SASTANAK U BRISELU: Vučić razgovarao sa Federikom Mogerini

12.12.2016. 19:41
Piše:
Tanjug
Vučić i Mogerini / Izvor: Foto: Tanjug/ Vlada Republike Srbije
Premijer Aleksandar Vučić sastao se večeras u Briselu sa šeficom evropske diplomatije Federikom Mogerini.

Sastanku je prethodila informacija da je Hrvatska blokirala otvaranje poglavlja 26 u pregovorima Srbije sa EU, a premijer Vučić je poručio da će, ukoliko ne postigne dogovor sa Mogerini i Hrvatska povuče blokadu, napustiti Brisel, gde je sutra trebalo da prisustvuje Međuvladinoj konferenciji.

Ranije danas potvrđeno je da je svih 28 članica dalo saglasnost na otvaranje poglavlja 5 i 25, ali se očekivalo da tokom dana, na radnim grupama EU, i poglavlje 26 dobije zeleno svetlo.

Popodne je stigla vest iz Berlina koja je signalizirala razvoj događaja: hrvatski premijer Andrej Plenković je na zajedničkoj pres konferenciji sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel rekao da Beograd treba da ispuni sve kriterijume za otvaranje poglavlja.

DAČIĆ O HRVATSKOJ BLOKADI POGLAVLJA 26: Srbija se neće uplašiti!

Vučić i Mogerini / Izvor: Foto: Tanjug/ Vlada Republike Srbije

Kancelarka je, međutim, reagovala ocenom da, što se Srbije tiče, otvorena bilateralna pitanja treba bilateralno rešavati.

- A ako Nemačka može da pomogne, ona će to i da učini. Snažno podržavam spremnost Hrvatske na razgovor sa Srbijom - rekla je Merkelova, preneli su hrvatski mediji.

Ranije danas i austrijski ministar spoljnih poslova Sebastijan Kurc izjavio je da se nada dogovoru oko otvaranja poglavlja 26, jer je to podrška habrom reformskom kursu srpske vlade.

- Srbija je postala sidro stabilnosti u regionu i važan partner u savladavanju migrantske krize, koja još uvek pogađa naše dve zemlje. Zahvaljujući hrabrim reformskim naporima premijera Aleksandra Vučića i daljem napretku u dijalogu sa Prištinom postalo je moguće otvaranje novih poglavlja u pristupnim pregovorima - istakao je Kurc.

Šef austrijske diplomatije rekao je i da je, zajedno sa drugim partnerima u EU i komesarom Johanesom Hanom, u redovnom kontaktu sa hrvatskom stranom kako bi se eventualne prepreke na putu Srbije u Uniju uklonile.

- Generalno važi pravilo da bilateralna pitanja ne smeju da blokiraju pristupni proces zapadnobalkanskih zemalja. To je i važan element Berlinskog procesa - podsetio je Kurc.

Sebastijan Kurc / Izvor: Profimedia
 

Hrvatska je i ranije blokirala otvaranje poglavlja sa Srbijom. Više o tome čitajte KLIKOM OVDE!

Iako poglavlje 26, kao i 25, slovi za relativno "lako poglavlje", jer su kultura i obrazovanje primarno u nadležnosti država članica, a ne EU, Hrvatska prigovara po pitanju položaja nacionalnih manjina u obrazovnom sistemu Srbije. 

Zagreb / Izvor: Profimedia

Zahtevi Zagreba oko položaja i prava nacionalnih manjina u oblasti obrazovanja ranije su već bili predmet razgovora i to u sklopu pregovora o zajedničkoj EU poziciji za otvaranje poglavlja 23, koje se, između ostalog, bavi pitanjima osnovih prava nacionalnih manjina. 

Tada je Hrvatska više meseci blokirala otvaranje poglavlja 23 i 24 zbog insistiranja na ukidanju univerzalne jurisdikcije za ratne zločine, punoj saradnji Srbije sa Tribunalom u Hagu, ali i na boljem položaju hrvatske manjine u Srbiji. 

Evropska komisija je, međutim, i tada, kao i sada, odbacivala ovakvu vrstu zatheva kao neosnovanu, jer se prava nacionalnih manjina rešavaju u bilateralnim kontaktima dveju država i nisu deo EU tekovina, čije se usklađivanje zahteva tokom pristupnih pregovora. 

Ipak, iako je stav EK jasan, procedura je takva da sve zemlje pojedinačno, pa i Hrvatska, treba da daju saglasnost na otvaranje svakog pojedinačnog poglavlja. 

Piše:
Tanjug
12.12.2016. 19:41
Pogledajte više