DANAS JE VIDOVDAN! Narodna verovanja kažu - evo šta TREBA, a šta NIKAKO ne bi valjalo da radite!

28.06.2018. 17:19
Piše:
Srbija Danas/Telegraf.rs
Gazimestan spomenik / Izvor: Profimedia
Pridržavajte se toga!

Srpska pravoslava crkva i vernici danas slave Vidovdan, jedan od najznačajnih praznika srpskog naroda.

Vidovdan je posebno zanimljiv zato što se prepliću istorijske činjenice sa naraodnim običajima i verovanjima oličenim u razvoju kosovskog mita uporedo sa paganskim kultovima starog slovenskog božanstva Vida.

Francuz prvi put osveštao slavski kolač: DOKAZANI prijatelj SRBA od DANAS proslavlja VIDOVDAN (FOTO)

Za one koji ne znaju, Vid je smatran vrhovnim božanstvom - “Bogom nad bogovima” a svi drugi bogovi tek polubogovima.

Među Srbima i svim Slovenima verovalo se da je Vid svevideće božanstvo, pa se Vidovdan smatra praznikom za oči, odnosno praznikom koji "otvara oči".

Sa čim ćemo pred Miloša? Znate li zašto se baš OVO PITANJE postavlja na Vidovdan?

Gazimestan spomenik / Izvor: Profimedia

DA VAM SE OSTVARI VIDOVDANSKO ČUDO: Imate još par sati da uradite OVO

Vidovdan važi i kao dan proricanja i gatanja, najčešće uz pomoć trave vid, poznate u narodu i kao vidac, vidić, vidovka, vidovčica. Tako devojke često prizivaju vrhovno božanstvo – svetog Vida.

U nekim krajevima Šumadije vidovčica, trava sićušnog prelepog svetlocrvenog cveta, brana je zorom, pre sunca, a u drugim krajevima s večeri. Obično to rade devojke -  udavače i potapaju je u vodu, pa se ujutru cela porodica umiva radi očnog vida, da ih preko godine ne bi bolele oči.

Na Vidovdan se, prema knjigama i verovanjima ne radi u polju - da kukuruz zametne klipove, ni u vinogradu – da se grožđe ne sasuši i otpadne.  Tog dana treba probati i  zrelo voće.

Veruje se i da na Vidovdan valja započeti ručne radove – pletenje i vezenje.

VIDOVDAN KROZ VEKOVE: Evo šta nam se sve dogodilo na 28. jun!

pletenje / Izvor: Profimedia

U Šumadiji i još nekim krajevima bio je običaj i da se na Vidovdan iznose stvari iz kuće da se "provetre radi moljaca". Iznošene su i tapije i obligacije da bi se razgledale i provetrile. Iznošene su i kese s novcem - da se vidi i izbroji.

Na Homoljskim planinama se verovalo da godina može omanuti ako na Vidovdan nema oblaka, u Gruži da "ptica kukavica koja počinje na Mladence da kuka za kosovskom pogibijom, prestaje da kuka od Vidovdana", a u Šumadiji da na "Vidov dan, u gluvo doba noći, sve vode na Kosovu poteku crvene kao krv", a krvlju kosovskih junaka obojeni su i kosovski božuri.

Tako je u okolini Vlasenice bio običaj da devojke, ubravši vidove trave, naliju vode u lonac koji su kupile bez pogađanja, uzmu malo soli, hleba, detelinu sa četiri lista i jednu tkaninu koju prebace preko lonca i pred spavanje prozbore: "Vide, Vide! Tako ti soli i hleba, zemlje i neba, kaži mi ko će mi biti suđen, dovedi ga na san."

 

Piše:
Srbija Danas/Telegraf.rs
28.06.2018. 17:19
Pogledajte više