ZAŠTO JE SMRT DIK MARTIJA RASTUŽILA SRBIJU? Bivši izvestilac Saveta Evrope preminuo u 78. godini, a njegov rad je i te kako važan za našu zemlju

28.12.2023. 17:24
Piše:
Srbija Danas/24sedam
Dik Marti / Izvor: Foto: Youtube Printscreen/Mise au Point
Bivši izvestilac Saveta Evrope Dik Marti preminuo je u četvrak u 78. godini, potvrdila je Liberalno-radikalna stranka Švajcarske, čiji on bio član.

Marti, poznat kao bivši švajcarski senator i tužilac, stekao je međunarodnu pažnju nakon što je 2010. godine objavio izveštaj o sumnjama na trgovinu ljudskim organima na Kosovu i Metohiji, u koju su, kako se sumnja, bili umešani visokorangirani pripadnici tzv. Oslobodilačke vojske Kosova (OVK).

Marti je rođen u južnom italijanskom kantonu Ticino, gde je služio kao zamenik javnog tužioca, a potom i javni tužilac od 1975. do 1989. godine. Bio je član vlade kantona Ticino od 1989. do 1995. godine.

Umro Dik Marti

Umro Dik Marti

Nakon doktoriranja prava na Univerzitetu u Nešatelu, njegova karijera bila je usmerena na pravdu i borbu protiv korupcije.

Izabran u švajcarski Senat 1995. godine, bio je član radikalne stranke desnog centra. Podneo je ostavku 2011. Među njegovim inicijativama bile su uspostavljanje nezavisnog saveznog tužioca i dekriminalizacija abortusa.

U parlamentarnu skupštinu Saveta Evrope izabran je 1999. godine i predsedavao je Odborom za pravna pitanja i ljudska prava od 2005. do 2008. Penzionisan je 2011. godine.

U ime komiteta istražio je tajne zatvore CIA-e u Evropi, objavljujući izveštaj 2006. u kom se navodi da je 14 zemalja u dosluhu sa SAD u „paukovoj mreži“ kršenja ljudskih prava. Marti je rekao da su druge zemlje, uključujući Švajcarsku, bile aktivno ili pasivno uključene u pritvaranje ili transfer nepoznatih osoba.

Dik Marti / Izvor: Foto: Youtube Printscreen/ Mise au Point

Njegov rad na Kosovu i Metohiji, posebno izveštaj podnet uz pomoć srpske vlade 14. decembra 2010. godine, razotkrio je mračnu stranu sukoba na ovim prostorima, uključujući nehumani tretman ljudi i trgovinu ljudskim organima, koju se sumnja da je organizovao Hašim Tači.

Marti se nikada nije pomirio s idejom nezavisnosti tzv. Kosova, ističući važnost međunarodnog prava i ljudskih prava.

Dik Marti će ostati upamćen kao čovek koji se nije ustručavao da istražuje i razotkriva teške zločine, uprkos političkim i diplomatskim pritiscima, kao i po doprinosu borbi za pravdu i ljudska prava.

Pored svog političkog rada, Marti je od 1996. godine bio predsednik Turizma Švajcarske. Takođe, služio je kao predsednik Fondacije švajcarskog skautizma.

U januaru 2014. godine imenovan je za šefa Komisije za Nezavisnu Reformu Biciklizma sa zadatkom da istraži doping u sportu tokom 1990-ih i 2000-ih godina.

Srbija Danas/24sedam

 

Piše:
Srbija Danas/24sedam
28.12.2023. 17:24
Pogledajte više