Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ОПРЕЗ! НА БАЗЕНИМА ВАМ ПРЕТЕ ОВЕ ИНФЕКЦИЈЕ: Стручњаци објаснили који је ЈЕДИНИ начин да их спречите

02.06.2022. 09:00
Пише:
Србија Данас
bazen
базен / Извор: Профимедиа

Лето је незамисливо без купања у базенима и језерима, а поред гомиле купача, тамо вас чека још више вируса, бактерија, гљивица и других микроорганизама који изазивају неугодне, а често и опасне инфекције. Зато се држите ових правила да вам купање не би пресело.

Скоро све што нађете на јавном купалишту је потенцијални извор заразе почев од свлачионице, преко купатила, папуча, лежаљки и столица, пешкира, чешљева, капа. Баш све може да вам упропасти лето.

Ако живите у граду, базен је одлично место да се расхладите током летњих врућина, али ЦДЦ упозорава на неколико потенцијалних ризика. Осим утапања које, насупрет увреженом мишљењу, може да се деси у у "плитким" водама, ризик представљају и одређене супстанце које могу да се нађу у базенима, а најчешћи "непријатељ" је бактерија ешерихија коли (Е. цоли) која изазива највише проблема код деце од 4 до 14 година.

ЛУКС НЕКРЕТНИНА АНЕ СЕВИЋ НА ВРАЧАРУ: Певачица је водила рачуна о свему, а тек кад видите ове детаље (ФОТО)

ЛУКС НЕКРЕТНИНА АНЕ СЕВИЋ НА ВРАЧАРУ: Певачица је водила рачуна о свему, а тек кад видите ове детаље (ФОТО)

ЈЕЗИВО! Доктор јој рекао да је КВРГА на врату последица ПРЕХЛАДЕ и послао је кући! Након месец дана је добила нову ДИЈАГНОЗУ

ЈЕЗИВО! Доктор јој рекао да је КВРГА на врату последица ПРЕХЛАДЕ и послао је кући! Након месец дана је добила нову ДИЈАГНОЗУ

Атлетско стопало

Једна од најчешћих инфекција које можете да закачите на јавним купалиштима свакако је атлетско стопало, а главни кривац за њега је гљивица кандида која се под дејством влаге и топлоте брзо шири и размножава. Веома је отпорна и дуго опстаје ван организма на мокрим плочицама крај базена, испод тушева, на лежаљкама…

Инфекција се препознаје по сврабу, црвенилу, испуцалој кожи између ножних прстију, бјеличастим љуспицама и ситним пликовима на кожи, а лако се преноси на друге делове стопала, посебно на нокте. Инфицирани нокти су задебљани, имају смеђе или беле флеке и непријатан мирис. Ова инфекција се дуго лечи.

Коњуктивитис

Ову инфекцију очију најчешће изазивају вируси и бактерије који се преносе путем воде, прљавих руку или пешкира. Коњуктивитис се препознаје по црвенилу и отоку капака, боцкању, пецкању и сврабу у очима, као и по жућкастом секрету који прекрива трепавице. Да бисте избегли инфекцију, умијте се сваки пут кад изађете из базена, не користите туђ пешкир и не додирујте лице прљавим рукама.

oko
око / Извор: Профимедиа

Вирусне брадавице

Ако по плочицама базена и по плажи ходате боси, на табанима ће вам се сигурно створити ранице, идеална места за продор вируса. Брадавице најчешће изазива хумани папилома вирус који дуго опстаје ван тијела. Инкубација траје и до шест мјесеци, тако да се код већине пацијената прве израслине појављују током јесени и зиме.

Брадавице се ретко повлаче саме и зато је неопходно да се обратите дерматологу који ће вам препоручити најбољи метод за њихово уклањање.

Инфекције коже

Због појачаног знојења, излагања сунцу, ношења уске одеће или мајица од синтетике, на леђима и грудима појављују се ситне црвене бубуљице које пуцају. У контакту изиритиране коже и бактерија којих има и у базенима и у језерима настају може да дође до озбиљне инфекције која захтијева дерматолошко лечење. Да бисте спречили ширење инфекције, тело никада не трљајте пешкиром, већ вишак воде благо покупите чистим меким пешкиром.

Гљивичне инфекције коже најчешће захватају пазух и препоне, а препознају се по црвенилу, сврабу и испуцалој кожи. Лече се појачаном хигијеном и антимикотицима које ће вам преписати лекар.

Вагиналне инфекције

Гљивица кандида нормални је становник дебелог црева и под утицајем влаге и топлоте брзо се размножава. Томе нарочито погодују седење на плочицама базена, мокром пешкиру, у влажном купаћем костиму и неадекватна хигијена.

Симптоми инфекције су пецкање и свраб у пределу гениталија, као и густ, беличаст секрет непријатног мириса.

На базену можете да добијете и бактеријску инфекцију коју најчешће изазивају хламидија, микроплазма и уреаплазма, али и вирусни херпес или хумани папилома вирус који изазива кондиломе. Иако се ове инфекције углавном преносе сексуалним путем, могу да се добију и преко влажног пешкира, пише Блиц Жена.

Да бисте се заштитили, не користите туђе пешкире.

Упала ушију

Инфекције спољних ушних канала спадају међу најчешће летње тегобе и првенствено се јављају код деце и одраслих који су дошли у контакт са загађеном базенском или језерском водом. У највећем броју случајева упалу уха изазивају бактерије, а симптоми су јак бол, запушеност, повишена температура.

Не покушавајте да очистите уво штапићима јер ћете тако пренети инфекцију из спољног у унутрашњи канал, већ потражите помоћ лекара који ће вам, уколико је потребно, преписати одговарајући антибиотик.

upala uva
упала ува / Извор: Профимедиа

Како да се заштитите?

1.Пре уласка у базен угазите у посуду с течношћу за дезинфекцију.

2.Истуширајте се пре уласка у воду.

3.По плочицама око базена ходајте у папучама.

4.Не седите на ивици базена.

5. Не гутајте воду из базена или језера.

6.Не роните с отвореним очима без маске.

7.Не уринирајте у базену и добро перите руке.

8.Научите децу да физиолошке потребе обављају искључиво у тоалету.

9.По изласку из базена или језера обавезно се истуширајте и исперите лице чистом водом.

10.Увек седите на чистим и сувим пешкирима.

11.Не седите у мокром купаћем костиму јер влага и топлота подстичу размножавање бактерија.

12.Кад се вратите са базена, обавезно се добро истуширајте сапуном и водом.

13.Након туширања пажљиво обришите читаво тело, а посебно препоне, пазух и ножне прсте, пише Српска инфо.