ISPRAVKA: Kineski naučnici nisu “stvorili” novi smrtonosni Covid

17.01.2024. 07:19
Piše:
Srbija Danas/Blic/Dejli Mejl
kina / Izvor: Foto: Profimedia
Suprotno tvrdnjama koje se nalaze u većini analiziranih članaka, kineski naučnici nisu stvorili “novi koronavirus” ili novi soj Covid-19.

Analizom portala Raskrinkavanje.ba utvrđeno je da sadržaj na našem portalu Srbija Danas vezan za kinesku studiju razvijanja i eksperimentisanja sa navodno novim sojem koronavirusa predstavlja dezinformaciju.

Suprotno tvrdnjama koje se nalaze u većini analiziranih članaka, kineski naučnici nisu stvorili “novi koronavirus” ili novi soj Covid-19. U preprint verziji studije (prije recenzije), deset naučnika iz Pekinga i Nanjinga u Kini objavili su rezultate testiranja virusa iz porodice koronavirusa na laboratorijskim miševima. Ova verzija studije objavljena je 4. januara 2024. godine. Kako navodi PolitiFact u članku objavljenom 26. januara 2024. godine, istraživači su radili s drugačijim tipom koronavirusa naziva GX_P2V, tačnije s kloniranim virusom. U studiji je navedeno da je ova vrsta koronavirusa otkrivena kod pangolina 2017. godine, prije otkrića virusa SARS-CoV-2 i pandemije Covid-19 u 2020. godini.  

Klon tog koronavirusa jeste usmrtio sva četiri miša koja su mu bila izložena u kineskom istraživanju, međutim, istraživači tvrde da ovo ne znači da bi bio smrtonosan za ljude, kako je naveo i fact-checking portal Verify u članku objavljenom 1. februara 2024. godine. 

Dakle, kineski naučnici proveli su studiju u kojoj su klonirali jedan od koronavirusa, ali ne soj Covid-19. Ovaj virus sličan je virusu SARS-CoV-2 koji uzrokuje Covid-19, ali koronavirusi su velika porodica respiratornih virusa i uzrokuju simptome i bolest kod ljudi i životinja. Kako PolitiFact navodi u svojoj analizi, stručnjaci kažu da GX_P2V nije soj ili mutacija Covid-19, iako jeste sličan. 

Tačno je da su sva četiri miša koja su bila izložena virusu uginula nakon osam dana. Studija pretpostavlja da je došlo do jake infekcije mozga. Ljudski mozak i mozak miša obično imaju niži nivo ACE2 proteina, kako je naveo profesor Song. Međutim, ovi humanizirani miševi imali su visok nivo ACE2 proteina u mozgu i plućnom tkivu, što je izazvalo veću izloženost infekciji. 

Zbog ovoga, istraživači su u ažuriranoj studiji, koja je objavljena nekoliko dana kasnije, objasnili da “ne postoji korelacija između infekcije miševa s ljudskim infekcijama.”

Portal Srbija Danas se izvinjava svojim čitaocima zbog prenošenja informacija za koje je u navedenoj analizi utvrđeno da prenosi dezinformacije.

Izvor: Srbija Danas/Blic/Dejli Mejl

Piše:
Srbija Danas/Blic/Dejli Mejl
17.01.2024. 07:19
Pogledajte više