Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Обавезно обратите пажњу на ово када КУПУЈЕТЕ СЛАНИНУ! Сланина може бити САВЕЗНИК или НЕПРИЈАТЕЉ здравља, све ЗАВИСИ од нас

12.11.2023. 14:47
Пише:
Србија Данас/Телеграф
slanina
сланина / Извор: Shutterstock

Доносимо вам савете Светске здравствене организације

Сланина је пуна витамина Б и протеина и намирница без које се не може замислити јак оброк, посебно у зимским условима. И поред тога што је све скупља, ове омиљене "месне посластице" се многе особе не одричу.

Од МАМУРЛУКА се може УМРЕТИ?! Доктор Берковић упозорава да уколико приметите ове СИМПТОМЕ, ИЗ ИСТИХ СТОПА ОДЕТЕ У ХИТНУ!mamurluk

Од МАМУРЛУКА се може УМРЕТИ?! Доктор Берковић упозорава да уколико приметите ове СИМПТОМЕ, ИЗ ИСТИХ СТОПА ОДЕТЕ У ХИТНУ!

"Копала сам сама СЕБИ ГРОБ" - Жена схватила да ће доживети исту СУДБИНУ као и њена мајка, за само годину СМРШАЛА 38КГ, ево како!Holi Albaster

"Копала сам сама СЕБИ ГРОБ" - Жена схватила да ће доживети исту СУДБИНУ као и њена мајка, за само годину СМРШАЛА 38КГ, ево како!

Канцероген прве категорије?

Сланина је облик прерађеног меса. Светска здравствена организација (СЗО) сврстава сланину и друге облике прерађеног меса у канцерогене класе 1. С друге стране, све већи број стручњака наводи да су индустријске намирнице много опасније за људско здравље од добре домаће сланине, ако се користи у умереним количинама.

Богата сољу и калоријама

Сланина је производ који се добија обрадом меса свиње најчешће трбушног дела. Месо се усоли и одстоји две до три недеље, после чега се излаже у пушници диму, сматра се да су потребна три месеца како би се сланина добро осушила. Има доста соли, у 100 грама 5.74 грама. Богата је калоријама, 100 грама садржи око 541 кцал,  43.84 г масти,  37.58 г беланчевина.

slanina
сланина / Извор: Профимедиа

Вредни протеини и витамини

Сланина се саветује особама које желе да појачају унос протеина, садржи аминокиселине важне за добро функционисање мишићног ткива.  У 100 грама сланине има око 14 грама протеина, а Граце Derocha из Academy оф Нутритион анд Диететицс наводи да је богата и витамином Б. Истраживање објављено у часопису Current Нутритион Репортс у јуну 2022. године наводи да сланина обилује леуцином и другим есенцијалним аминокиселинама. За сада, нема истраживања које би давало предност употреби биљних или животињских протеина.

Леуцин је саставни део намирница са високим садржајем протеина има га у рибљем, говеђем месу, пилетини, јајима, сочиву, леблебијама, млеку, сланини. За разлику од аминокиселина које се метаболишу у јетри, леуцин се метаболише у мишићима и стимулише синтезу протеина.

Зашто стручњаци нерадо препоручују сланину?

Висок ниво засићених масти и натријума који се доводе у везу са кардиоваскуларним болестима, високим крвним притиском, дијабетесом типа 2, гојазношћу, елементи су због којих стручњаци нерадо препоручују сланину, каже нутрициониста Кристен Smith.

Четири кришке сланине чине половину препоручених дневних доза засићених масти и једну трећину соли. Посебан је проблем ако се сланина служи заједно са висококалоричним додацима и преливима. Сланина је зато дозвољена, али у ограниченим количинама. Удружење The Америцан Хеарт Association не препоручује више од 13 грама засићених масти и 2.300 мг натријума дневно.

СЗО: Сланина изазива рак дебелог црева

Сланина спада у категорију прерађеног меса у које спадају сушене и конзервисане намирнице као што су виршле, конзервисани месни наресци. На основу епидемиолошких студија, Светска здравствена организација сматра да постоји довољно налаза који потврђују да конзумација прерађеног меса изазива рак дебелог црева и да може бити повезана и са карциномима панкреаса, простате и желуца.

На основу података из 10 студија, СЗО процењује да дневна конзумација 50 грама прерађеног меса повећава ризик од рака дебелог црева за око 18 одсто.

meso
месо / Извор: Профимедиа

Ризик од деменције

Повећани ризик од рака није једини разлог за додатни опрез када је у питању конзумација месних прерађевина. Верује се да су ове намирнице фактор ризика за настанак деменције. Истраживање из 2021. објављено у часопису The Америцан Јоурнал оф Цлиницал Нутритион наводи да сваких додатних 25 грама прерађеног меса дневно у периоду од осам година, повећава ризик од појаве деменције за 40 одсто.

На шта да обратимо пажњу при куповини сланине?

Упитан је и додатак нитрата, који се користе у сланини за очување боје и укуса. Велики трговински ланци често имају у понуди сланину третирану нитратима, као "свежу". Стручњаци ипак наводе да љуско тело не прави разлику између природних и синтетичких нитрата, извештава Харвард Health.

Нитрати се доводе у везу са повећаним ризиком од рака дебелог црева, док су друга истраживања открила повезаност са раком дојке и простате.

Немају сланине свих произвођача исте нивое натријума, па је препорука да пре куповине пажљиво прочитамо етикету. Већина истраживања наводи негативне последице конзумације сланине, с друге стране, једна новија мета анализа истиче да је ризик од развоја карцинома, услед конзумације прерађеног меса, вероватно прецењен због методолошких недостатака претходних студија.

Колико сланине дневно се препоручује?

Сланина је производ који не мора да се у потпуности избаци из употребе. Стручњаци наводе да би најбоље било да здраве особе, ако желе, користе сланину у ограниченим количинама једном недељно. Ова препорука се односи на све  месне прерађевине, што значи да би порције сланине морали да смањимо, ако уз њу користимо и кобасице, чварке и сличне производе.

За особе које немају здравствених проблема, неколико режњева сланине у току једног месеца неће бити проблем. Стручњаци упозоравају да због великих количина соли, особе са хипертензијом или кардиоваскуларним болестима, ипак користе што мање количине сланине.

Како учинити сланину мало здравијом?

Битно је да се прекораче препоручене дневне потребе натријума, засићених масти и калорија.

Савет је да се сланина не пржи на масти, већ на посудама са решетком, на тај начин ће се истопити добар део масноћа. Потом је одмах ставите на папирне убрусе који ће упити додатне масноће, кажу нутриционисти.

 

}