Izgleda da svi JEDEMO INSEKTE! U ovim namirnicama nalazi se po ZDRAVLJE veoma OPASAN ADITIV dobijen od MRTBIH BUBA

07.10.2023. 18:24
Piše:
Srbija Danas
skakavac / Izvor: Shutterstock
Pokazalo se da prekomeran unos izaziva stanja od blagih reakcija do anafilaktičkog šoka

Da li znate šta je zajedničko čajnoj kobasici, bombonama i soku od jagode?

U svima njima nalaze se veštačka boja koja se dobija od mrtvih insekata. Da, dobro ste pročitali! U pitanju je aditiv koji je u sve češće na tapetu ispitivanja stručnjaka. 

Preterana konzumacija takvih proizvoda koji sadrže štetne materije može da naškodi zdravlju, zato je čitanje sitnih slova na deklaraciji nužno, jer jedino tako možemo da otkrijemo što stvarno jedemo.

"JUG SRBIJE je NAJUGROŽENIJI" - RAK DOJKE jedan od vodećih UZROKA SMRTI žena u Srbiji! Marija Lakić otkriva: "Žene se PLAŠE pregleda"

"JUG SRBIJE je NAJUGROŽENIJI" - RAK DOJKE jedan od vodećih UZROKA SMRTI žena u Srbiji! Marija Lakić otkriva: "Žene se PLAŠE pregleda"

Sanja Vučić apeluje - IZVADITE KRV, ANTITELA I VITAMIN D! "Nije mi bilo dobro, bila sam neraspoložena"

Sanja Vučić apeluje - IZVADITE KRV, ANTITELA I VITAMIN D! "Nije mi bilo dobro, bila sam neraspoložena"

Aditiv pod nazivom E120 se dobija od ženke insekta (kao ekstrakt) koje žive na biljnim površinama u Peruu, Americi i Kanarskim ostrvima.. Poznata je i kao "košenil", "karmin" i "karminska kiselina" i koristi se u proizvodnji soseva, kečapa, glazure, sokova.

Na domaćem tržištu se trenutno nalazi više od 50 proizvoda koji sadrže ovaj sastojak. Najvećim delom reč je o proizvodima koji su namenjeni deci.

Proizvođači ističu da se smatra bezopasnim dodatkom, postoje ljudi koji su alergični na aditiv E-120 i slične sastojke. Karmin sadržan u proizvodu može izazvati anafilaktički šok kod ovih ljudi. Takođe, aditiv E-120 može izazvati alergijske reakcije u kontaktu sa kožom.

čajna kobasica / Izvor: Shutterstock

Evropski autoriteti iz oblasti bezbednosti hrane su mnoge naučne radove posvetili ispitivanju ovog aditiva, obrađujući sledeće zdravstvene aspekte:

  • Hiperaktivnost kod dece;
  • Alergije;
  • Alergijske reakcije;
  • Astmu;
  • Genotoksičnost.

Alergijske reakcije koje izaziva ovaj aditiv javljaju se u vidu angioedema, koprivnjače, ekcema, atopijskog dermatitisa, bronhospazma, alergijskog bronhiolitisa, i slično.

alergija / Izvor: Profimedia

Stručnjaci upozoravaju da se ovaj aditiv često krije iza naziva prirodna boja, ali samo zato što se dobija sušenjem mrtvih insekata oz grupe košenila. 

Nutricionisti upozoravaju da ovog aditiva ima u bombonama, salamama, pudinzima, čokoladama, kečapima, sosevima, proteinskim šejkovima, čajnim kobasicama, ratlucima...

Vreme ispoljavanja alergijskih reakcija nakon uzimanja ovog aditiva zavisi od agregatnog stanja proizvoda koji ga sadrži. Ako je namirnica tečnog agregatnog stanja vreme ispoljavanja alergija je pola sata, a ako je čvrstog stanja ispoljiće se za nekoliko sati.

 

 

Piše:
Srbija Danas
07.10.2023. 18:24
Pogledajte više