Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

8 ствари које су СВИ макар једном радили, а заправо СКРАЋУЈУ ЖИВОТ - водите рачуна о себи!

12.07.2021. 12:05
Пише:
Србија Данас/24сата.хр
Gledanje filma
Гледање филма / Извор: Профимедиа

Није на одмет знати

Многи живе такорећи убрзаним темпом и ретко кад застану како би се суочили са неким донешеним одлукама, нарочито оним које утичу на ваше здравље.

Постоји читав списак ствари који многи људи раде свесно или несвесно, а чиме заправо скраћују свој животни век. Ево на шта би требало да обратите пажњу:

УСКОРО ПУНИ 52 И ПРАВА ЈЕ БОМБА: Позната глумица позирала у купатилу, али ОВО ипак одаје њене године!

УСКОРО ПУНИ 52 И ПРАВА ЈЕ БОМБА: Позната глумица позирала у купатилу, али ОВО ипак одаје њене године!

Стисните шаку као на слици и откријте ШТА то говори о вашем карактеру - можда се изненадите!

Стисните шаку као на слици и откријте ШТА то говори о вашем карактеру - можда се изненадите!

ЕКСПРЕС ДИЈЕТА ОД КУПУСА: Траје 7 дана, не осећате глад, а килограми само ПАДАЈУ!

ЕКСПРЕС ДИЈЕТА ОД КУПУСА: Траје 7 дана, не осећате глад, а килограми само ПАДАЈУ!

1. Ноћно преједање

Недавна истраживања Медицинског факултета у Пенсилванији открила су да ноћни залогаји могу знатно утицати на здравље и животни век. Они делују на метаболизам масти, гомилање вишка килограма, неравнотежу шећера у крви и пораст глукозе и инзулина.

Једење у ноћним сатима доноси и ризик од повишеног холестерола и триглицерида. Превисок ниво триглицерида накупља се у масном ткиву, нарочито око струка и на стомаку и појачава ризик од развоја хроничних болести попут дијабетеса и болести кардиоваскуларног система.

2. Касно гледање серија

Редовно гледање серија до касно у ноћ може скратити живот јер утиче на добар сан. Недостатак сна повезан је са ниским нивоом мелатонина и повећаним стресом који пак води до повишења нивоа хормона стреса, кортизола. Високи кортизол води до инсулинске резистенције, пораста шећера у крви, пораста тежине и низа метаболичких промена које резултирају озбиљним болестима.

Јасно је да добар сан мора бити приоритет у свакој животној доби, па је стога гледање серија боље оставити као дневну активност. Гашење свих екрана пре спавања корак је према дуговечности.

3. Превише соли

Свако тело на другачији начин подноси унос соли, али вишак код свих може нарушити здравље и водити до болести срца и бубрега. Клиника Цлевеланд наводи да високи крвни притисак може бити резултат дугорочног уноса превише соли, а он пак оштећује артерије и крвне судове. Због тога ће доток кисеоника према органима бити нижи, а повисиће се ризик од можданог и срчаног удара.

Високи крвни притисак због вишка соли такође може утицати на способност бубрега да квалитетно филтрирају течност, а због тога настаје оштећено ткиво и низ бубрежних болести.

začin
зачин / Извор: Профимедиа

4. Неадекватно прање руку

Ако већ као човечанство навику прања руку нисмо стављали на прво место пре појаве пандемије, стручњаци су свакако њену улогу у очувању здравља и спречавању ширења бактерија и вируса истакли појавом COVID-19 болести. Ако се присетимо епидемије САРС-а 2003. године, јасно је да током живота можемо очекивати више епидемија.

Помаже прање руку сапуном и топлом водом најмање 20 секунди, а посебно ако смо били у близини некога ко има симптоме прехладе, грипа или друге инфекције.

5. Не користите конац за зубе

Можда тога нисте били свесни, али сваког дана би требало да користите конац за зубе. Микроорганизми који се накупљају између зуба могу проузроковати упалу десни. Упала у устима може подстаћи раст бактерија које се крвотоком могу проширити по целом телу.

Вируси и бактерије из уста могу проузроковати упалу крвних судова, а тиме и стварање угрушака, срчани удар и мождани удар. Људи са упалом десни чак имају већи ризик од развоја кардиоваскуларних болести.

6. Незаштићени полни однос

Иако данас захваљујући модерној терапији људи могу живети са ХИВ-ом, постоји низ полно преносивих болести које могу знатно скратити живот попут сифилиса, хепатитиса Б или Ц.

Заштитите се користећи кондоме и редовно посећујте лекаре и тестирајте се на полне болести. Такође, од нових партнера затражите налазе таквих тестова како бисте осигурали здравље.

Ако мислите да се ћете пренети бактерије с прстију у уста, то је тачно. Али већу забринутост изазива и чињеница да ће бактерије из уста прећи на нокте и доспети у нокатну плочу. Одатле ће се апсорбовати у крвоток, а то може водити до опасне инфекције крви, односно сепсе.

Ако сте међу онима који не користи редовито конац, опасност од ширења штетних оралних бактерија док гризете нокте доноси још већи ризик.

7. Истискујете бубуљице

Истискањем бубуљица угрожавате себе, али и друге. Департмент оф Health оф Цапе May County у Њу Џерзију истиче како се на тај начин може пренети врло опасна инфекција стафилококом.

Реч је о бактерији коју можемо иначе пронаћи на нашој кожи и у носу. Истискањем бубуљица ствара се рана на кожи у коју та бактерија може ући, што ће створити озбиљне дерматолошке проблеме за вас, али и људе са којима сте у контакту.

8. Прескачете доручак

Осим што доноси важне нутријенте и утољује глад, доручак је врло важан и за регулацију шећера у крви. За људе који болују од дијабетеса типа 2, болести надбубрежне жлезде и сличних стања, доручак је готово најважнији оброк у дану.

Ако сте се одлучили на интермитентни пост ради губитка килограма и прескачете доручак, свакако се консултујте са лекаром и поразговарајте о ризицима. И за мршављење вам треба доручак.