ŠTRAHE: Napraviti armiju EU sa NUKLEARNIM NAORUŽANJEM

27.02.2017. 10:09
Piše:
Tanjug
Hajnc-Kristijan Štrahe / Izvor: Profimedia
Želi da Evropa bude nezavisna od NATO

Lider Slobodarske partije Austrije (FPO) Hajnc-Kristijan Štrahe zalaže se za uspostavljanje armije EU, koja bi raspolagala i nuklearnim naoružanjem, i želi da Evropa bude nezavisna od NATO u kojem dominiraju SAD.

Sumnje američkog predsednika Donalda Trampa u u spremnost finansiranja od strane NATO partnera, prema njegovim rečima, trebalo bi iskoristiti kao šansu da se sredstva ulože u vojsku EU.

PUTINOVA PORUKA TRAMPU: Ne gurajte Crnu Goru na silu u NATO pakt

- Verujem da bi bilo dobro za Evropu da kaže zašto bi morali biti deo NATO. Napravimo evropsku odbrambenu vojsku, pogledajmo kako možemo da obezbedimo našu odbranu - kazao je Štrahe u intervjuu agenciji APA.

Tramp / Izvor: Profimedia

Istupanje iz NATO i zamena odbrabenim savezom vojskom EU bio bi, srednjeročno, kako smatra, ispravan put.

- Alternativa je da pod američkom geostrateškom komandom, koja ima koje god interese, uplaćivati u nešto i finansirati američku vojnu industriju - naglasio je Štrahe.

BOGOLJUB KARIĆ O POREĐENJU SA TRAMPOM: Mi smo KOLEGE, on nema u sebi KRV KAPITALISTE

Preko posebne vojske EU bi, kako ističe, možda mogle da se privuku one države koje ne žele nikada da budu deo NATO, a koje su spremne da učestvuju u evropskom odbrambenom projektu.

- Jasno kažem odbrambeni, a ne projekat za napad - podvukao je Štrahe.

I Austrija bi, prema njegovom mišljenju, mogla da učestvuje u vojsci EU, naravno uz očuvanje neutralnosti.

- Neutralnost ne bi trebalo nikada ukinuti - dodao je on.

Hajnc Kristijan Štrahe / Izvor: Profimedia

Vojska EU bi, prema njemu, trebalo da ima i nuklearno naoružanje.

- Naravno je i to deo evropske odbrambene politike - jasno je istakao ukazujući na već postojeće arsenale nuklearnog naoružanja, kao, na primer, u Francuskoj.

Istovremeno se zalaže, u osnovi, za svet bez nuklearnog naoružanja.

Zajednička politika odbrambena politika EU, kaže Štrahe, nije u suprotnosti sa onim što traže FPO i druge populističke stranke Evrope koje žele manje centralizma i više nacionalnih nadležnosti.

- EU kao federalni savez ima uspeha i budućnost. Ona je ekonomska unija, a ta ekonomska unija je mirovna unija. To znači da imamo dva odlučujuća zadatka - regulisati privredu i odbranu. To su dva stuba - objasnio je on.

Ujedno upozorava da se EU kritikama na račun Rusije i novog predsednika SAD sve više sama dovodi u "ofsajd poziciju".

- EU počinje da se izoluje. Doživaljamo da se EU pozicionira protiv Putina. Istovremeno EU se stavlja na suprotnu stranu predsedniku Trampu i deluje posle Bregzita i protiv Velike Britanije - rekao je Štrahe dodajući da želi da se konflikta situacija sa Moskvom reši diplomatskim sredstvima i da je potrebno rešiti pitanje sankcija.

Prema njegovim rečima u interesu je snažne kontinentalne Evrope razmišljanje i zoni slobodne trgovine sa Rusijom.

Piše:
Tanjug
27.02.2017. 10:09
Pogledajte više