Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Бол у стомаку, избочина на препонама... Ово стање има свака 10. особа, а некад захтева и ХИТНУ ОПЕРАЦИЈУ!

31.10.2021. 09:09
Пише:
Србија Данас/еклиника
Doktor
Доктор / Извор: Профимедиа

Ко би рекао...

Кила, брух или хернија јавља се када масно ткиво или унутрашњи орган пролази кроз слабо место на трбушном зиду. Ово стање је последица урођене или стечене слабости мишића. У зависности од облика хернија може бити пропраћена благом нелагодом или чак и без симптома.

Ипак, у неким ситуацијама кила је озбиљно и животно угрожавајуће стање, које захтева хитну операцију.

КАМЕНАЦ КАО РУКОМ ОДНЕСЕН: Ево како да очистите КУВАЛО ЗА ВОДУ у само ДВА потеза! (ВИДЕО)

КАМЕНАЦ КАО РУКОМ ОДНЕСЕН: Ево како да очистите КУВАЛО ЗА ВОДУ у само ДВА потеза! (ВИДЕО)

Аделин шминкер открио ТРИК због којег она увек изгледа беспрекорно - тајна је у ЈЕДНОЈ ствари! (ФОТО)

Аделин шминкер открио ТРИК због којег она увек изгледа беспрекорно - тајна је у ЈЕДНОЈ ствари! (ФОТО)

ДОКТОРИ УПОЗОРАВАЈУ: С овим лековима морате ОПРЕЗНО, помажу за СТОМАК, али уништавају СРЦЕ!

ДОКТОРИ УПОЗОРАВАЈУ: С овим лековима морате ОПРЕЗНО, помажу за СТОМАК, али уништавају СРЦЕ!

Кила најчешћа на стомаку или препонама
Већина кила се јавља у пределу предњег трбушног зида, с тим да постоје и унутрашње херније. Стање је често и сматра се да свака 10. особа на свету у неком периоду живота добије килу. Хернија се најчешће појављује у виду избочине, на препонама или абдомену. Пацијенти се углавном жале на бол, који је веома присутан при покушају да нешто подигну.

Кила може настати изненада, некада после покушаја да подигнете неки тежак предмет, али и после кашља или смеха. Након неколико недеља или месеци промене могу бити видљиве и голим оком. Већина кила је спољашња, што значи да масно ткиво притиска трбушни зид према спољњој страни тела. Ова кила се види, за разлику од унутрашње,

Знаци и симптоми херније
Код спољашње киле присутна је избочина на телу, која нестане када особа легне. Присутан је и оток или избочење у препонама или скротуму (код мушкараца). Пацијенти се жале на тупи бол на месту избочине и при покушају да подигну терет.

Типови херније
Постоји неколико типова киле, а најучесталија је ингвинална (препонска) кила, када масно ткиво или део танког црева излази кроз препонски канал или скротум, изазивајући видљиво избочење. Ова врста хернија је чешћа код мушкараца, неки мушкарци се роде с њима,  или их развију касније у животу.

Бутна (феморална) кила настаје када масно ткиво или део црева продире на врх унутрашње стране бутине у оквиру препона. Пупчана (умбиликална) види се голим, оком као избочина испод коже у пределу пупка, и јавља се при проласку масног тиква кроз слабост предњег трбушног зида. Пупчане киле су најчешће код новорођенчади, посебно код превремено рођене и деце са малом порођајном тежином.

Шта је желудачна кила?
Желудачна кила (хиатус хернија) настаје када желудац кроз патолошки отвор на дијафрагми, једним делом, у мањој или већој мери, пролази у грудну шупљину. Симптоми ове киле су ​​жгаравица, лоше варење, отежано гутање, често враћање хране у гркљан и бол у грудима. Инцизиона- вентрална кила, последица је хируршке интервенције, уочава се после операције дебелог црева, желуца, јетре, панкреаса. Доктори не знају тачно шта узрокује желудачну килу, али сматра се да стању придоноси ослабљена дијафрагма, услед старења или притиска на стомак.

Фактори ризика
Препонска и бутна кила могу бити последица слабљена мишића, старења или сталног напрезања абдомена и препона. На пример, после дизања тешког терета. Ова врста херније може бити и последица вишка килограма, честог кашља или затвора, због напрезања при пражњењу црева. Препонска кила код код мушкараца, некада је узрокована проблемом са препонским каналима, из којих се спуштају тестиси. Када се мишићи у овим каналима не затворе како би требало, долази до слабљења и настанка бруха.

Пупчана кила може настати током трудноће, када пупчана врпца пролази кроз отвор у абдоминалним мишићима новорођенчета. Овај отвор се обично затвара одмах након рођења бебе, ипак, ако се мишићи не споје у потпуности на средини трбушног зида, јавља се пупчана кила одмах при рођењу или касније током живота. Ова кила може настати и код одраслих, као последица превеликог абдоминалног притиска, услед гојазности, вишеструке трудноће и претходне операције абдомена.

Дијагностика
Лекар обично може да открије хернију при прегледу, видеће или ће осетити испупчење при додиру. Могуће је да ће вас замолити да стојите и да се накашљете, како би кила била видљива. Ултразвук или ЦТ скенирање се користе такође за дијагностику херније. Могуће је да ћете морати да се прегледате и магнетном резонанцом, посебно ако имате болове.

Некада бављење спортом може изазвати килу која није видљива у почетним фазама. Магнетна резонанца, у том смислу, може бити од велике помоћи и открити проблем на време. У случај жена у репродуктивном добу, лекар може саветовати ултразвук који ће проверити и стање карлице.

doktor
доктор / Извор: Профимедиа

Прогнозе и операција
Хернија може да се увећа, постане болнија и да изазове компликације. У неким случајевима, нема уопште симптома који би указивали на постојање киле. Хернија постаје болнија, како се увећава и тада се пацијенту саветује операција,  да би се отклонио бол и спречиле могуће компликације. Кила неће проћи сама од себе, а у случају операције опоравак може трајати неколико недеља.

Неки стручњаци саветују ношење појаса, како би се ублажиле последице киле, али у неким ситуација операција је неопходна. Код хируршког захвата, примењују се најчешће две врсте операције, отворена, уз класичан рез на стомаку и лапароскопска операција, када се уз мање резове операција ради изнутра.

Појас за ублажавање симптома киле
Уместо операције, лекар може, ако је кила мала или не изазива болове, саветовати само праћење стања, посебно ако имате још неке болести, које могу повећати ризик од операције. У неким случајевима од помоћи може да буде и појас за ублажавање симптома киле.

Процењује се да ће око 25 процената мушкараца, у неком тренутку у животу имати проблем са препонском килом. Мушкарци имају осам пута више шанси да развију ову сметњу него жене. Бутна хернија је чешћа код старијих жена. Око 20 одсто деце се роди са пупчаном хернијом, али ово стање прође само од себе до пете године живота.

Превенција
Хернија се може спречити нормалном телесном тежином, здравом исхраном и вежбањем. Саветује се појачан унос биљних влакана, воћа, поврћа и целог зрна како бисте спречили проблеме с пробавом. Пажљиво дижите неке објекте, избегавајте подизање тешких предмета. Уколико пушите, престаните, јер пушење може испровоцирати упорни кашаљ и настанак киле.

Компликације
Компликације у случају херније су могуће ако се садржај киле заглави на незгодном месту и почне да омета рад црева. У овом случају може доћи до бола, мучнине, повраћања, до проблема са пражњењем црева и гасовима. Затворена кила може бити некада веома опасна, јер је у стању да прекине доток крви и услови одумирање захваћеног дела ткива. Ово стање се, на пример, решава хитном операцијом. Хронична опструктивна болест плућа, може бити окидач за развој киле, због учесталог кашља. Могуће је да се симптоми херније некада помешају са ендометриозом код жена, која настаје када ендометријум, расте изван материце.

Спортска кила
Постоји и такозвана спортска кила, која, како кажу стручњаци, заправо и није хернија. Спортска кила узрокује бол и притисак услед кидања тетива. Спортске киле су обично резултат понављајућих или експлозивних покрета, честа су последица играња фудбала, хокеја, рагбија, скијања, трчања. Мека ткива која се налазе у доњем делу стомака и стидној области, најчешће су поцепана или повређена. Неке спортске активности, такође, могу условити настанак праве киле.