Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ОВО СВИ РАДИМО ПОГРЕШНО: Нутриционисткиња ОТКРИВА зашто не треба конзумирати КАФУ пре оброка

14.12.2021. 18:55
Пише:
Србија Данас/М.Штерић
Kafa
Кафа / Извор: Shutterstock

Ево где лежи тајна успеха правилно избалансиране исхране...

Велику пажњу у свету здраве исхране изазива правилна комбинација намирница, које ће задовољити све наше дневне потребе. Ма колико год биле здраве, уколико се не комбинују правилно неке намирнице могу бити чак и штетне по наш организам.

Које нарминице би требало што чешће да комбинујете, а које да избегавате, који је најважнији оброк у току дана и шта то можете да грицкате а да вас "не гризе" савест, открила нам је позната нутриционискиња-дијатетичар Маја Асталош.

ВИНКА ИЗ ЧАЧКА ТВРДИ - ОВО ЈЕ НАЈБОЉА ОБЛОГА ЗА СКИДАЊЕ ТЕМПЕРАТУРЕ: Обнавља тело, а бол нестаје БРЗО

ВИНКА ИЗ ЧАЧКА ТВРДИ - ОВО ЈЕ НАЈБОЉА ОБЛОГА ЗА СКИДАЊЕ ТЕМПЕРАТУРЕ: Обнавља тело, а бол нестаје БРЗО

ЈЕСТЕ ЛИ СВЕСНИ ШТА ЈЕДЕТЕ? Ево шта значи зелени круг око куваног ЖУМАНЦЕТА и колико је ОПАСАН по здравље

ЈЕСТЕ ЛИ СВЕСНИ ШТА ЈЕДЕТЕ? Ево шта значи зелени круг око куваног ЖУМАНЦЕТА и колико је ОПАСАН по здравље

ПЕЦИВО СА ОРАСИМА И ПЛАЗМОМ: Толико је добро, да се ТОПЕ у устима! (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

ПЕЦИВО СА ОРАСИМА И ПЛАЗМОМ: Толико је добро, да се ТОПЕ у устима! (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Постоје разне расправе о томе како би намирнице требале да се комбинују, нпр. сматра се да повезивање кромпира и меса није добра, да ли је то тачно и која је по Вашем мишљењу идеална комбинација за здрав и избалансиран оброк?

- Комбинација месо и кромпир је добра, само је битан начин припреме. Ми би требали да уносимо беланчевине и угљене хидрате али је битно да намирнице не буду пржене, поховане и печене у дубоком уљу, већ барене, динстане и куване на пари.

meso i krompir
месо и кромпир / Извор: Shutterstock

Месо и поврће треба да је заступљено у истом оброку, а кромпир спада у ред поврћа које је битно за наш организам.

Да ли је доручак заиста најважнији оброк у току дана и шта предлажете као најбољу опцију за почетак дана, а шта би требало да избегавамо?

- Доручак јесте најважнији оброк у току дана јер носи највише енергије која нам је неопходна да би прегурали дан.

Најбоља комбинација за доруцак су куване житарице од целог зрна (јечам, хељда, амарант, киноа, просо, интегрални пиринач) у комбинацији са семенкама и орашатим воћем са биљним млеком или другим млечним производима (кефир, кисело млеко, јогурт).

Требало би да избегавамо сухомеснате производе, јаја и прерађевине (виршле, паштете и слично) за доручак. Житарице су сложени угљени хидрати који постепено улазе у крвоток и не ремете равнотежу инсулина и дају довољно енергије за преподневне активности.

Пре и после доручка многи пију кафу, које млеко препоручујете - биљног или животињског порекла? Које су им предности, а које мане?

- Кафу је боље конзумирати после оброка јер покупи слободне масти и избацује из организма.

kafa
кафа / Извор: Shutterstock

Млеко можете користити и обрано ако немате интолеранцију на лактозу, биљна млека се лакше варе јер не садрже антибиотике и хормоне као ни холестерол.

Нутриционисти углавном саветују да оброци буду у исто време, међутим, док се не стекне жељена рутина наш организам тражи да једе и између два оброка. Постоје ли намирнице које можемо грицкати без гриже савести између главних оброка, и које су?

- Грицкање између оброка се не препоручује, важно је да имамо 5 оброка дневно - три главна и две ужине. Тада је концентрација шећера константна и нема потребе за грицкањем. Битно је да су оброци добро избалансирани и редовни на 3 часа да не би дошло до пада енергије у току дана.

Такође, многе мучи глад у вечерњим часовима, да ли постоје намирнице које смемо да једемо и током вечерњих часова а да се притом не угојимо или не штетимо свом здрављу?

- У вечерњим часовима треба конзумирати протеине, јер за последицу имају убрзавање метаболизма масти. Топло препоручујем намирнице као што су: млади сир, риба, месо, јогурт, јаја, кисело млеко и кефир у комбинацији са свежим салатама.

На шта све треба да обратимо пажњу пре него што регулишемо исхрану (одемо на дијету)?

- Пре дијете урадите општу лабораторију (крвна слика, шећер, гвожђе, холестерол, триглицериде, трансаминазе и соли мокраћне киселине), како би нутрициониста имао увид у ваше здравствено стање и могао да правилно одреди дијетотерапију.

krvna slika
крвна слика / Извор: Shutterstock

Зато немојте држати дијету на своју руку, она мора бити персонализована по вашим стандардима, мерама и потребама које морате задовољити у току дана. Ако је вашој пријатељици или колегиници успела нека од познатих дијета, то не значи да ће бити делотворна и за ваш организам.

Пратите универзалне савете нутрициониста како би требала да изгледа правилна исхрана, без забрана и рестриктивних мера. Првенствено ћете свој организам навићи на природну и здраву храну, а уколико буде неопходно, уз договор са нутриционистом лакше ћете избацити токсичне ствари из исхране које праве проблем у вашем телу.