Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Неко близак вам је ПОЗИТИВАН НА КОРОНУ? Ево како да му помогнете, а да се и сами НЕ ЗАРАЗИТЕ!

09.02.2021. 10:11
Пише:
Промо
Koronavirus
Коронавирус / Извор: Профимедиа

Од марта месеца откако је регистован први случај covid-19 у нашој земљи, већина грађана се труди да буде максимално опрезна

Одржава се физичка дистанца, носе се маске, дезинфикују руке и предмети... Међутим, некада само један мали тренутак непажње може да доведе до заражавања.

Ипак, многи се питају шта радити у случају да је коронавирусом заражен нама неко близак, било да је то члан домаћинства или неко из породице, пријатељ или комшија који живи сам и притом или нема никакве симптом или је тек развио благ облик болести. У људској природи је да желимо да помогнемо онима који су у невољи, али како то извести без опасности да се и сами заразимо и евенутално после пренесемо болест и другима?

Ако је у питању особа која не живи са нама, све је много лакше, јер не морамо да јој улазимо у кућу или стан. Но, колико је у питању неко с киме делимо животни простор, важно је да се та особа изолује у засебну просторију из које неће излазити све време, осим до купатила, а и тада искључиво са маском, уз поштовање свих мера предострожности и одржавања хигијене и често проветравање заједничких просторија. Наравно, позитиван тест или симптоми једног зараженог укућанина са собом повлаче превентивну самоизолацију и свих других.

Како помоћи зараженој особи?

Оно што је важно јесте да ковид-позитивну особу опскрбимо свим стварима које су јој неопходне. На првом месту ту су храна, пиће, марамице, маске, средства за дезинфекцију, али и препарати који моги да помогну у јачању имунитета, јер је за заражену особу важно да што више јача одбрамбене снаге свог организма, како се болест не би уопште испољила или барем да буду што блажи симптоми.

У званичним терапијским протоколима за превенцију и лечење пацијената без коморбидитета и са благим обликом COVID-19 вирусне инфекције препоручује се додатан унос Витамина Д, витамина Ц и Алфа-липоинске киселине, као и лекови за скидање температуре. Такође, од помоћи могу бити минерали цинк, магнезијум, селен и бакар, витамин Б групе, антиоксиданс Л-глутатион, као и препарати на бази сувог екстракта листа бршљана, који ће ублажити тегобе у грлу и олакшати искашљавање.

Пошто је јачање имунитета ових дана горућа тема, у великој дискусији на форуму Ana.rs можете сазнати све што вас занима о правилном уносу суплемената и како да изаберете оне који су најквалитетнији.

Такође, не сме се заборавити да је за оздрављење битно задржати ведар дух. Зато се потрудите да болесној особи набавите књиге које воли, као и уређаје путем којих ће моћи да прати своје омиљене филмове и серије и, наравно, комуницира са вама и другим људима.

Исто тако, пошто је COVID-19 врло непредвидива болест, важно је да стално будете у сталном контакту са оболелим, путем телефона или видео-позива, и да заједно пратите његово стање. Проверавајте да ли је особа измерила температуру, да ли је јела, да ли је унела довољно течности...

Питајте које симптоме осећа, да ли може да устане из кревета, да ли осећа болове у грудима, да ли је кашаљ неподношљив, а замолите је да провери боју својих ноктију и усана. Уколико приметите да је особа почела тешко да дише, постала је конфузна, прича неповезано или се не одазива на позиве или поруке, време је да потражите лекарску помоћ.

Како сачувати себе?

Понекад се дешава да ипак морамо да дођемо у блиски контакт са особом зараженом од коронавируса, а за те ситуације постоје одређене мере предострожности које можемо да предузмемо како бисмо ризик од властитог заражавања смањили на минимум.

Рецимо, уколико зараженог треба да колима повезете до неког од ковид-центара на преглед, обавезно обоје ставите двоструке маске, а оболели у аутомобилу нек седи на задњем седишту, дијагонално од вас. У овој ситуацији и рукавице и визир могу бити од помоћи. Док се возите, све време држите отворен прозор. Чим изађете из кола, добро дезинфикујте или оперите руке и визир, а потом промените маску и рукавице.
Исто се понашајте и ако морате да уђете у собу у којој је оболели, рецимо да јој помогнете да промени постељину или просто да покупите прљав веш или посуђе. Веш и посуђе оболелог обавезно перите одвојено од вашег, а пре прања дезинфикујте га раствором 0,1% натријум-хипохлорита. Све време носите рукавице и маску које ћете након употребе бацити. Дезинфекција купатила пре и након сваке употребе се подразумева.

Такође, у овој ситуацији морамо мислити и на својој имунитет и максимално га ојачати како би, у случају да и вирус допре до нас, не би могао превише да нам науди. Уосталом, превенција је кључна.

Више о томе шта је ових дана све нашем организму потребно, сазнајте на форуму Ana.rs, у посебној дискусији посвећеној овој теми.