ДОКТОРКА САВЕТУЈЕ - Ево који витамини јачају кости и успоравају ОСТЕОПОРОЗУ
Снежана Балтић, специјалиста интерне медицине, открива кључну улогу витамина К2 и Д3 у превенцији остеопорозе
Витамин Д игра главну улогу у изградњи и одржавању здравља костију, али делује и директно на имунолошки одговор организма. Наше тело производи овај витамин при излагању сунчевој светлости, али такође га уносимо и путем хране. Међутим производња витамина Д може се смањити или у потпуности изостати током зимских месеци. Озбиљан недостатак витамина Д доводи до недовољне минерализације костију, што доводи до остеопорозе код одраслих упозорава др Снежана Балтић,специјалиста интерне медицине, субспецијалиста реуматологије.
Остеопороза је поремећај губитка коштане масе. Доводи до повећаног ризика од прелома костију и то најчешће кука и кичмених пршљенова, или неке друге кости која трпи велико оптерећење. Сматра се „тихом болешћу“ јер нема приметних симптома све док се не јави прелом костију. Највећем ризику су изложене жене, нарочито оне са ниском телесном тежином. У групу високоризичних спадају и пушачи, особе које претерано користе алкохол, особе са историјом прелома и неким болестима, укључујући реуматоидни артритис, дијабетес и болести паратироидне жлезде.
Како се граде кости? Ефекти витамина Д и калцијума на свеукупно здравље костију и превенцију остеопорозе су одавно потврђени: калцијум је тај који костима даје чврстину и чини их отпорним на преломе, а витамин Д омогућава преузимање калцијума из црева и његово искоришћавање. Дуго се сматрало да је то довољно за правилну изградњу, али новија истраживања говоре супротно.
Након уласка у крв, калцијум доспева до костију, али да би се и уградио у кости неопходан је витамин К2. У недостатку витамина К2, калцијум се не уграђује у кости, ма колико га узимали. Уместо тога, калцијум одлази у мека ткива као што су зглобови, бубрези, дојке и крвни судови. Последице су двоструке: порозне кости подложне преломима и наслаге калцијума које ремете функцију зглобова и других ткива.
Како витамин К2 утиче на минерализацију костију? Најновија истраживања су у потпуности расветлила механизам изградње костију: протеин задужен за уградњу калцијума у кост, тзв. остеокалцин, је тај који “откључава кости” за улазак калцијума. Међутим, овај протеин постаје активан и тек у присуству витамина К2 и може вршити своју функцију.
Другим речима, без витамина К2 калцијум остаје недоступан нашим костима иако смо га унели довољно. Бројна клиничка испитивања су то и потврдила: витамин К2 спречава губитак коштане масе, док у неким случајевима чак и повећава коштану масу код особа состеопорозом.
Прикупљени докази из седам јапанских испитивања показују да суплементација витамином К2 доводи до смањења прелома кичмених пршљенова од 60 процената, као и смањења прелома кука и других прелома до 80 процената. Друге студије су показале и да додатак витамина К2 омогућава ефикаснију употребу витамина Д и смањује учесталост остеопорозе и до 25 процената.
Кључна функција витамина К2 је да “зграби” и угради калцијум у кости и у исто време “закључа” мека ткива и спречи улазак калцијума. Значи, Витамин К2 помаже да се одржи густина костију истовремено штитећи опасних наслага калцијума.
Витамини К2 и Д3, заједно делују и постижу максималан ефекат само када се узимају заједно.
Они су као делови слагалице,тј. механизам који не функционише када неки од елемената недостаје.
Комбиновањем витамина К2 и Д3, који делују у синергији, укупан резултат је далеко супериорнији него њихова појединачна употреба.
Због тога препоручујем К2Д3® ВИВА препарат који садржи најбоље искористљив облик витамина К2-МК7, као и 2000 ИЈ витамина Д3 у једној софт гел капсули. Софт гел капсула омогућава да наш организам лакше преузме унете витамине, а ми можемо бити сигурни да ће они правилно бити искоришћени – за јаке кости и виталне зглобове, али и за очување кардиоваскуларног здравља.