Zločinac hoće da nam OTME Trepču! Haradinaj pokušava da izbaci na ulicu HILJADE SRPSKIH RUDARA

17.05.2018. 17:34
Piše:
Srbija Danas/Sputnik
Trepča / Izvor: Profimedia
Još jedan vid pritiska na Beograd kojim pokušavaju da prisile Srbiju da popusti Prištini

Premijer lažne države Kosova Ramuš Haradinaj zatražio je da se aktivira zakon o Trepči, usvojen pre tri godine bez prisustva Srba, a prema kome rudnik "Trepča" prelazi u većinsko vlasništvo Prištine!

Zakon takođe predviđa i zatvaranje "severne Trepče" kojim upravljaju Srbi. Primena zakona, kaže politikolog Branko Radun, pre svega bi bila poruka Srbima na severu da se sele!

- To je samo jedan od nivoa poruke koju taj postupak šalje. Ovo je i pokušaj jačeg pozicioniranja Haradinaja u albanskom javnom mnjenju kao nekog ko će priču o 'Trepči' da razreši na način na koji odgovara samo Albancima. Na drugom nivou to je i pretnja Srbima da će "Trepča" kojom oni upravljaju biti zatvorena i da svi vezani za rudnik preko posla mogu da idu. U suštini, ovo je pritisak na Beograd koji ne dolazi iz Prištine, već sa Zapada, u procesu neke nove diplomatske ofanzive - objašnjava Radun.

Navodi i da je jasno da ti vetrovi duvaju iz Vašingtona koji očekuje da Srbija prizna ili bar toleriše secesiju Kosova i da se ne protivi željama Prištine da postane deo međunarodnih institucija.

Trepča / Izvor: Profimedia

- U sklopu toga vidimo različite poteze koji se vuku, a kojima se pojačava i pojačavaće se pritisak na Beograd. Dakle, ovakve poteze ne treba očekivati samo iz Prištine već i iz ostalih država u okruženju iz kojih će pristizati neke poruke koje Srbiji direktno nanose štetu - uveren je Radun.

Ta šteta, kako kaže, kao i u ovom slučaju, može biti ne samo politička već i ekonomska, jer je to vid šire kampanje pritisaka na našu državu kako bi popustila oko Kosova.

Prema pomenutom zakonu vlada lažne države je vlasnik 80 odsto Trepče, a njime se predlaže i zatvaranje pogona "Trepča sever" uz formiranje novih, a od kojih će jedan biti upravo na Severu.

Prema procenama kombinat "Trepča" na KiM vredeo je oko 100 milijardi evra u imovini i rudnom bogatstvu, od čega je srpsko oko 85 milijardi. Od avgusta 2000. pravo upravljanja nad "Trepčom" na KiM preuzeo je UNMIK, prema Rezoluciji 1244 SB UN, nakon čega je formirao i registrovao novu firmu "Trepia under UNMIK Adminsitration".

Trepča / Izvor: Profimedia

UNMIK je dve godine kasnije preduzeće preneo na svoju agenciju KTA (Kosovsku agenciju poverenja), a zatim se Kosovska agencija za privatizaciju (PAK), koja je formirana 2008. nakon samoproglašenja nezavisnosti Kosova, (uz dozvolu Skupštine Kosova) samoproglasila nadležnom. Godinu dana kasnije, ova agencija je kod kosovskog APR preregistrovala postojeću kompaniju sa adresom južnog dela "Trepče" kao sedišta firme.

U "Trepči sever" radi oko 3.000 Srba, a Srbija upravlja rudnicima "Crnac" i "Belo brdo", Površinskim kopom "Koporiš", Flotacijom u Leposaviću, Metalurgijom olova u Zvečanu (topionica i rafinerija olova)...

Haradinaj je još prošle godine pismeno od vlade i nadležnog odbora zatražio usvajanje Statuta "Trepče" prema usvojenom zakonu i registrovanje "Trepče" u Agenciji za registraciju preduzeća. Tražio je takođe da se na osnovu procena menadžmenta "Trepče" u Južnoj Mitrovici "obezbedi pravni osnov za penzije radnika" sa 70 odsto od plata zaposlenih, ali i "pravni osnov za priznavanje radnog iskustva za period 1990-1999." i "zapošljavanje mladih i sprovođenje Opšteg kolektivnog ugovora Kosova".

Haradinaj i dalje traži i oproštaj duga preduzeća "Trepča" nastalog u vreme misije UNMIK.

 

Piše:
Srbija Danas/Sputnik
17.05.2018. 17:34
Pogledajte više