VOZAČI, PAŽNJA Ako vozite 140 km/h autoputem dobićete ČETIRI KAZNE

06.11.2018. 06:51
Piše:
Srbija Danas/ Informer
Autoput / Izvor: Profimedia/ilustracija
Na svakih 20 kilometara autoputa biće postavljene kamere, koje će meriti da li neko u proseku vozi više od dozvoljenih 130 km/h

Kazne za prekoračenje prosečne brzine na autoputevima pisaće se od proleća na svakih 20 kilometara, najavio je direktor “Puteva Srbije” Zoran Drobnjak.

TRI PREKRŠAJA ZA MINUT: Vozač autobusa u centru Beograda nizao prestupe, a onda je mrtav ladan dao žmigavac (VIDEO)

Prema njegovim rečima, merenje proseka samo na naplatnim rampama ostavlja prostor za malverzacije, pa je potrebno uvesti nova, modernija i rigoroznija pravila.

Policijski radar / Izvor: Profimedia/ilustracija

Ideja je da na svakih 20 kilometara na autoputevima budu postavljene kamere, koje će snimiti svako vozilo, beležiti brzinu i vreme, slikati tablicu i na osnovu toga će vozaču na kućnu adresu stići i kazna, ako je napravi. Stručnjaci smatraju da ovaj sistem, iako skup, predstavlja najbolji način da se spreči divljanje po autoputevima.

Direktor “Puteva Srbije” tvrdi da se kamere na autoputevima uvode kako bi svako ko prekorači brzinu bio kažnjen za prekršaj koji je napravio.

BUDUĆI VOZAČI, SPREMITE NOVAC Obuka za auto poskupljuje 10.000 dinara, a za druge katergorije JOŠ VIŠE?!

- Sada postavljamo novi sistem video – nadzora sa više funkcija, koji bi trebalo da startuje na proleće. Naš cilj je da obuzdamo bahate vozače i da podignemo nivo naplate putarine na 100 odsto, a kamere mogu da se koriste i za merenje prosečne brzine.

Posebno je značajno što će one biti postavljene na kraćim relacijama, što će onemogućiti da vozači kalkulišu sa prosečnom brzinom.

Granica / Izvor: Profimedia/ilustracija

Neće više moći da divljaju, a da potom zaustavljaju vozila ili smanjivanjem brzine prosek na rampi prilagode propisima – rekao je Drobnjak, a potom i plastično objasnio na šta misli.

- Kamere za merenje prosečne brzine na svakoj naplatnoj rampi nisu dovoljne da spreče voznju bržu od 130 km/h na autoputu. Vi proverite to što vam ja kažem, vozite slobodno 140 km/h, i u nekom trenutku će vas usporiti autobus ili kamion i brzinu ćete morati da spustite na 100 km/h. Na kraju na naplatnoj rampi nećete imati veći prosek od 120 km/h.

Da li mobilni izaziva RAK?! Obavljeno je ispitivanje na miševima, rezultati su ZABRINJAVAJUĆI, ali kod ljudi...

Direktorka Agencije za bezbednost saobraćaja Jamina Milošević rekla je da će postavljanje velikog broja kamera sigurno doprineti smanjenju brzine na autoputu, a samim tim sačuvati veliki broj žrtava.

Mi maksimalno podržavamo ovu inicijativu jer smatramo da će doprineti smanjenju broja saobraćajnih nesreća,a samim tim i sačuvati veliki broj života vozača i putnika. Prekoračenje brzine je uz alkohol jedan od najčešćih uzroka saobraćajnih nezgoda i bilo je neophodno da se pronađe rešenje za taj problem.

Autoput / Izvor: Profimedia/ilustracija

Ovaj sistem sa kamerama na određenim razdaljinama već se pokazao kao izuzetno efikasan u velikom broju razvijenih evropskih zemalja i stoga ne vidim ni jedan razlog da tako ne bude i u Srbiji – objasnila je Miloševićeva.

Sa njom je saglasan i direktor Srpskog komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović, koji smatra da su kamere duž autoputa najpravednije rešenje jer niko neće moći da se provuče pauzama na pumpama.

Trenutno merenje prosečne brzine između naplatnih rampi ima svojih mana jer ljudi prvo jurcaju i tako ugrožavaju i svoj i tuđe živote, a potom zaustavljaju automobile na parkinzima Ili staju na pumpe da piju kafu kako na kraju ne bi platili nikakvu kaznu.

Vozači, OPREZ! Od danas VAŽNA promena: Ako je ne poštujete, platićete kaznu do 800.000 dinara

To sa kamerama koje će biti postavljene na svakih 20 km neće biti moguće i svako ko vozi preko ogranićenja dobiće kaznu.

Ako neko prođe pored četiri kareme brzinom od 140km/h, dobiće četiri kazne jer vam je to kao da prođete pored četiti crvena – rekao je Okanović.

Pratite nas i na našem Instagram nalogu.

 

Piše:
Srbija Danas/ Informer
06.11.2018. 06:51
Pogledajte više