каже: 'Ако су верне и побожне неће се усудити ни да приступе Светој Трпези, нити да приме тело и крв Христову, јер примајући Светињу треба да смо чисти и телом и духом', истиче и присећа се речи нашег Патријарха:

pričešće
причешће / Извор: Фото: Youtube printscreen/Телевизија Храм

- Блажено-почивши Патријарх Павле каже: 'У духу јеванђелског и канонског схватања, сматрам, да месечно прање жене не чини је молитвено нечистом. Та нечистота је само физичка, телесна. Као и лучење из других органа (носа, плућа приликом прехладе и сл.). Ван тог процеса, жена, а тако и сви остали треба да се труде да чистог тела долазе на молитву, поготово на причешће. Но, још више да се труди око чистоте душе. Осим тога, како савремена хигијенска средства могу ефикасно спречити да се случајним истечењем крви храм не учини нечистим, као и ублажити задах који истицањем крви настаје, са те стране нема сметње да жена за време месечног прања уз потребну обазривост и предузете хигијенске мере може долазити у цркву, целивати иконе, примати нафору и освећену водицу, као и учестововати у појању. Причестити се или крстити се, ако није крштена не би могла. Само у случају смртне болести може се и причестити и крстити'.

- Додао бих да време месечног циклуса често може да буде праћено боловима и нерасположењем, мрзовољом што, такође, могу бити разлози за одустајање од причешћа, завршава он.