Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

АКО ИМАТЕ ПРОШИРЕНЕ ВЕНЕ, НИКАКО НЕ МАСИРАЈТЕ НОГЕ - Масажа може само да ПОГОРША СТАЊЕ

17.03.2022. 13:19
Пише:
Србија Danas/Žena.rs
vene
вене / Извор: Профимедиа

Сви који имају проблема са венама знају колико је снажан порив да сами себи олакшају тегобе. Најчешће прибегавају хлађењу ногу или масажама. Међутим, масажа ногу само погоршава венску болест, уколико је болест присутна.

Сви који имају проблема са венама знају колико је снажан порив да сами себи олакшају тегобе. Најчешће прибегавају хлађењу ногу или масажама. Међутим, масажа ногу само погоршава венску болест, уколико је болест присутна.

МРАВИ МОГУ ДА ПРЕПОЗНАЈУ ЋЕЛИЈЕ РАКА!? Потребно је само НЕКОЛИКО МИНУТА да "нањуше" БОЛЕСТ?

МРАВИ МОГУ ДА ПРЕПОЗНАЈУ ЋЕЛИЈЕ РАКА!? Потребно је само НЕКОЛИКО МИНУТА да "нањуше" БОЛЕСТ?

ПУН МЕСЕЦ, 18. МАРТА је у знаку ДЕВИЦЕ - Ова ТРИ ЗНАКА очекује СРЕЋА! "Опустите се и спремите за ПРЕОКРЕТ!"

ПУН МЕСЕЦ, 18. МАРТА је у знаку ДЕВИЦЕ - Ова ТРИ ЗНАКА очекује СРЕЋА! "Опустите се и спремите за ПРЕОКРЕТ!"

- У почетним стадијумима венских болести, када се појаве тегобе у виду повремених болова у ногама и грчева, али без видљивих вена или видљивих такозваних капилара, треба отићи код лекара а не прибегавати тренутном уклањању симптома. Мислећи да себи помажемо, уствари правимо још већи здравствени проблем - за сајт Трудноћа и здравље каже др Дарио Јоцић, специјалиста опште хирургије и васкуларни хирург.

Масажа ногу погоршава венску болест

Доктор објашњава да, док артерије воде крв из срца према периферним деловима тела, улога вена и њених залистака је да враћају крв из површних вена у дубоке, а онда даље према срцу.

- У случају проширених вена, венски залисци не могу да обављају ову функцију, односно, не затварају се правилно. Крв се, у овим случајевима, из дубоких вена враћа у површински венски систем. Због тог повратног тока, такозваног рефлукса, венска крв се задржава у нози, а као последица, јављају се симптоми попут отицања ногу, осећаја напетости и болова.

У почетним стадијумима венских болести, пацијенти обично имају тегобе у виду повремених болова у ногама и грчева, али без видљивих вена или видљивих такозваних капилара.

- У овој фази, обично се ултразвучним прегледом не дијагностикује погрешан ток кретања венске крви, већ лечење подразумева евентуално узимање лекова (венотоника) и ношење еластичних компресивних чарапа. Међутим, већ у следећем степену болести проширене вене су видљиве, а ултразвучним прегледом је, у великом броју случајева, могуће дијагностиковати погрешан ток кретања крви. У овој фази, пацијенти имају болове, ноћне грчеве, свраб, осећај немирних ногу… Тегобе су у почетку повремене, а касније постају чешће и свакодневне - наглашава др Јоцић.

vene
вене / Извор: Профимедиа

Не чуди што оболели покушавају најпре да сами себи олакшају тегобе и то најчешће хлађењем ногу или масажама.

- Особе које пате од проширених вена углавном имају урођену слабост венског зида, који се манифестује у виду настанка венских болести. До ширења вена долази када унутрашњи притисак у вени порасте изнад онога што венски зид може да поднесе, а ширењем венски зид додатно губи на свом квалитету. Та додатна ширина вене настаје убацивањем неквалитетног ткива у слојеве венског зида.

Иако масаже могу донети леп осећај потпуне релаксације и смањење болова у ногама, тај резултат је привремен, а у већини случајева може чак довести и до погоршања проблема са венама.

Може доћи до повреде крвних судова

- С обзиром да се масаже изводе применом притиска на одређену регију која се третира, масирењањем ризикујемо да додатно погоршамо венски проблем. Друга ствар која представља ризик код масажа је загревање ногу. Масаже су најчешће повезане са топлотом, чак и кад се не спроводе топлим уљима или вулканским камењем. Сама топлота која настаје од руку масера додатно шири крвне судове који су близу површине коже, чиме се повећава ризик од повреде.

Повреде крвних судова је јако важно избећи, јер тако настаје тромб. Повредом може доћи и до упале површинских вена односно до стварања тромба у венским чворовима (тромбофлебитиса), а ова компликација може да се прошири из површних на дубоке вене.

Симптоми запаљења дубоких вена

Симптоми запаљења дубоких вена не манифестују се код готово 50 одсто оболелих и, с обзиром да се теже и касније откривају, и лечење је знатно комплексније.

- Најчешћи симптоми тромбофлебитиса су осећај тешких и уморних ногу након дуготрајног ходања или стајања. Затим, долази до појаве бола и отока, док се на површини коже може јавити црвенило, а непосредно испод се могу напипати тврде промене, које најчешће имају тракасту форму. Присуство тромбофлебитиса понекад може бити праћено кретањем тромба према плућима. Уколико се у присуству тромбофлебитиса покрене тромб, и уколико стигне до плућа, пацијент може доживети плућну емболију- стање у ком је потенцијално животно угрожен. Овај здравствени проблем се знатно чешће јавља код особа код којих је за то изражена генетска предиспозиција.

noge
ноге / Извор: Профимедиа

Модрице су знак повреде крвног суда

У односу на релаксационе масаже, антицелулит масаже су још интензивније и спроводе се путем појачаног притиска на кожу.

- Уколико масажу против целулита, било ручну, било путем неких алата, спроводи стручна особа, ризик од пуцања крвних судова је минималан. Најлакши начин да се види да ли је масажа урађена добро, јесте ако она не оставља модрице и подливе. Јер, модрице су, у ствари, повреде крвног суда, а то је оно што никоме не треба, посебно не особама с проширеним венама.

Лечите вене, не заташкавајте симптоме

Иако се масаже примењују да би се отклонили симптоми, из свега наведеног јасно је да оне могу и те како погоршати проблем с проширеним венама.

- Зато је важно нагласити да вене треба лечити, уместо деловања на симптоме, којим би се само привремено смањиле тегобе. Циљ лечења проширених вена јесте да се заустави повратни ток крви. Лечење ове болести затварањем или уклањањем оболелих вена, подразумева усмеравање крви до оближњих, здравих вена. То се постиже различитим хирушким интервенцијама. Раније је постојао такозвани ‘стрипинг’, класична хирушка метода уклањања оболеле вене, после које је неопходан дужи период опоравка. Срећом, наука је узнапредовала довољно да данас имамо читав низ минимално инванзивних хирушких метода. После којих пацијент одмах наставља са својим редовним активностима. Убедљиво најпопуларније методе данас су ласерска операција вена и интервенција медицинским лепком.