ОВУ БОЛЕСТ ПРЕНОСЕ КОМАРЦИ У СРБИЈИ: Епидемиолошкиња открива када се јављају тешки симптоми и код којих група
Ово је потенционално тешко обољење, али се у највећем броју заврши са без тешких последица.
Епидемиолог Градског завода за јавно здравље Славица Марис рекла је данас да је у Србији једина болест коју тренутно преносе комарци јесте грозница Западног Нила и да у око 80 посто случајева не постоји никаква клинички испољена слика болести.
КОМАРЦИ НЕ МОГУ ДА ИХ ПОДНЕСУ, А КУЋА ПРЕЛЕПО МИРИШЕ ОД ЊИХ: Ове биљке терају досадне крвопије, а једна чак ублажава и свраб
ПРЕСТАНИ ДА БАЦАШ остатке ОВЕ НАМИРНИЦЕ - Мрави и комарци БЕЖЕ од ње главом без обзира
- Осим овог обољења, комарци преносе и Чикугуња вирусну инфекцију, Усуту вирусно обољење, Маларију, али то су обољења која смо или имали некада у прошлости у нашој земљи или их никада нисмо имали као наше одомаћене, већ само као импортоване случајеве, навела је она за Танјуг.
Грозница Западног Нила је, како објашњава, потенцијално тешко обољење вирусне етиологије које настаје убодом зараженог комарца и да у око 80 посто случајева не постоји никаква клинички испољена слика болести, дакле особа има вирус у себи, али нема симптоме болести.
Додаје да у оних 20 посто особа има благу клиничку слику, типа грозница, повишена телесна темпратура, главобоља, мучнина, повраћање, може да се јави пролазан осип углавном по трупу, стомаку или пролазне увећане лимфне жлезде.
Марис каже да у мање од 1 посто, односно на сваких 1 од 150 инфицираних особа може да дође до теже форме болести, такозване неуроинванзивне форме када у клиничкој слици имамо менингитис, енцифалитис и тада, сем ових симптома, може се јавити интензивна главобоља, укочен врат, дезоријентација, тупор, чак може довести и до парализе.
Напомиње да углавном симптоми сами престају након неколико дана или након неколико недеља и опоравак је најчешће у потпуности, али некада, нарочито код тежих форми, које се срећу код особа старијих од 60 година са присуством неког хроничног обољења и неуроинванзивних форми болести које уобичајено захтевају хоспитализацију, може доћи до смртног исхода.