Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

РАЗЛИКА ЈЕ АКО ВАС ЗГЛОБ БОЛИ НОЋУ, ИЛИ КАДА УСТАНЕТЕ! Доктор објаснио симптоме за УЗБУНУ - болест може постати ТЕШКА

16.02.2023. 11:32
Пише:
Србија Danas/Mondo.rs
kosti, reuma
кости, реума / Извор: Фото: Shutterstock

Симптоми реуматизма најпре се јављају као бол у зглобовима, и ова болест може довести до инвалидитета. Реуматолог објаснио разлику између запаљенског и дегенеративног облика обољења.

Чак три четвртине Срба болује од неког облика реуматизма, а највећи број њих је у доби од 18 до 65 година, заблуда је да је та болест за старе. Реуматске болести један су од главних узрока инвалидитета, боловања и раног одласка у пензију. Постоји више врста а узрочници или фактори који доприносе могу бити тежина, недовољна орална хигијена или пушење, упозорио је др Предраг Остојић, реуматолог.

"ОГУЛИМ БАНАНУ, ПА ТЕК ОНДА СТАВИМ ДА ЈЕ ИЗМЕРИМ у супермаркету, а ГРОЖЂЕ ОЧИСТИМ ОД ГРАНЧИЦА!" Поделила своје мере штедње, а многи се питају: "Је л' до тога дошло?!"

"ОГУЛИМ БАНАНУ, ПА ТЕК ОНДА СТАВИМ ДА ЈЕ ИЗМЕРИМ у супермаркету, а ГРОЖЂЕ ОЧИСТИМ ОД ГРАНЧИЦА!" Поделила своје мере штедње, а многи се питају: "Је л' до тога дошло?!"

МИЉЕНИК СРПКИЊА ПРЕТЕРАО СА БОТОКСОМ па се "ИЗДУВАО": Сада врећице на лицу крије НАРАНЏАСТИМ ТЕНОМ и лоше офарбаном косом

МИЉЕНИК СРПКИЊА ПРЕТЕРАО СА БОТОКСОМ па се "ИЗДУВАО": Сада врећице на лицу крије НАРАНЏАСТИМ ТЕНОМ и лоше офарбаном косом

Није сваки бол реума, а важно је да разликујемо запаљенски облик болести, од дегенеративног, рекао је доктор и објаснио разлику.

"Код нас се реумом назива свака врста бола у зглобу, кости или мишићу, али постоји више десетина болести. Запаљенске, или артритиси, најозбиљнији су облик али су и најређи. У Србији их има 70.000 болесника, отприлике. Најтежи су јер запаљење зглоба брзо доводи до оштећења, деформитета и одређеног степена инвалидитета", казао је он.

Дегенеративне болести, односно "пропадање" зглобова и хрскавице, резултат су старења и "хабања" нашег организма, па су чешће код старијих. То ипак не значи да не могу да се јаве и много раније.

koleno, kosti
колено, кости / Извор: Фото: Shutterstock

"Али прве тегобе могу да крену већ од 35. године, то су болови у зглобовима, у дегенеративном реуматизму, карактеристично је да се јављају при покрету. Болови су све израженији током активности, увече су најизраженије тегобе и некада не можемо ни да заспимо од бола", рекао је он.

Код запаљенских, када се бол јавља независно од покрета, пацијенти се жале и док мирују јер тада болови постају све израженији. Док лежите, током ноћу, буде вас из сна... Отицање, топао зглоб на додир биће знаци за узбуну.

Шта је први знак да нешто није у реду, и шта можемо да урадимо?

"Бол је први знак, увек, када пацијент има бол има неку од реуматских болести. Код хроничних артритиса је важно да дијагнозу што пре поставимо и почнемо лечење. Изненадни, ноћни болови у ситним костима и зглобовима шаке или стопала, јутарња укоченост, некада је потребно пацијенту више сати да разради зглобове, као да су зарђали, не могу ни да формирају песницу. Изабрани лекар одлучује о прегледу код реуматолога", рекао је он.

Дегенеративни реуматизам постепено почиње, али се исто јавља као бол и укоченост.

"Важно је да знамо да у настанку такве болести генетика игра улогу, али и оптерећење, посебно зглобова колена, кукова, доњег дела леђа. Ту је узрок и прекомерна телесна тежина, морамо да је смањимо и редовно вежбамо да би ојачали околну мускулатуру", рекао је он.

Које физичке активности, или начин исхране, се препоручују? Да ли правимо неку грешку, и да ли је промена животног стила различита за запаљенске и дегенеративне облике болести?

kostobolja
костобоља / Извор: Фото: Shutterstock

"Код запаљенских, као што је реуматоидни артритис, недовољно добра орална хигијена може да буде фактор. Бактерије које изазивају парадонтопатију учествују у погоршању. Болесници који пуше имају теже форме болести, јер anti-CCP антитела, стварају се у плућима и то у већој мери код пушача. Студије у САД-у су показале да гојазне жене чешће имају теже форме", рекао је он.

Код дегенеративних, редукција тежине и физичка активност такође су фактори, али је доктор Остојић подвукао да превише активности може да погорша стање.

"Хрскавица која облаже зглобове пропада, њој је потребан покрет јер нема своје крвне судове, њу облива течност. За исхрану јој је потребно кретање. Покрет и вежбање су важни, али ако интензивно оптерећујемо зглобове, као професионални спортисти, бржи је развој дегенеративног реуматизма", упозорио је он.

Каква физичка активност се препоручује, има ли ограничења? Реуматолог наводи да се пливање често саветује и да ће нас тело упозорити ако смо претерали.

"Умерена и рекреативна, ја волим пацијентима да кажем да зглоб сам каже колико му прија. Слушајте своје тело. Када је спорт у питању, најмање ћете погрешити активностима у води. Пливање, аквабик, када тело лакше подноси оптерећење. Ми саветујемо свим пацијентима да пливају, ако имају обољење колена, код њих се не саветује кретање по неравном терену или вожња бицикла", рекао је он.

Да ли жене чешће оболевају?

"Нажалост, истина је, од хроничних артритиса негде четири пута чешће од мушкараца. Када говоримо о аутоимунским болестима, познато је да хормонски статус игра важну улогу у њиховом настанку. Естроген, пролактин, директно стимулишу аутоимунске ћелије, због тога ћемо видети да од таквих болести најчешће оболевамо у одраслом добу, дакле код жена, у генеративном периоду. И дегенеративни облици су чешћи код жена", рекао је доктор.

Иако се ове болести јављају код радно способног, одраслог становништва, понекад погађају чак и бебе, рекао је реуматолог и дао пример најмлађег пацијента за којег зна.

"Најмлађи за којег ја знам, нажалост је и даље беба. Има само шест месеци, тада је у питању аутоимуна, генетски предиспонирана болест која се најчешће покреће неким вирусом. То се не може предвидети, може се десити и у најранијем животном добу", рекао је он.