Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Памћење вам је све слабије? Томе сте сами допринели, јер су вам ОВЕ НАВИКЕ уништиле мозак

12.04.2023. 14:41
Пише:
СрбијаДанас/Лепота и здравље
zamisljenost
замисљеност / Извор: Фото: Shutterstock

За једну навику ћете се посебно изненадити

Губитак менталне оштрине и слабо памћење нису искључиво последица старења.

Ако МАСИРАТЕ ПАЛАЦ смирићете тегобе срца! Ваши прсти повезани су са вашим органима, ево и са којим!

Ако МАСИРАТЕ ПАЛАЦ смирићете тегобе срца! Ваши прсти повезани су са вашим органима, ево и са којим!

Стално сте ГЛАДНИ И ЖЕДНИ? ХИТНО ИЗВАДИТЕ КРВ! "Обични" симптоми могу указивати на ОЗБИЉНУ БОЛЕСТ

Стално сте ГЛАДНИ И ЖЕДНИ? ХИТНО ИЗВАДИТЕ КРВ! "Обични" симптоми могу указивати на ОЗБИЉНУ БОЛЕСТ

Четири намирнице за раван стомак БЕЗ ТРБУШЊАКА - Смањују надутост и побољшавају пробаву

Четири намирнице за раван стомак БЕЗ ТРБУШЊАКА - Смањују надутост и побољшавају пробаву

Одређене животне навике и те како могу нарушити когнитивне функције. Памћење, доношење одлука, емоционална контрола, координација и рефлекси су само неке од ствари за које је мозак одговоран. Временом може постати мање способан да извршава ове задатке, а за то су често одговорне штетне животне навике.

Шта штети мозгу?

Ово су неке од штетних животних навика које слабе мождане функције:

1. Превише седења

Како се испоставило, потпуни недостатак физичке активности штети не само фигури, већ и менталним способностима. Да бисте спречили слабљење памћења, крећите се што више и вежбајте сваки дан. Препоручује се најмање пола сата лагане и умерене активности или 15 минута интензивног тренинга. Када вежбате, стварате нове мождане ћелије, а током активности се повећава број откуцаја срца, што повећава снабдевање мозга кисеоником. На вама је да ли ћете се определити за: трчање, пливање, интервални тренинг високог интензитета, вожњу бицикла или брзо ходање.

devojka na poslu
девојка на послу / Извор: Профимедиа

2. Нездрава храна

Прерађена храна с високим садржајем шећера, нездравих масти и других (не баш добрих) једињења може имати негативан утицај на здравље мозга. На црној листи су: газирани сокови, слаткиши, брза храна, грицкалице, конзервирана храна, месне прерађевине… Висок ниво соли и шећера у њима повећава крвни притисак, ремети регулацију инсулина и оштећује мождане ћелије. Уместо тога, лекари препоручују да се придржавате медитеранске дијете богате воћем, поврћем, орашастим плодовима, махунаркама и масном рибом.

3. Избегавање комуникације

Ако особа свесно изабере да буде сама – не жели да комуницира с другим људима, њене когнитивне способности ће брзо опасти због погоршања пластичности неурона. Поред тога, такав начин живота може изазвати депресију и анксиозност. Укључите комуникацију у дневну рутину: то може бити кратак разговор са колегом или ћаскање с пријатељима и познаницима.

4. Превише обавеза

Многи људи у данашњем свету обављају више задатака, а да нису ни свесни какву штету то може да нанесе мозгу. Као резултат тога, размишљање постаје површно, а памћење постаје фрагментирано, а свему томе се додају стрес и умор. Ако сте  преоптерећени послом или кућним обавезама, напишите листу обавеза и не радите више ставри истовремено, већ редом уз кратке паузе за одмор.

5. Комуникација са манипулаторима

Многи људи у свом кругу имају нарцисе, психопате, гаслајтере или емоционалне вампире с којима је тешко прекинути контакт. Али, баш то је потребно ако желите да сачувате ментално здравље и свој мозак. Живот у токсичном окружењу може довести до хроничног стреса, анксиозности, депресије, негативног размишљања, недостатка менталне флексибилности, бржег старења, подложности аутоимуним болестима и сагоревања.

riba
риба / Извор: Профимедиа

6. Недостатак масне рибе у исхрани

У студији објављеној у часопису Neurology, на основу података две хиљаде учесника, откривено је да је конзумирање рибе два пута недељно смањило ризик од Alchajmerove болести за 41 одсто. Лосос, скуша и сардине су најбоља храна за мозак јер садрже масне киселине које  подржавају проток крви у мозгу и смањују ризик од когнитивног пада. Осим у рибама, драгоцене масне киселине налазе се и у: авокаду, орасима, семенкама и уљима.

7. Мањак витамина Б

Недостатак витамина Б комплекса повећава ризик од Alchajmerove болести и проблема с  памћењем уопште. Мањак витамина Б се може лако спречити конзумирањем целих житарица, воћа, поврћа, соје и махунарки.

8. Гласна музика

Када телефон упозори да је звук у слушалицама прегласан, не треба да игноришете ово обавештење. У супротном, постоји ризик да временом изгубите оштрину слуха. Ако сталном гласном музиком оштетимо наше слушне ћелије у унутрашњем уху, звуци неће моћи да дођу до мозга и неће бити обрађени. То се зове глувоћа.

9. Веровали или не…

Најгора ствар коју можете урадити одмах након буђења је да узмете телефон и почнете да проверавате поруке или читате вести. То представаља огроман стрес за мозак. И у старту квари расположење. Уместо тога, прво се разгибајте, попијете чашу воде, истуширајте се и доручкујете. Телефон неће побећи…