Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Алкохол НАЈМАЊИ ПРОБЛЕМ - Ове намирнице су ПОГУБНЕ за ЈЕТРУ и МОЗАК, после педесете их треба избегавати

12.02.2024. 20:04
Пише:
Србија Данас
pivo
пиво / Извор: Профимедиа

Обратите пажњу како се храните и шта пијете!

Здраво се хранити након 50. године живота захтева труд на два фронта: повећан унос хране која је добра за вас, попут боровнице, зеленог лиснатог поврћа, целовитих житарица и немасних протеина те смањење уноса хране која може довести до зачепљења ваших крвних жила и повећати обим вашег струка.

Кад је реч о овом последњем, немојте се толико фокусирати на то да се забраните одређене намирнице (ко не би одједном пожелео чоколаду кад би му неко рекао да не сме више никада није), већ се усредсредите на то како је ваше здравље важније од тренутног задовољства и уживања које вам таква храна може пружити.

Укратко, кад год је то могуће, заобиђите следећих шест намирница.

Добар је за ДИЈАБЕТИЧАРЕ, СМАЊУЈЕ ШЕЋЕР и смирује узнемирен стомак - Зачин који не треба заобилазити, веома је здравzačin

Добар је за ДИЈАБЕТИЧАРЕ, СМАЊУЈЕ ШЕЋЕР и смирује узнемирен стомак - Зачин који не треба заобилазити, веома је здрав

Јована Јоксимовић СПРЕМА ДЕЦИ често ово ЈЕЛО, обожавају га, брзо и лако се припрема и добра је идеја за вечеруJovana Jeremić

Јована Јоксимовић СПРЕМА ДЕЦИ често ово ЈЕЛО, обожавају га, брзо и лако се припрема и добра је идеја за вечеру

Пржена храна утростручује број калорија

- Замислите оно уље у којем пржите кромпириће или тиквице и подсетите се како засићене масноће које садрже могу имати негативан утицај на ниво холестерола у крви, каже нутриционисткиња Ејми Горин.

Америчко удружење за срце препоручује исхрану у којој само 5 до 6 посто калорија потиче од засићених масти, што значи да ако је ваш дневни унос око 2.000 калорија, највише 120 калорија треба да потиче од засићених масти.

Поука: Поједите салату уместо пржених кромпирића. Када читате декларације о производима, имајте на уму да порција хране која садржи 200 калорија не би смела да има више од 2 грама засићених масти.

Заслађена пића

Истраживање спроведено 2022. на Универзитету у Јужној Каролини, у које је било укључено 90.000 жена, открило је да су оне које су пиле најмање једно заслађено пиће дневно имале чак 78 посто већи ризик за развој рака јетре у односу на оне које су пиле мање од три пића једно.

Поука: Ограничите унос додатог шећера на 10 посто или мање од укупног дневног калоријског уноса. У исхрани која укључује дневни унос од 2.000 калорија да не би смело да буде више од 200 калорија или 50 грама доданог шећера дневно.

gazirano piće
газирано пиће / Извор: Профимедиа

Готова храна са скривеним шећерима

Скривени шећери могу се наћи у умацима за тестенину те разним готовим јелима. Зашто је то тако штетно за одрасле? Вишак шећера може створити превелико оптерећење за органе као што су панкреас и јетра, што може довести до повећања шећера у крви те нивоа триглицерида и тако повећати ризик за развој болести масне јетре. Шећери повећавају ризик за настанак кардиоваскуларних болести и дијабетеса, а инциденција и преваленција тих болести расте са старосном доби.

У животној доби када свака калорија треба да буде нутритивни укус, додани шећери доприносе уносу калорија које нису потребне. Додани шећери делују упално на тело те могу изазвати читав низ здравствених проблема.

Америчко удружење за срце препоручује да се унос доданих шећера ограничи на 25 грама за жене дневно те 36 грама за мушкарце. Истраживања подупиру тезе о штетним учинцима шећера. Студија спроведена 2023. на Универзитету у Мисурију открила је повезаност између западњачке исхране са високим уделом масти и шећера с развојем неалкохолних болести масне јетре. Друга студија, спроведена прошле године, али на Универзитету у Питсбургу, открила је да вишак шећера може погоршати симптоме упалних болести.

Поука: Проверавајте декларације како бисте знали колико доданих шећера садржи производ, не морате бринути због природних шећера присутних у воћу или млеку.

Храна богата скривеном соли

Око 75 посто особа старијих од 60 година има висок крвни притисак. А чак и ако узимате лекове, потребно је да смањите унос соли. Мислите да ваша исхрана не садржи много соли зато што не солите храну коју припремате, размислите мало о смрзнутој пици или супи из конзерве коју сте данас загрејали. Та храна је пуна скривене соли. Највеће насумично клиничко истраживање досад о учинцима смањења уноса соли, објављено ове године у часопису The Ланцет, открило је да смањење уноса соли може довести до побољшања симптома као што су отицање, умор и кашаљ, као и уопштено бољи квалитет живота.

Чак 75 одсто соли у нашој исхрани долази из прерађене хране, а не из сланика, а ово је једноставан начин да препознате храну с ниским уделом соли: тражите намирнице с 5 или мање посто соли од дневно препоручене количине.

Поука: Ограничите унос на 1.500 до 2.300 мг соли дневно.

so
со / Извор: Профимедиа

Ултра-прерађене грицкалице

Осим ако јабуку не берете директно са стабла и не пијете свеже помузено кравље млеко, већина хране коју конзумирате је процесирана. Не, оно што је заиста опасно је ултра-прерађена храна. Минимално прерађена храна, попут смрзнутог или запакованог свежег поврћа и пакованих орашастих плодова је практична, а парадајз из конзерве и смрзнуто воће и поврће одличан су начин да уживате у производима који су обрађени кад су били на врхунцу квалитета и свежине.

Не, бројна прерађена храна, попут полуготових мешавина за колаче, разних чипсева и грицкалица, кечапа, заслађених јогурта и смрзнутих пица садрже фарбу за храну, со, конзервансе и друге адитиве који ту храну чине тако привлачном. А све то није здраво за вас.

Већина прерађене хране сиромашна је влакнима и нутријентима као што су калијум или магнезијум и обично је калоријски укус с великом количином масти и соли. А неки од често коришћених конзерванса, попут нитрата, у већим количинама могу бити штетни па довести и до преурањеног старења телесних станица.

Поука: Нека вам читање декларација пређе у навику.

Алкохол

Дани коктела и аперитива требали би да буду иза вас. Метаболизам се мења с годинама па тако постаје осетљив на негативне ефекте алкохола. Алкохол може да повећа ризик за падове, бити у интеракцији са лековима као и да повећа ризик од дехидратације.

Алкохол доприноси многим здравственим проблемима, укључујући болести јетре, срчане болести, бубрежне болести, функционисање имунолошког система и неуролошке болести попут деменције.

Поука: Препорука су највише два пића дневно за мушкарце, односно једно дневно за жене.

Србија Данас/Блиц

 

}