"ČEKA NAS TURBULENTAN PERIOD" Evo kada će ZEMLJOTRESI pogoditi Srbiju: Slede jaki potresi, ovi delovi zemlje su na UDARU

30.08.2022. 17:09
Zemljotres / Izvor: Foto: SD/Ilustracija
Zemljotresi koji su pogodili region ovih dana označavaju početak pojačane seizmičke aktivnosti objašnjava meteorolog Ivan Ristić koji već dve godine istražuje problem pomeranja tla.

Zemljotresi koji su jutros pogodili Stolac i pre dva dana okolinu Bileće prema rečima meteorologa Ristića nisu ništa iznenađujuće budući da kraj leta označava početak pojačane seizmičke aktivnosti.

OVAJ SOK SE POVLAČI IZ UPOTREBE U SRBIJI: Utvrđeno prisustvo metalnih čestica

OVAJ SOK SE POVLAČI IZ UPOTREBE U SRBIJI: Utvrđeno prisustvo metalnih čestica

NE IZLAZITE BEZ PREKE POTREBE: U narednom periodu vremenske nepogode u ovim delovima Srbije (FOTO)

NE IZLAZITE BEZ PREKE POTREBE: U narednom periodu vremenske nepogode u ovim delovima Srbije (FOTO)

DA SRCE PUKNE! Srbija ima svog Hačika - prizor koji će vam naterati suze na oči (FOTO)

DA SRCE PUKNE! Srbija ima svog Hačika - prizor koji će vam naterati suze na oči (FOTO)

- Kraj leta i početak jeseni takođe označava početak pojačane seizmičke aktivnosti kako kod nas tako i u regionu. Do ovog zaključka došli smo analizom seizmičkih podataka u poslednjih 120 godina od kada se zemljotresi mere i prate. Podaci ukazuju da se podrhtavanja tla javljaju mnogo češće u proleće i jesen i da su mnogo jača, a tada se dogodilo svih deset zemljotresa jačine veće od 5 stepeni Rihterove skale. Epicentar zemljotresa bio je uglavnom oko Kopaonika ili u centralnoj Srbiji. Zemljotrese manjeg stepena jačine do 2 Rihtera imamo skoro svaki dan tokom cele godine u Srbiji, ali ih, srećom, ne osećamo - objašnjava Ristić.

Iako su nas jači potresi za sada zaobišli, Ristić ističe da u drugoj polovini oktobra, u novembru i decembru najviše ima šansi za jače potrese. On napominje da se tlo u regionu još nije smirilo, te da se mogu očekivati novi potresi. 

- Zemljotresi koji su se sinoć i jutros dogodili kod Stoca i pre neki dan kod Bileće, ukazuju da se tlo na tom regionu još nije skroz smirilo i da se mogu desiti i ponovo neki jači potresi. Zemljotresi ovakve snage se uglavnom osećaju na teritoriji gde se dešavaju - ističe on.

zemljotres / Izvor: Profimedia

Do 2030. godine pojačana aktivnost planete Zemlje

Prema Ristićevoj teoriji nalazimo se u periodu pojačane aktivnosti planete Zemlje što dodatno povećava šanse za jače potrese, pa se podrhtavanje tla može očekivati i na teritoriji Srbije.

- Dodatno komplikuje stvar i povećava šanse za jače zemljotrese što se, prema mojoj teoriji "tajna veza između klime vulkana i zemljotresa", nalazimo u periodu pojačane aktivnosti planete Zemlje koje će trajati do 2030. Očekuje nas turbulentan period sa čestom pojavom zemljotresa, erupcija vulkana i daljim porastom globalne temperature. Sada smo u periodu kada mnogo više toplote to jest energije iz samog jezgra dolazi ka zemljinoj površini, što pored povećanja temperature same planete utiče na česte zemljotrese i vulkane širom planete, kojima smo svedoci - ističe meteorolog.

Zemljotres jačine 4,3 stepena po Rihteru zatresao je jutros područje kod grčkog ostrva Lefkada, a budući da za mnoge letnja sezona nije gotova i da naši turisti i u septembru odlaze na ovo ostrvo Ristić ističe da situaciju treba pratiti.

- Zemljotres kod Lefkade nije imao naknadne slabije potrese tako da treba pratiti situaciju u naredna tri dana - zaključio je on.

BONUS VIDEO: KAMERE ZABELEŽILE NESTVARNU SCENU: Grom udara u Golubačku tvrđavu

 

30.08.2022. 17:09
Pogledajte više