Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Мислите да је добро стављати хидроген или алкохол на РАНУ? Ево шта стручњаци кажу о томе!

13.10.2021. 14:07
Пише:
Србија Данас/еклиника
alkohol
алкохол / Извор: Профимедиа

Није на одмет знати...

Повреде или ране различитог типа захтевају и адекватан третман како би зарасле што пре, али и како не би дошло до инфекције или додатног оштећења дела тела који је већ преживео трауму. Многи људи посежу за саветима путем интернета или неких других извора чију је релевантност тешко проверити, а све са циљем да разреше дилему да ли је за њихову рану нешто добро или није, и шта би било добро учинити, а шта треба избегавати.

Стручњаци кажу да није свака промена изгледа ране сигнал за инфекцију. Некада се деси да забринутост буде оправдана, али кожа се углавном брзо регенерише. Међутим, треба избегавати неке грешке, како би процес оздрављења био потпун и како бисмо избегли могуће непријатности.

"Три детаља које можда о мени нисте знали..." Сања открила њену ИНСТАГРАМ ТАЈНУ - филтери, камера...

"Три детаља које можда о мени нисте знали..." Сања открила њену ИНСТАГРАМ ТАЈНУ - филтери, камера...

НАЈМОЋНИЈИ ЛЕК ЗА СИНУСЕ: Прави се од само ДВА САСТОЈКА, нема штетних ефеката, а веома је ЈЕФТИН

НАЈМОЋНИЈИ ЛЕК ЗА СИНУСЕ: Прави се од само ДВА САСТОЈКА, нема штетних ефеката, а веома је ЈЕФТИН

За ВИШЕ ВОЛУМЕНА ископирајте фризуру Катарине Грујић: Ево како да постигнете овај ефекат и ВАН САЛОНА

За ВИШЕ ВОЛУМЕНА ископирајте фризуру Катарине Грујић: Ево како да постигнете овај ефекат и ВАН САЛОНА

Превише или премало масти

Једна од честих грешака коју многи праве приликом неге рана јесте наношење превише или премало масти на оболело место. Рану је пре свега битно заштитити од бактерија. Стручњаци најчешће саветују танак слој крема или антибиотске масти, коју је преписао лекар. Слој лека у облику крема, који се наноси на рану, не сме бити нити сувише танак, нити дебео. 

Превише масти може учинити бледим ивице ране, а саму рану сувише омекшати. Ово стање се назива мацерација и може се поправити једноставном употребом мање масти. Мацерација је стање које се јавља када је течност или влага у контакту са кожом дужи временски период. Услед тога кожа постаје мека, влажна, склонија развоју бактеријских и гљивичних инфекција. У супротном, сувише танак слој крема може довести до сушења коже и развоја красте, а стање се лако поправља мало дебљим слојем лека.

Иритација од завоја

Рана се превија сваког дана, у одређеном периоду, током једне недеље или дуже, уколико је потребно. За то време је битно избећи иритације, свраб или болове који могу да буду и последица завоја или ханзапласта. Покушајте, ако је могуће, да користите мале завоје, а можете мало и да мењате позицију завоја током свакодневног превијања. У неким случајевима може услед непажње доћи до јаке надражености и бола. Уколико се ово деси, обавезно затражите стручну помоћ. ​

Тачно је да завој треба уклањати полако. Пребрзо скидање завоја представља ризик од наглог повлачења красте док је процес зарастања у току, али и поновног отварања ране. Да бисте то избегли, полако и нежно скините заштиту. Ако завој изгледа као да је залепљен за красту, потопите га у топлу воду да омекша. Да би се избегло кидање власи или длака косе око ране, повуците завој полако у смеру раста косе.

Примена крема на своју руку

На тржишту постоји много крема које помажу процес зацељења рана, али је питање колико су све ефикасне. Обична крема која ће неговати рану је довољно добра , али ако желите да испробате нешто друго, посаветујте се са стручњаком. Дерматолог др Ал Dabagh упозорава да неки производи могу оштети и успорити зарастање рана.

- Ожиљци се могу третирати тек пошто се рана потпуно затвори. Видели смо да неки људи директно користе шећер, мед, етерична уља, козметичке креме, ране превијају тоалет папиром. Молим вас, будите опрезни када је у питању нега отворених рана - упозорава др Dabagh.

Погрешно је ако се ставља маслац или лед на опекотине – то неће помоћи, а могло би да доведе и до већег оштећења. За мање опекотине, држите критично подручје под хладном текућом водом док се бол не ублажи. Да бисте заштитили кожу са пликовима, покријте је стерилном газом. На тржишту постоје завоји који се не лепе, и њих је најидеалније користити управо за опекотине.

medicinski alkohol
медицински алкохол / Извор: Профимедиа

Рана не мора да се излаже свежем ваздуху

Завој или стерилна газа могу да заштите подручје ране од трења са одећом и контакта са прљавштином и бактеријама. То ће свакако помоћи њеном бржем зарастању. Да бисте минимизирали ризик од инфекције, рану увек пре превијања очистите. Ако се ради о посекотини, заштита ће помоћи да се ивице реза држе што ближе. Фластер или лепљиву траку за причвршћивање завоја или газе увек наносите по ширини ране, а не по дужини.

Није потребно, по сваку цену, излагати рану свежем ваздуху. Стручњаци наглашавају да ћете избећи непријатности и убрзати зацељење само правилном заштитом ране уз помоћ завоја. 

Хидроген дезинфикује, али може и да оштети ткиво

Није нужно грешка, али заблуда је да је рана инфицирана ако се на њој појаве мехурићи када је дезинфикујете хидрогеном. Хидроген може да пени без обзира на то да ли је рана заражена или не. Приликом чишћења ране јавља се хемијска реакција и појављују се мехурићи кисеоника. Међутим, стручњаци напомињу да коришћење хидроген-пероксида или алкохола за чишћење повреде може да наштети ткиву и да одложи зарастање ране. Најбољи начин за чишћење мање ране је хладном текућом водом и благим сапуном. Испирајте рану најмање 5 минута како бисте уклонили остатке прљавштине и бактерије. Ране које су велике, дубоке, или не престају са крварењем треба да третира медицинско особље.

Одржавајте повреде влажним

Тачно је да што више влаге на ранама помаже бржем зарастању и спречавању лепљења и пријањања заштите (завоја, ханзапласта, газе). Ово је посебно корисно и значајно за ране и огреботине које су већих површина. Такође, одржавање регије ране што чистијом и влажнијом уз наношење танког слоја антибиотске масти, може спречити појаву инфекције.

Прање руку и правилна хигијена

Прање и правилна хигијена руку приликом неге рана, често је најбитнији и најједноставнији начин, да се заштитите од могуће инфекције. Пажљиво перите руке, водом и сапуном, пре превијања ране, и када завршите поступак.