ISPLIVAO DOKUMENT IZ 2022. GODINE: OVO su pravi Putinovi uslovi za prekid rata sa Ukrajinom?!

02.03.2024. 14:32
Piše:
Srbija Danas/Index.hr
Vladimir Zelenski, Vladimir Putin, Rat u Ukrajini / Izvor: Foto: Srbija Danas/Saša Džambić/Youtube/Printscreen/The Telegraph/Shutterstock
Monogo ustupaka tu ima

Ruski predsednik Vladimir Putin je poslednjih nedelja nagovestio da je otvoren za mirovne pregovore s Ukrajinom, ali uz određene uslove. Dokument iz aprila 2022. godine, koji su sastavili ruski i ukrajinski pregovarači, pokazuje šta je tada Putin imao na umu. Pregovori nisu uspeli.

NAPADNUT SANKT PETERBURG! Odjeknula snažna eksplozija, izvršena HITNA evakuacija!

NAPADNUT SANKT PETERBURG! Odjeknula snažna eksplozija, izvršena HITNA evakuacija!

NISU ONI NAIVNI: Rusi imaju novu TAKTIKU kojom su sve ZAPEČATILI

NISU ONI NAIVNI: Rusi imaju novu TAKTIKU kojom su sve ZAPEČATILI

NOVI NAPAD U ODESI: Dve osobe UBIJENE, osam RANJENIH u napadu dronom na stambeni blok

NOVI NAPAD U ODESI: Dve osobe UBIJENE, osam RANJENIH u napadu dronom na stambeni blok

Zapadni zvaničnici i analitičari smatraju da se Kremlj nakon dve godine borbi i dalje drži svojih izvornih ciljeva, odnosno da želi da pretvori Ukrajinu u "kastriranu" državu koja je nemoćna pred ruskom vojnom snagom. Uslovi koje Rusija sada traži verovatno će biti još stroži, piše Wall Street Journal. 

Naime, mada su u javnost izašle "grube crte" neuspešnih mirovnih pregovora, nije objavljen ceo dokument od 17 stranica. WSJ je dobio uvid u njega i navodi kako su pregovarači s obe strane nastojali da okončaju sukob s pretvaranjem Ukrajine u "trajno neutralnu državu koja ne učestvuje u vojnim savezima".

Mnogo ustupaka

Ukrajina, prema dokumentu, ne bi smela da naoružava svoju vojsku uz pomoć Zapada, a Krim bi bio de facto pod kontrolom Rusije. Kijev danas insistira na povlačenju ruskih trupa s teritorije Ukrajine pre započinjanja bilo kakvih pregovora. Predsednik zemlje, Volodimir Zelenski, smatra da bi svaki prekid vatre zapravo omogućio Rusiji da se ponovo naoruža, obnovi svoje snage i pokrene nove napade. 

Godine 2022. su stavovi obe stane bili drugačiji. Dokument pokazuje da su ruski i ukrajinski pregovarači u prvim nedeljama rata razmatrali razne ustupke. U nacrtu ugovora stoji da Ukrajina, iako joj je dopušteno da teži članstvu u Evropskoj uniji, ne bi smela da se pridružuje vojnim savezima poput NATO-a.

Na njenoj teritoriji ne bi smelo da bude stranog oružja, a vojne snage zemlje bi bile svedene na minimum. Rusija je tokom pregovora nastojala da ograniči sve odbrambene faktore Kijeva, od broja vojnika i tenkova do maksimalnog dometa ukrajinskih projektila. 

U nacrtu je navedena zabrana stranog oružja, uključujući raketno oružje bilo koje vrste. Moskva je želela da ograniči ukrajinske oružane snage na 85.000 vojnika i 342 tenka. Ukrajinski pregovarači želeli su 250.000 vojnika, 800 tenkova i 1.900 artiljerijskih oruđa. Rusija je pak htela da domet ukrajinskih projektila bude ograničen na 40 kilometara. 

Poluostrvo Krim, koji je već zauzela Rusija, bi prema dokumentu ostao pod uticajem Moskve i ne bi se smatrao neutralnim. Moskva se takođe zalagala da ruski jezik funkcioniše na ravnopravnoj osnovi s ukrajinskim u vladi i sudovima, ali tu klauzulu Kijev nije potpisao. U dokumentu se nije govorilo o budućnosti delova istočne Ukrajine koje je Rusija okupirala 2014. godine. To se ostavilo za daljnje pregovore. 

Šta u slučaju napada na Ukrajinu?

Za nacrt mirovnog sporazuma su trebale da jamče strane sile; među kojima su bile SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kina, Francuska i Rusija. U slučaju kršenja sporazuma, te zemlje su imale zadatak da brane neutralnost Ukrajine. S druge strane, od jamaca se zahtevalo da, dok je ugovor na snazi, raskinu međunarodne ugovore i sporazume koji nisu kompatibilni s trajnom neutralnošću Ukrajine.  

Međunarodna bezbednosna jamstva se nisu odnosila na Krim i Sevastopolj. Nakon što je Putinov početni pokušaj da preuzme kontrolu nad Kijevom propao, dokument je predlagao ruski plan B – prestanak zapadne podrške Ukrajini. 

Tokom pregovora u aprilu 2022. ostalo je mnogo nerešenih pitanja, poput onog šta se događa u slučaju napada na Ukrajinu. Rusija je želela da se sve države jamci dogovaraju o odgovoru, što znači da ne bi bilo prave reakcije ako je Rusija napadač. Ukrajinski pregovarači su hteli da se u slučaju napada zatvori vazdušni prostor, ali Rusija nije odobrila tu klauzulu. Pregovori su prekinuti u junu 2022. godine.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan se ranije ove nedelje, posle nedavnih Putinovih komentara o prekidu vatre, ponudio da bude domaćin novih pregovora. Međutim, analitičari smatraju kako nema nekih velikih šansi za obnavljanje takvih razgovora u bliskoj budućnosti. 

Izvor: Srbija Danas/Index.hr/Preneo: V.M.

Piše:
Srbija Danas/Index.hr
02.03.2024. 14:32
Pogledajte više