Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

СНЕГ САМО ШТО НИЈЕ СТИГАО У БЕОГРАД! Ако имате ОВАКВЕ ПРОЗОРЕ, тешко ће положити испит првих ПАДАВИНА - овако поправите ситуацију

11.01.2023. 11:23
Пише:
Србија Данас
prozor
прозор / Извор: Фото: Shutterstock

Како најављују метеоролози, ових дана би требало да у скоро целој Србији падне снег. Поред досадних јесењих киша, први снег и први дебели минус представљају и први прави тест за издржљивост за наше прозоре, односно проверу да ли ће летос поправљана столарија успети довољно добро да дихтује да спречи продор хладноће и влаге у наше собе и друге просторије.

Нажалост, у многим нашим домаћинствима прозори у поткровљу неће са успехом положити овај тест, а нарочито не у оним кућама и становима где прозори нису мењани деценијама. То значи да нас чека још једна дуга и хладна зима, након које следи борба са нездравом влагом и плеснима чији мирис ће се, ако под хитно не предузмемо нешто, у ваздуху и зидовима осећати месецима.

Како стручњаци саветују, свако ко има кровне прозоре старије од 20 година, требало би да их замени, јер њихова увелико застарела технологија није више у стању да издржи зуб времена, тако да ће пре или касније они “попустити” и престати да служе својој сврси. А то најчешће не подразумева само смањену енергетску ефикасност и више рачуне за грејање и струју, већ и уништене зидове, паркет, тепије и, у најгорем случају, свакодневно прескакање лавора. А о прозорима вечито замагљеним од кондензације да и не говоримо.

„Кракен“ је вероватно већ у Србији: Најзаразнији сој короне 'ГАЗИ' Европу, а ово су СИМПТОМИ

„Кракен“ је вероватно већ у Србији: Најзаразнији сој короне 'ГАЗИ' Европу, а ово су СИМПТОМИ

"КРВАВЕ БАНАНЕ" У МАРКЕТИМА, СРБИ У ПАНИЦИ: Др Светлана говорила о ТЕШКИМ МЕТАЛИМА и да ли је овакво воће ОПАСНО (ФОТО)

"КРВАВЕ БАНАНЕ" У МАРКЕТИМА, СРБИ У ПАНИЦИ: Др Светлана говорила о ТЕШКИМ МЕТАЛИМА и да ли је овакво воће ОПАСНО (ФОТО)

Такође, уместо да само замените прозор, можете да пробате са овим саветима за одржавање и припрему пред први снег.

1. Одржавање дрвета

Дрво је премазано заштитним и завршним слојем у фабрици и може да се чисти обичним средствима за чишћење у домаћинству. Мора да се префарба најмање на сваке четири године и кад год је потребно (додатно).

prozor
прозор / Извор: Профимедиа/илустрација

Прозори изложени јакој топлоти, јакој сунчевој светлости и/или посебно високом нивоу влаге (нпр. у кухињи или купатилу) морају да се премажу најмање на сваке две године.

Одржавање површине: Скините површински слој (лак или боју). Постарајте се да површина буде чиста и сува и нанесите основну боју на дрво. Када се осуши, нанесите слој акрилног лака/боје на воденој бази (увек се придржавајте упутстава произвођача).

Када третирате дрво, важно је да покријете заптивне гуме да бисте спречили да се лак/боја прелију на њих, јер ће то укрутити/очврснути заптивне гуме и нарушити њихов ефекат.

2. Чишћење стакла

Да бисте очистили спољно стакло, заротирајте крило за 180 степени. Крило мора да се фиксира на месту повлачењем резе за фиксирање у отвор зарежу у дну бочног рама. Ова безбедносна функција ослобађа обе руке за чишћење.

Стакло очистите меком, чистом крпом/јеленском кожицом/неабразивним сунђеро, који не испушта влакна, или чистим брисачем за прозор који нема металне делове. За чишћење стакла обично је довољна чиста вода. Можете да користите и обична неабразивна средства за чишћење у домаћинству. За чишћење стакала је најбоља мека вода, па у областима са тврдом водом додајте малу количину детерџента да бисте омекшали воду или обришите вишак воде након чишћења.

čišćenje
чишћење / Извор: Профимедиа

- Избегавајте контакт силикона са стаклом
- Не користите производе за чишћење који садрже абразивне честице
- Не користите хемијске производе за чишћење стакла
- Избегавајте контакт стакла са оштрим или абразивним предметима укључујући накит
- Никада не покушавајте да очистите нечистоће на стаклу, а да прво не нанесете воду
- Ако се у близини стакла нешто ради, заштитите стакло чистим најлоном да бисте спречили прскање или прљање агресивним и абразивним једињењима
 

3. Чишћење филтера за ваздух

Филтер за ваздух може да се скине и опере обичним средствима за чишћење која се користе у домаћинству. Заротирајте до краја и фиксирајте прозор у положају за чишћење, а затим скините филтер садржача филтера.

4. Чишћење опшивке

Једном годишње, требало би уклањати лишће и остале наносе, око и испод опшивке око прозора - како би се обезбедило слободно отицање кишнице.

5. Снег и лед

У областима са дужим хладним периодима у којима су снежне падавине обимне, на крову могу да се акумулирају велике количине снега и леда па кровни прозори могу да буду прекривени снегом и ледом дуже време.

Када температура порасте, прозор ће често бити једно од првих места на којима снег и лед почињу да се топе.

Важно је да се обезбеди да вода увек може да се одлива са крова и из олука око њега.