Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ХОРМОНСКИ ДИСБАЛАНС код жена изазива озбиљне ЗДРАВСТВЕНЕ ПРОБЛЕМЕ: Уз помоћ природе и добрих навика вратите хормоне у развнотежу

17.06.2023. 07:56
Пише:
Србија Данас/Здрављепревенција
žena
жена / Извор: Shutterstock

Довољно је да ове намирнице уврстите у јеловник и ваше тело ће вам бити захвално!

Један од најчешчих здравствених проблема код жена везан је за проблеме са лучењем хормона. Хормонски дисбаланс је стање које погађа све већи број жена, и главни је узрок многих женских болести.

Иако неки симтпоми хормонског дисбаланса могу бити врло изражени, поједине жене се суочавају са много проблема док им не открију прави разлог. Тада се испостави да организам не лучи довољно (или лучи превише) хормона који су кључни за добро здравље жене.

Опрез! ОВО МЕСО НИКАКО НЕ КУПУЈТЕ! Антибиотици и хормони у њему могу озбиљно угрозити ваше ЗДРАВЉЕ

Опрез! ОВО МЕСО НИКАКО НЕ КУПУЈТЕ! Антибиотици и хормони у њему могу озбиљно угрозити ваше ЗДРАВЉЕ

ХОРМОНИ НИСУ ПРОБЛЕМ! Грешке које жене праве, доводе до ПОВЕЋАЊА килограма у менопаузи

ХОРМОНИ НИСУ ПРОБЛЕМ! Грешке које жене праве, доводе до ПОВЕЋАЊА килограма у менопаузи

Све те хормоне производе жлезде са унутрашњим лучењем: хипофиза, панкреас, тироидна жлезда, надбубрежне жлезде и јајници. Превише високи или ниски нивои хормона као што су естроген, прогестерон, мушки полни хормон, инсулин, адреналин и кортизол директно утичу на рад целог организма и временом могу довести до озбиљних здравствених проблема.

Како онда да знате који су симптоми хормонске неравнотеже? Неки од најчешћих показатеља могу бити:
 

  • Нередовни циклуси
  • Промене у апетиту
  • Анксиозност и депресија
  • Нагло дебљање или губљење на тежини
  • Смањени либидо
  • Несаница
  • Умор
  • Проблеми са варењем
  • Појава акни
  • Неплодност

Који симптоми ће бити најизраженији зависи и од хормона који нису у адекватној равотежи. За поједина стања узрокована хормонским дисбалансом и симптоми могу бити веома различити, али је ипак могуће препознати неке специфичне показатеље.

Како да препознате симптоме хормонског дисбаланса?

Недостатак естрогена најчешће изазива симптоме као што су нередовне менструације, честе промене расположења, отежано памћење, болови у зглобовима, нагло повећање килаже, несаница и мањак сексуалног нагона.

Повишени естроген утиче на промене апетита, варирање у телесној тежини и успоравање метаболизма. Такође се могу јавити проблеми са спавањем, а висок ниво естрогена може довести и до ендометриозе.

Промене у апетиту и вишак килограма могу бити и знак да у организму постоји проблем са регулисањем инсулина. Често се код ових особа јављају повећани замор и сувоћа уста, а у тежим случајевима и проблеми са видом и оштећење нерава.

Прогестерон је, поред естрогена, други најважнији женски хормон. Проблеми са лучењем прогестерона доводе до нередовних месечних циклуса, а код жена у другом стању и до прераног порођаја и спонтаног побачаја.

Висок ниво мушког полног хормона се препознаје по појачаној маљавости, прекомерном знојењу, проблемима са акнама, сувој кожи и смањеној сексуалној жељи.

Такође, појачано лучење мушких хормона може упућивати и на синдром полицистичних јајника. Реч је о стању које, ако се не лечи правилно, може изазвати неплодност, али и неке друге озбиљне болести као што је дијабетес.

Смањено лучење хормона штитне жлезде такође доводи до појаве различитих симптома као што су гојазност, успорени метаболизам, проблеми са варењем, нервоза, раздражљивост и појачано замарање.

žena
жена / Извор: Shutterstock

Регулисање хормона на природан начин: проверено решење за хормонску неравнотежу

Иако су симптоми хормонског дисбаланса неугодни и бројни, код појединих жена се они уопште не морају појавити. Чак и озбиљнији случајеви могу проћи са благим симптомима, што женама додатно отежава да им открију прави узрок.

Међутим, добра вест је да се хормонски дисбаланс може успешно лечити. Иако терапија зависи од конкретног узрока (тачније, од оних хормона који нису у равнотежи), све већи број жена се окреће природним лековимаРегулисање хормона на природан начин уједно је идеално решење које, поред ублажавања симптома, временом доводи у баланс цео организам.

Ипак, пре тога је важно одредити праву дијагнозу и прихватити препоруке лекара. Гинеколог ће проценити да ли је потребна терапија лековима, и саветовати промену стила живота и лоших животних навика.

То је и најважнији услов да би регулисање хормона на природан начин дало добре резултате. Нажалост, постоје одређени узроци на које не можемо да утичемо, као што су генетски фактори или породична историја болести. Оно што јесте под нашом контролом свакако је промена животног стила, односно усвајање здравих навика у исхрани, физичка активност и редуковање стреса.

Како (не) би требало да изгледа здрав и избалансиран јеловник?

Од свих узрочника хормонске неравнотеже, међу најчешћим је управо неправилна исхрана. Главни "непријатељи" хормона су пре свега намирнице богате угљеним хидратима и шећером. Зато би из исхране најпре требало избацити бело брашно, бели пиринач, пецива, тестенине и слаткише са рафинисаним шећером.

Уместо њих одаберите житарице од целог зрна, интегрални пиринач, као и пецива и тестенину од интегралног брашна.

Имајте у виду да велике количине шећера садржи и индустријски прерађена храна и газирани сокови. Њих замените здравим алтернативама као што су сокови од свеже цеђеног воћа и поврћа.

hrana
храна / Извор: Профимедиа

Рафинисана уља (сунцокретово, сојино и кукурузно) би такође требало избегавати и уместо њих користити маслиново, кокосово и ланено уље. Млеко и млечни производи, поготово ако садрже вештачке хормоне и антибиотике, код жена могу изазвати повећање нивоа мушких хормона. Њих је добро заменити бадемовим, пиринчаним или кокосовим млеком.

Од свих здравих намирница, воће и поврће би у вашем јеловнику требало да буде најзаступљењије. Оно садржи витамине, влакна и антиоксидансе неопходне за правилно лучење хормона. Бирајте воће и поврће које није третирано пестицидима и другим штетним отровима, јер и они могу пореметити правилан рад хормона. Такође, ако имате повишени ниво естрогена, не би требало да конзумирате пасуљ и грашак.

Драгоцена помоћ природе у лечењу хормонског дисбаланса

Ако патите од хормонског дисбаланса, на вашем менију би требало да се нађу и следећи састојци:

- Здраве масноће. Да би организам правилно производио хормоне, потребне су му здраве масноће као што су "добар" (ХДЛ) холестерол и омега-3 масне киселине. Осим што стимулишу уравнотежено лучење хормона, ове врсте масти спречавају упале, убрзавају метаболизам и помажу вам да лакше изгубите на тежини.

Сем тога, омега-3 масне киселине могу да ублаже менструалне тегобе и симптоме менопаузе. У исхрани користите више намирница као што су: 

  • Лосос – најбогатији је извор омега-3 масти
  • Авокадо – богат је калијумом, побољшава здравље срца и смањује апетит
  • Кокосово уље – помаже у мршављењу и има антибактеријска својства која спречавају упале

kokos, avokado
кокос, авокадо / Извор: Shutterstock

Међу одличне изворе омега-3 масних киселина спадају и ораси, чиа, ланено семе и семе бундеве.

Лековито биље. Предности лековитог биља познате су у лечењу бројних болести, а многе од њих су се показале врло делотворним управо за регулисање хормона на природан начин. Оне нам обезбеђују корисне састојке и делују умирујуће на цео организам, а корисне су и за ублажавање различитих симптома хормонског дисбаланса:

- Морске алге садрже минерале попут гвожђа, калијума и јода, и изузетно су здрав избор за жене које имају мањак минерала у организму.

Першун је такође богат гвожђем и витамином Ц, а женама се препоручује за регулисање менструалног циклуса.

Кантарион је делотворан у ублажавању депресије и за повећање либида, а женама у менопаузи помаже у смањивању напада врућине.

Коприва садржи витаминиме, минерале и антиоксидансе који побољшавају имунитет. Богата је гвожђем и препоручује се трудницама и женама које имају обилне циклусе.

Невен је биљка која спречава инфекције и помаже у регулисању варења. Користан је за жене које болују од ендометриозе и имају изражене менструалне тегобе.

Црвена малина такође помаже у ублажавању менструалних грчева. Позната је и као биљка која код трудница ублажава јутарње мучнине.

Црвена детелина је богата фитоестрогенима и корисна је за жене које имају низак ниво естрогена.

Црни кокос је делотворан за природно регулисање неуравнотежених нивоа хормона. Код жена у менопаузи помаже у спречавању валунга и прекомерног знојења, али га не би требало користити у великим количинама јер може узроковати главобоље.

Trčanje
Трчање / Извор: Профимедиа

Без обзира на тежину симптома и узроке хормонске неравнотеже, одабир здравих намирница помоћи ће вам да поново успоставите правилан рад хормона. Уз правилну исхрану не би требало да изостане ни физичка активност, па се препоручује да најмање 30 минута дневно радите вежбе умереног интензитета. То могу бити вожња бицикла, трчање, пливање и брзо ходање. Физичка активност ће вам помоћи да на природан начин регулишете апетит и телесну тежину, ојачате имунитет и изборите се са стресом.

Пре него што промените начин исхране поразговарате са својим лекаром, поготово у случају да већ користите хормонску терапију.