Da li ćemo ostati vojno neutralni: U Beograd dolazi "istočni NATO", a i ruski FSB ima plan za Srbiju

17.10.2017. 20:12
Piše:
Srbija Danas/Telegraf
ODKB i FSB imaju planove za Srbiju / Izvor: SD/ilustracija
Da li će Srbija moći da ostane vojno neutralna?

U Beogradu će u naredna četiri dana boraviti predstavnici ODKB, vojne organizacije koja predstavlja istočni pandan NATO. Iako će u oni u srpskoj prestonici boraviti povodom Omladinskog foruma, primetno je da dolaze posle brojnih delegacija iz Brisela. Takođe, tu je i vest koja nije previše zapaženo prošla u domaćoj javnosti, da će ruske i srpske službe bezbednosti početi razgovore o saradnji u vojno-obaveštajnoj sferi. Da li je Moskva pripremila novu strategiju za Srbiju?

SRBIJO BUDI PONOSNA: Sve je spremno za veličanstvenu vojnu paradu 20. oktobra (FOTO)

Evo kako će izgledati SRPSKI VOJNIK BUDUĆNOSTI (VIDEO)

Povodom Dana oslobođenja Beograda, Škola nacionalne odbrane Vojske Srbije od 18. do 21. oktobra organizuje Omladinski forum u okviru saradnje Republike Srbije i Organizacije ODKB (istočnog pandana NATO), koju čini šest zemalja Evrope i Azije: Rusija, Belorusija, Kazahstan, Kirgizija, Jermenija i Tadžikistan. U najvišoj vojnoj školi kod nas, ove nedelje očekuje se 130 gostiju iz šest zemalja na čelu sa jermenskim general-pukovnikom Jurijom Hačaturovom, generalnim sekretarom te organizacije.

Međutim, ono što je primetno da ta delegacija dolazi u Beograd, posle niza poseta visokih zvaničnika NATO, pre svih zamenice generalnog sekretara Rouz Gotemeler. Takođe, tokom leta u više navrata su srpsku prestonice posetili brojni generali, koji su razgovarali sa našim najvišim zvaničnicima.

Rouz Gotemeler i Aleksandar Vučić / Izvor: Tanjug

Kako su Balkan, ali pre svega Srbija, kao najveća i najvažnija zemlja ovog regiona, geostrateški važni i interesantni veliki silama, postavlja se pitanje da li Rusija i ODKB pripremaju novu strategiju, s obzirom na to, da naša zemlja u NATO okruženju.

- Za Srbiju je jako dobro da imamo tu živu diplomatsku aktivnost i ja u njoj ne vidim ništa loše u tim posetama - kaže za Zoran Dragišić, profesor bezbednosti i član delegacije Srbije u Parlamentarnoj skupštini NATO.

NATO Alijansa se odjednom UMILJAVA Srbiji i srpskom narodu: Šta se krije iza toga?

Prema njegovim rečima, postoji apsolutno razumevanje NATO za vojnu neutralnost Srbije i ta pozicija se uvažava i na Zapadu i Istoku. Objašnjava da imamo najveći mogući oblik saradnje sa NATO, koji jedna država ne-članica može da ima, što je slučaj i sa ODKB, gde smo zemlja-posmatrač od 2013. godine.

Da li će Srbija ostati VOJNO NEUTRALNA ukoliko dođe do novog velikog rata?

- Mi imamo jasan stav da nećemo aplicirati za članstvo, tako da je u tom smislu pozicija Srbije potpuno jasna. Da li ćemo mi sarađivati sa jednom ili drugom zemljom, odnosno, jednom ili drugom stranom je stvar naše politike i suverenih odluka koje donosi naša Vlada, tako da se ta pozicija Srbije potpuno poštuje i uvažava i nema nikavih pritisaka zbog toga - ističe Dragišić.

Kada je u pitanju odluka Moskve da se, nakon što je u našu zemlju stiglo šest ruskih aviona MIG 29, nastavi saradnja i u vojno-obaveštajnoj sferi, Dragišić kaže da ne vidi tu ništa sporno. Naime, ukazom ruskog premijera Dmitrija Medvedeva nalaže se da po ovom pitanju Federalna služba bezbednosti Rusije (FSB - naslednik nekadašneg KGB) počne razgovore sa predstavnicima Ministarstva odbrane Srbije.

- Ti protokoli o saradnji među službama bezbednosti su najnormalnija stvar. To nije nikakav presedan. Mi te protokole imamo sa najvećim brojem zemalja - dodao je Dragišić.

 

Piše:
Srbija Danas/Telegraf
17.10.2017. 20:12
Pogledajte više