Fruškom gorom uskoro će trčkarati životinje koje su IŠČEZLE iz Srbije pre dva veka

11.02.2018. 07:50
Piše:
Srbija Danas/RTS
Fruška gora / Izvor: Profimedia
Obnovljena populacija muflona posle 50 godina

Nacionalni park "Fruška gora" nedavno je dobio 30 muflona dok će uskoro biti nabavljena i porodica evropskog bizona.

Na Frušku goru nova populacija muflona stigla je posle pola veka. Sada ih ima 70. Dvadeset pet ženki i pet mužjaka dovezeno je iz Slovačke, a za sada pažljivo ispituju novi dom. Fruška gora im nije prirodno stanište ali su uslovi za njih dobri. Biće u karantinu još najmanje mesec dana.

Zamenik direktora NP "Fruška gora" Konstantin Plužarević navodi da su mufloni došli iz centralne Evrope.

- Stanište i hrana nisu isti pa moramo da brinemo da se klimatizuju i naravno da posle krenu u dalje razmnožavanje sa našim muflonima, koji su već na prostorima Fruške Gore - objašnjava Plužarević.

Evropski bizon / Izvor: Profimedia

Pre prinove u lovištu "Vorovo" bilo je četrdesetak muflona. Prirodno stanište tih divljih ovaca u Evropi su Korzika i Sardinija. Lako se privikavaju na nove uslove pa ih danas ima na celom starom kontinentu.

- Nakon reintrodukcije evropskog jelena, posle nekih desetak godina, ovo je prvi put da se obnavlja fond neke druge vrste - ističe direktor NP "Fruška gora" Radoslav Krunić.

Ceo Nacionalni park "Fruška gora" je lovište i prostire se na oko 24.000 hektara. Ograđeno je oko 1.500 hektara i to je lovište "Vorovo". U njemu je pet vrsta divljači, a planira se obnova.

- Na ovome nećemo stati. Imamo plan da Frušku goru obogatimo i porodicom evropskih bizona ali o tome ćemo pričati više kada za to dođe vreme - ukazuje Krunić dodajući da će biti uvezene četiri ženke i jednog mužjaka.

Smatra se da je poslednji evropski bizon na našim prostorima odstreljen pre više od 200 godina i od tada se smatra izumrlom vrstom.

Konstantin Plužarević navodi da je u planu da se do kraja godine uradi i osvežavanje krvi jelena lopatara.

 

Piše:
Srbija Danas/RTS
11.02.2018. 07:50
Pogledajte više