Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Коначно стиже спас за подмуклу болест: Др Половина о најновијем леку који спушта шећер, топи килограме и чува срце

17.12.2020. 15:00
Пише:
Промо
Promo
Промо / Извор: Фото: Промо

Дијабетес се све чешће јавља као једна од најпроблематичнијих савремених болести данашњице.

Дијабетес је прикривена, подмукла болест  коју често прате компликације које су саме по себи изузетно опасне, јер ова болест постепено угрожава срце и крвне судове и друге органе у људском телу, па све до тога да је дијабетес укупно пети по учесталости узрок смрти у Србији и један од водећих узрока инвалидитета.

Као повод за још већу бригу због ове болести јавља се и новонастала ситуација са епидемијом корона вируса због које све више времена седимо код куће, не бавимо се физичким активностима, имамо мање могућности за посете лекарима и контролу дијабетеса, утеху проналазимо у храни, време је слава, преједање, нагомилавање вишка килограма, проблем гојазности као мамац за корона вирус, али и окидач за дијабетес и кардиоваскуларне проблеме. Док смо, са друге стране, све чешће изложени чињеницама и истраживањима о томе да су оболели од дијабетеса међу најризичијим групама хроничних болесника код којих Covid 19 оставља фаталне последице.

На срећу, из Републичког фонда за здравствено осигурање најављено је да ће до краја ове године бити уведене нове модерне терапије за оболеле од дијабетеса, рекло би се у правом тренутку. 

На тему дијабетеса као болести са којима се већ дуже време боримо и суочавамо, али и о новом проблему који је настао као последица корона вируса и леку који представља светло на крају овог дугог и мрачног тунела говори ендокринолог др Снежана Половина, директорка Поликлинике Клиничког центра Србије.

- У измењеним околностима изазваним епидемијом сви су погођени, али појединци различито трауматично доживљавају ограничења. Оболели од дијабетеса су додатно забринути да ли ће моћи несметано да се снабдевају лековима, нарочито инсулином и да ли ће имати коме да се обрате за помоћ ако им се погорша дијабетес. У покушају да помогнемо пацијентима са дијабетесом, почетком јесени је започет пилот пројекат у Клиничком центру Србије, уз подршку највеће фармацеутске компаније за производњу лекова за дијабетес Ново Нордиск. Пројекат “Програм подршке пацијентима са дијабетесом” намењен је пацијентима на терапији инсулином који се обучавају за самоконтролу дијабетеса и титрацију инсулина, у циљу постизања стабилно добре регулације шећера у крви и избегавања озбиљних акутних компликација, као што су хипогликемија (претерано низак ниво глукозе) и хипергликемија (прекомерни ниво глукозе у крви). Пацијентима су доступни бројеви телефона сестара едукатора којима могу да се обрате за консултацију у договорено време, односно и ван договореног времена путем смс-а. Сестре по потреби консултују лекаре и контактирају пацијенте у одређеном временском размаку, проверавајући кретање њиховог шећера у крви и спровођење титрационог режима. Програм се већ првих недеља показао као прави начин подршке пацијентима, који се осећају сигурније и заштићеније кад могу да одржавају контакт са специјализованим здравственим особљем - објашњава др Снежана Половина.

Сведоци смо револуционарних терапија када је дијабетес тип 2 у питању. Др Половина наводи да су се циљеви терапије у последње две деценије значајно променили.

- Од почетног циља - добра регулација нивоа глукозе, дошло се до циља који подразумева и спречавање настанка кардиоваскуларних компликација дијабетеса типа 2, које су главни разлог инвалидности и скраћеног животног века оболелог. Нови лекови, као што су ГЛП-1 рецепторски агонисти и СГЛТ2 инхибитори смањују кардиоваскуларни ризик, при чему је ГЛП-1РА уједно и најефикаснији неинсулински антидијабетик у погледу регулисања шећера у крви – каже др Половина.

На питање шта су лекови ГЛП-1РА и како терапија њима делује код оболелог од дијабетеса типа 2, др Снежана Половина одговара:

- Природни ГЛП-1 је цревни хормон, инкретин који снижава глукозу у крви тако што након пристизања хране у танко црево стимулише лучење инсулина из панкреаса и дугорочно чува способност β ћелија за лучење инсулина. ГЛП-1 молекул делује и на α ћелије и доводи до снижења глукагона, што такође утиче на снижење глукозе у крви. Додатни фармаколошки ефекат ГЛП-1 молекула, поред снижења ХбА1ц је и смањење телесне масе које се остварује успореним пражњењем желуца и продуженим осећајем ситости.

- Синтетисани ГЛП-1РА је најефикаснији неинсулински антидијабетик који снижава ХбА1ц до 1,8%, док остали могу да га снизе до 1%. Најбољи резултати остварени су додавањем ГЛП-1РА на постојећу терапију метформином. ГЛП-1РА су показали повољан ефекат како на систолни тако и на дијастолни крвни притисак и на снижење ЛДЛ холестерола. Имају повољан ефекат на смањење телесне масе и до 6,5 кг након 40 недеља коришћења. Ризик од настанка кардиоваскуларне смрти, нефаталног инфаркта миокарда и нефаталног шлога је снижен за једну трећину са ГЛП-1РА новије генерације. Узрок 85% кардиоваскуларних смрти је атеросклеротски плак, а терапија овим лековима има директан утицај на његово снижење – објаснила је докторка Половина.

Ендокринолог др Снежана Половина истиче да је иновативност ових лекова у њиховом физиолошком приступу лечењу дијабетеса. Додавањем ГЛП-1РА који је код дијабетесних болесника снижен, имитира се физиолошка стимулација лучења инсулина и то само у периоду након узимања хране, чиме се избегава непотребно и потенцијално штетно задржавање инсулина у циркулацији.

- Свако приближавање физиолошком стању организма доприноси успостављању неопходног баланса и спречавању настанка или даљег напредовања хроничних компликација - објашњава ендокринолог.