Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Ако се БОЛНЕ АКНЕ појаве на овим местима, никако их НЕ ТРЕТИРАЈТЕ АЛКОХОЛОМ! Ово нису обичне БУБУЉИЦЕ, морате одмах код дертолога!

02.12.2023. 17:37
Пише:
Србија Данас/Телеграф
akne
акне / Извор: Shutterstock

Хидраденитис suppurativa (акне инверса, гнојни хидраденитис) или једноставно ХС, је болест о којој не чујемо и не читамо често, иако је чешћа него што мислимо. Процењује се да ХС погађа између један и четири процента популације. Људи који пате од ХС суочавају се са поновљеним избијањем запаљенских промена на кожи, као што су "бубуљице", болне "квржице или чворићи", "урасле длаке" или апсцеси на деловима тела богатим апокриним жлездама, где је контакт коже са кожом већи. изражено, односно најјаче трење.

Хидраденитис супуратива, гнојни или супуративни хидраденитис најчешће има облик акни, који у зависности од више фактора некада оставља и значајно изражене ожиљке. У основи овог стања је упални процес, а у лечењу је најефикаснији индивидуални приступ.

Људи се одаљавају ДОК ПРИЧАТЕ? Највероватније имате ЛОШ ЗАДАХ - не само да је НЕПРИЈАТАН, већ указује на ОЗБИЉНЕ ПРОБЛЕМЕ у телуzadah

Људи се одаљавају ДОК ПРИЧАТЕ? Највероватније имате ЛОШ ЗАДАХ - не само да је НЕПРИЈАТАН, већ указује на ОЗБИЉНЕ ПРОБЛЕМЕ у телу

Засладите познати црни НАПИТАК на ЗДРАВ начин - Зачини за КАФУ који су и УКУСНИ и КОРИСНИ за организамdomaća kafa

Засладите познати црни НАПИТАК на ЗДРАВ начин - Зачини за КАФУ који су и УКУСНИ и КОРИСНИ за организам

Шта је гнојни хидраденитис

Гнојни хидраденитис је упала фоликула длаке. Најчешће се јавља на превојима тела (пазух, препоне…), али и глатким површинама коже. Појава хидраденитиса је карактеристична и за кожу око брадавица и ануса.

Када се фоликул длаке упали, испод коже се формирају гнојне лезије, које у зависности од осетљивости коже али и ако покушавамо присилно да елиминишемо садржај цеђењем резултирају видљивим, непријатним ожиљцима. На процес углавном упозорава бол уз нелагодност, формирају се избочине облика акни, за чим следи развој болних апсцеса и синус формација. Уколико процес траје, апсцеси се повећавају и посебно ако оваквих израслина има више, обавезан је преглед дерматолога.

Узрок гнојног хидраденитиса није познат. Први и најважнији савет је: не дирајте ове промене на своју руку и не третирајте алкохолом или хидрогеном ни у ком случају.

 gnojni hidradenitis
гнојни хидраденитис / Извор: Shutterstock

Како долази до тога да добијемо хидраденитис

Супуративни хидраденитис често се јавља након пубертета када се фоликули длаке (поре на кожи из којих расту длачице) у регији пазуха или препона, око брадавица и ануса. Због појачане хормонске активности али и природе коже (дебљине и структуре слојева) фоликули се зечепе и упале. Стање може бити акутно или хронично. Када се створи оток формирају се избочине – акне, црвене или тамније (љубичасте, браон) боје.

Иако разлози за појаву нису у потпуности схваћени, научници кажу да ово стање није повезано с лошом хигијеном, употребом дезодоранса, пудера или других сличних супстанци, као ни са бријањем испод пазуха или ногу.

Да ли хидраденитис може да се инфицира

Ово зачепљење понекад доводи до инфекције, најчешће бактеријама. Апсцеси (гнојни џепови) који се формирају су болни и непријатног мириса. Могу расти и дубоко под кожом, са тенденцијом поновне појаве појаве након зацељивања. Ако се апсцеси поново појаве, кожа на том подручју постаје задебљана и оштећена. Често се између апсцеса и површине коже формирају трајни канали, познатији као синус формације, којима отиче гнојни садржај. одводе гној.

Хидраденитис може да изазове појаву једног или неколико апсцеса и бити благог облика или више њих уз синусне формације, када је и облик тежи. Такође, тежи облици утичу на квалитет живота особе јер узрокују интензиван бол, али и нелагоду због непријатног мириса.

Којим методама се поставља дијагноза

Детаљан преглед коже уз узимање комплетне анамнезе биће довољан дерматологу да постави дијагнозу. У зависности од интензитета симптома и изгледа, понекад ће бити потребно узети брисеве из дубоких апсцеса и послати на микробиолошку анализу у лабораторију (бактериолошка култура).

Лечење: Да ли се хидраденитис третира успешно

Лечење зависи од клиничке слике и може да укључи креме примењују локално, антибиотике и друге лекове за оралну употребу али и хирургију. За пацијенте са благим обликом хидраденитиса, убризгавају се кортикостероиди у то подручје и прописују антибиотици (тетрациклин, еритромицин или клиндамицин). Такође се препоручују креме са клиндамицином и резорцинолом и испирање захваћеног подручја бензоил пероксидом. Сви лекови могу да се користе самостално или у комбинацији.

akne
акне / Извор: Shutterstock

За пацијенте са умерено тешким обликом хидраденитиса, препоручују се исти перорални антибиотици као и за благе форме али у дужем периоду (2 до 3 месеца). Понекад је потребно третирати апсцесе због елиминације гнојног садржаја. Синусни путеви се отварају и врши се дренажа. У зависности од процене лекара, неким пацијентима укључује и хормонска терапија.

Лечење тежих облика

За пацијенте са тешким обликом хидраденитиса приоритет је смањење упале. Најефикаснија терапија је венска, али и апликација инјекција локално, уз орално узимање антибиотика. Ако се стање настави, хируршком методом се одстрањује захваћени део. У најкомплекснијим формама може се трансплантирати део коже на оболело место. Постоје и ласерски третмани за уклањање оштећене коже. Подразумева се да интервенције као и прописивање терапије може да ради искључиво стручно лице.

Иако то неће довести до излечења, сви људи с хидраденитисом требало би да одржавају редовну и добру хигијену коже. Психолошка подршка је често неопходна, а од помоћи су и избегавање а намирница с високим гликемијским индексом, као и смањење телесне тежине.