U OVOM SELU PORODICE ŽIVE SA SVOJIM MRTVIMA: Oblače ih i izvode na ulice... Jeziva tradicija (VIDEO)

15.01.2018. 11:20
Piše:
Srbija Danas/Telegraf
groblje / Izvor: Profimedia/ilustracija
Skamenićete se od užasa!

Za seriju "Walking dead" ("Okružen mrtvima") u kojoj se preostala grupa ljudi bori sa milionima zombija verovatno ste čuli, a da li znate za familije koje u jednom selu u Indoneziji žive sa svojim preminulim članovima?

Ne radi se o reklami za neku sličnu seriju ili film, u mestu Tana Toradži, na poluostrvu Južni Sulavesi zaista postoji veliki broj porodica koje se ne odriču tela svojim preminulih rođaka.

ŠOK: Lekari videli JEZIV prizor i savetovali POBAČAJ, a ona ipak RODILA! Beba danas izgleda OVAKO!

Za njih postoje specijalne kuće pod nazivom tangkonan koje su sagrađene isključivo za smrt i tela preminulih. U njima čuvaju balsamovana tela pokojnika dok porodica ne skupi dovoljno novca za sahranu. Nakon što izvedu tradicionalne obrede poput donošenja hrane, odeće i poklona za umrle, njihovi članovi familija ih ostave da tu počivaju ali tu tek kreće priča.

Kada dođe vreme za to, a i to postoji u tradiciji, oni tela svojih bližnjih donose u kuću - presvlače ih i u novoj odeći ih izvode u šetnje. Te šetnje zaista su uživancija za sve ostale članove porodice i neretko možete videti kako skelet preminulog na sebi ima naočare za sunce, cigaretu u uglu usana ili šešir, prenosi Dejli mejl. Marten Labi, pripadnik ovog plemena, tako je ekshumirao telo svoje majke Johane Liling za godišnji festival Manene koji se održava u septembru.

LUDILO: U Hrvatskoj SPALJENO 250 veštica: Drobili im prste, istezali ih, razbijali zglobove (VIDEO)

Tom prilikom, on je svojoj majci skratio kosu, našminkao ju je i izveo u šetnju iako je Johana Liling mrtva već 20 godina. U poslednje dve-tri godine, na festivalu se može primetiti i sve veći broj selfija koji članovi porodice prave sa preminulim, kako bi ovekovečili ovu bizarnu tradiciju. Uprkos neobičnosti ove tradicije, ona se jako poštuje  glasno slavi.

- Na ovaj način poštujemo preminule. Nema plakanja i vapaja za njima. Oni i kada umru ostaju s nama. Zato im svake godine i upriličimo ovaj festival - rekao je jedan od pripadnika plemena.

Na kraju festivala i čuvene šetnje, članovi plemena žrtvuju životinje poput svinja i bafala. Nije utvrđeno otkad datira ova tradicija u Tana Toradžiju, iako se priča da je tako već 30 vekova.

Piše:
Srbija Danas/Telegraf
15.01.2018. 11:20
Pogledajte više