clear sky
21°C
18.05.2024.
Beograd
eur
117.105
usd
107.8514
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Beograd
  • Dečani
  • Jagodina
  • Kragujevac
  • Kruševac
  • Niš
  • Novi Sad
  • Orahovac
  • Pančevo
  • Pirot
  • Priština
  • Prizren
  • Sombor
  • Subotica
  • Štrpce
  • Užice
  • Vranje
  • Vršac
  • Zrenjanin
  • Zvečan
Podešavanja Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Beograd
  • Dečani
  • Jagodina
  • Kragujevac
  • Kruševac
  • Niš
  • Novi Sad
  • Orahovac
  • Pančevo
  • Pirot
  • Priština
  • Prizren
  • Sombor
  • Subotica
  • Štrpce
  • Užice
  • Vranje
  • Vršac
  • Zrenjanin
  • Zvečan

(GRČKA) ISTORIJSKI REFERENDUM: "NE" reklo 61 odsto Grka

05.07.2015. 07:23 14:38
Piše:
Agencije/SrbijaDanas
Grčka, referendum
Grčka, referendum / Izvor: Foto:Mega TV Printscreen

Prema prvim preliminarnim zvaničnim rezultatima, na osnovu 51,05 odsto izbrojanih glasova, na današnjem referendumu vodi opcija protiv predloga EU i MMF - "Oxi" (ne) je zaokružilo 61,25 odsto birača.

Na drugoj strani 38,75 odsto Grka zaokružilo je "Nai" (da), objavljeno je na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova.

Prebrojano 20 odsto glasova

20:00 IMAMO PRVE ZVANIČNE REZULTATE! Nakon 20 odsto prebrojanih glasova, “ne” ima ubedljivu prednost s obzirom da se nalazi na 60,49 odsto, dok “da” ima 39,5odsto grčkih glasača. To pokazuje da razlika raste sa svakim prebrojanim glasom, pošto je, kao što možete da vidite na slici iznad, nakon 10 odsto prebrojanih glasova razlika bila nešto manja.

Grcka.jpg
Grcka.jpg / Izvor: Reuters

Prethodno su grčki mediji javili da su protivnici predloga međunarodnih poverilaca su na referendumu pobedili sa 52 osto glasova. U 18 sati su zatvorena biračka mesta na kojima se približno 10 miliona građana moglo izjasniti o tome da li prihvataju dodatne restriktivne mere štednje, u zamenu za stranu finansijsku pomoć za spasavanje privrede.

Prema prebrojanih 11.51 odsto glasova, na referendumu u Grčkoj je izašlo 55,23 odsto građana. Za (opcija DA) je glasalo 39, 98 odsto građana, protiv (opcija NE) je 60,02 odsto građana. Nevažećih listova je 5.52 odsto, prenosi BBC.

Cipras u kabinetu čeka rezultate referenduma

U stranci Siriza, grčkog premijera Aleksisa Ciprasa preovladava optimizam zbog procena koje ukazuju da su na današnjem referendumu pobedu odneli protivnici predloga međunarodnih poverilaca, prenose grčki mediji.

Aleksis Cipras dolazi u glavni štab partije
Aleksis Cipras dolazi u glavni štab partije / Izvor: Reuters

Ta vladajuća stranka, koja je pozvala građane da glasaju "ne", izrazila je takođe zadovoljstvo mirnom atmosferom u kojoj je referendum održan.

Cipras je večeras stigao u sedište predsednika vlade u Atini odmah po zatvaranju birališta i on će, kako je najavljeno, u svom kabinetu sačekati rezultate rerefenduma.

Na referendumu je pravo glasa imalo 9.855.029 birača, koji su se sa "da" (na grčkom "ne") ili "ne" (na grčkom "ohi") izjasnili na ukupno 19.159 biračkih mesta širom Grčke.

Portparol: Učinićemo sve da što pre postignemo dogovor

Grčka vlada želi da nastavi pregovore sa međunarodnim kreditorima kako bi se što pre postigao dogovor, izjavio je portparol grčke vlade Gabrijel Sakelaridis.

"Pregovori koji će početi moraju da se okončaju veoma brzo, za 48 sati", rekao je Sakelaridis grčkoj televiziji nakon okončanja referenduma.

"Učinićemo sve da uskoro postignemo dogovor", poručio je on, prenosi Rojters. 

Glasanje na grčkom referendum je završeno

Dvanaestočasovno glasanje je proteklo uredno, bez ikakvih problema na glasačkim mestima, javila je atinska RTV SKAI.

Opcija "Ne" vodi sa 7 do 8 odsto glasova, prenosi agencija Sputnjik.

Po tri agencije za istraživanje javnog mnjenja, odgovor "NE" je s tesnom razlikom prevagnuo na današnjem referendumu u Grčkoj o sporazumu koji su joj ponudili njeni međunarodni poverioci, javile su agencije AP i AFP.

Kako je javila "TV Antena", protiv predloga evropoverilaca glasalo je 52 odsto Grka, a za je bilo 48 odsto.

Televizija "Mega" javila je da je protiv predloga evrokreditora bilo 51,5 odsto glasača, a za je glasalo 48,4 Grka.

Prvi preliminarni rezultati se očekuju 21 sat.

Ovo je prvi referendum u Grčkoj od 1974, kad su odlučivali o sudbini monarhije Grčka. 

Po procenama neposredno pred istek glasanja, odziv birača je bio oko 65 odsto, kao i na prevremenim poslaničkim izborima, održanim januara ove godine.

"OXI" u prednosti nad "NAI" prema anketama

Referendum o predlogu međunarodnih poverilaca koji se danas održava u Grčkoj, protiče potpuno mirno, javlja Tanjugov izveštač iz grčke prestonice.

Jutros nešto posle 07:00 sati po lokalnom vremenu otvorena su glasačka mesta, a građani su stajali i čekali ispred biračkih centara po pola sat pre zvaničnog početka izjašnjavanja.

U Atini je vidljivo prisustvo policije na ulicama, čiji se pripadnici u malom broju nalaze i blizini glasačkih centara.

Policija u Grčkoj čuva referendum
Policija u Grčkoj čuva referendum / Izvor: Profimedia

U glavnom gradu Grčke očigledno preovlada mišljenje da treba poslušati vladu premijera Aleksisa Ciparsa koja se zalaže za odbijanje predloga međunarodnih poverilaca. Ovaj referendum, kako naglašavaju Atinjani, nije usmeren protiv Evropske unije, već je protiv nepravedno nametnutih ekonomskih mera.

Birališta se u Grčkoj zatvaraju u 19 sati, a prvi preliminarni rezultati se očekuju 21. sat.

Poslednja istraživanja javnog mnjenja ukazuju na "mrtvu trku" između onih koji će se opredeliti za "ne" i onih koji će se izjasniti za "da".

Na referendumu glasali i bivši premijeri

Na referendumu o predlogu međunarodne poverilačke "Trojke" (Evropska komisija, Evropska centralna banka i Međunarodni monetarni fond) za rešavanje duga Grčke, glasali su danas nekadašnji premijeri Konstantin Micotakis i Jorgos Papandreu, zalažući se za jedinstvo pred velikim izazovima koji će uslediti, prenela je agencija ANA.

"Grčki narod treba da glasa mudro i odgovorno. Kakvi god rezultati glasanja budu, sutra počinje nova era. Čekaju nas izazovi i opasnosti. Dani koji slede biće veoma teški (...) Od sada mi političari moramo da se dogovorimo o jednoj stvari - da ćemo zaštiti jedinstvo grčkog naroda. Naš narod ne sme i ne želi da bude podeljen. To je naš veliki dug", kazao je Micotakis.

Bivši lider Svehelenskog socijalističkog pokreta (PASOK) i premijer Grčke Papandreu naglasio je da zemlja mora od ponedeljka da nastavi ujedinjena pred velike promene koje treba da budu načinjen, kako bi Grčka ostala u "unutrašnjem jezgru" zone evra.

Cipras - Za bolju budućnost svih nas u Grčkoj i u Evropi

Grčki premijer Aleksis Cipras oglasio se nakon glasanja rekavši da će Grci već sutra postaviti novi kurs kojim će krenutio cela Evropa.

"Danas je dan slavlja jer je domokratija uslov da slavimo. A kada demokratija pobedi strah i ucene, onda to vodi do spasenja i napretka. 

Danas je grčki narod poslao veoma snažnu poruku. Poruku dostojanstva i odlučnosti. Poruku da preuzima odgovornost za svoje postupke. Mnogi će možda pokušati da ignorišu volju vlade. Ali niko ne može da ignoriše volju naroda koji želi da živi dostojanstveno, da žive život pod svojim uslovima.

glasanje, Aleksis Cipras
glasanje, Aleksis Cipras / Izvor: Reuters

Danas demokratija pobeđuje strah. Odlučnost našeg naroda je glavni adut protiv straha. Uveren sam da ćemo sutra postaviti kurs za sve narode Evrope. Onaj koji će nas vratiti izvornim evropskim vrednostima demokratije i solidarnosti i koji će poslati jasnu poruku da smo odlučni ne samo da ostanemo u Evropi, već i da u njoj dostojanstveno živimo. Da se razvijamo o radimo kao jednaki među jednakima.

Dozvolite nam, dakle, da zauzmemo odlučan stav u podršci demokratiji za bolju budućnost svih nas u Grčkoj i u Evropi.

Pun sam nade.

Hvala vam." stoji u izjavi Ciprasa na zvaničnoj internet stranici premijera Grčke.

Glasao Cipras

Premijer Grčke Aleksis Cipras izašao je jutros na birališta. Sudeći prema ranijim nastupima, premijer je sigurno zaokružio opciju "NE".

"Niko ne može ignorisati poruku odlučnosti naroda koji uzima sudbinu u svoje ruke", rekao je Cipras nakon što je glasao u osnovnoj školi "Dimotika" u Atini.

Cipras je na glasačkom mestu dočekan ovacijama i uzvicima "Oxi, oxi" (ne,ne).

Dolazak Ciprasa na glasanje pratio je veliki broj novinara iz Grčke i celog sveta, te je nastala velika gužva prilikom njegovog dolaska i odlaska sa birališta.

Svoju reč o referendumu dali su i svetski ekonomski stručnjaci

Među prvima se oglasio nobelovac Džozef Stiglic koji je žestoko iskritikovao politiku „Trojke“.

"Grci, obe opcije nose veliki rizik. Ja savetujem da zaokružite 'ne'. Ta opcija vam garantuje kakvu-takvu nadu da ćete sami kontrolisati sopstvenu sudbinu. Suprotna opcija pruža nepojmljivo mučenje i dužničko ropstvo", rekao je Stiglic.

S njim se slaže još jedan dobitnik Nobelove nagrade Pol Krugman.

"Grčke banke su zatvorene, a kontrola kapitala je uvedena. Izlazak Grčke iz zone evra uopšte nije tako strašan, a situacija o napuštanju deluje mnogo svetlije od ostanka u bezizlaznom lavirintu dugova", kaže Krugman.

Aleksis Cipras
Aleksis Cipras / Izvor: Reuters

Suprotno mišljenje ima Viki Prajs, glavna savetnica Centra za ekonomsko istraživanje.

"Ja bih zaokružila 'da'. Ta opcija zadržava banke u solventnom stanju i ostavlja prostor za dalje pregovore", poručila je Prajsova Grcima.

Koliki je ukupan iznos duga Grčke?

Prema podacima grčkog ministarstva finansija, ukupan iznos duga Grčke na dan 1. april ove godine, iznosio je 312,7 milijardi evra.

Znatan njegov deo - 184 milijarde, otpada na Evropski fond za finansijsku stabilnost (EFSF) - 131 milijardu, kao i na vlade zemalja evrozone, uključujući Nemačku, Francusku, Estoniju, Slovačku.

Grčka je dužna i 27 milijardi evra Evropskoj centralnoj banci ECB i 21 milijardu MMF.

Uoči referenduma, objavljeni su rezultati istraživanja javnog mnjenja agencije Ipsos, po kojima bi 44 odsto građana prihvatilo uslove međunarodnih kreditora, dok se 43 odsto tome protivi. Približno 12 odsto građana bilo je neopredeljeno.

Kurc: Vlada u Atini dovela zemlju u opasnost

Ministar spoljnih poslova Austrije Sebastijan Kurc optužio je premijera Aleksisa Ciprasa i grčku vladu da su doveli zemlju "na rub ponora".

Otvorena birališta u Grčkoj

Biračka mesta biće otvorena od sedam sati jutru po lokalnom vremenu (šest po srednjoevropskom) do 19 sati, a prvi rezultati očekuju se oko 21 uveče.

Referendumsko pitanje glasi: "Da li da se prihvati nacrt sporazuma koji je predstavila Evropska komisija, Evropska centralna banka i MMF na sastanku Evrogrupe 25. juna 2015. i koji se sastoji od dva dokumenta a sačinjava jedinstven predlog? Prvi dokument je naslovljen Reforme za dovršetak aktuelnog programa i posle njega, a drugi Preliminarna analiza održivosti duga".

Upisano je 9.855.029 birača koji će se izjašnjavati na 19.159 biračkih mesta širom Grčke, a kao i do sada Grci iz dijaspore moraju da se vrate u zemlju ukoliko žele da glasaju. Održavanje referenduma o sporazumu sa evropskim vladama, Evropskom unijom i Međunarodnim monetarnim fondom, inicirao je grčki premijer Aleksis Cipras i glasanje je organizovano za samo devet dana.

Aleksis Cipras
Aleksis Cipras / Izvor: Reuters

Poverioci Grčke zahtevaju reforme u zamenu za produženje sporazuma o paketu pomoći do novembra, ali je produženje odbijeno a program pomoći okončan kao što je planirano 30. juna, nakon prošlonedeljne propasti pregovora grčke vlade i kreditora.

Prema podacima grčkog ministarstva finansija, ukupan iznos duga Grčke na dan 1. april ove godine, iznosio je 312,7 milijardi evra. Znatan njegov deo - 184 milijarde, otpada na Evropski fond za finansijsku stabilnost (EFSF) - 131 milijardu, kao i na vlade zemalja evrozone, uključujući Nemačku, Francusku, Estoniju, Slovačku.

Grčka je dužna i 27 milijardi evra Evropskoj centralnoj banci ECB i 21 milijardu MMF. Uoči referenduma, objavljeni su rezultati istraživanja javnog mnjenja agencije Ipsos, po kojima bi 44 odsto građana prihvatilo uslove međunarodnih kreditora, dok se 43 odsto tome protivi. Približno 12 odsto građana bilo je neopredeljeno.

U Grčkoj su 24 sata pre održavanja referenduma zabranjena sva okupljanja i objavljivanja anketa, a da bi se ljudi ohrabrili da glasaju biće uvedeni popusti na autobuske, vozne i avio-karte na domaćim linijama. Poslednji put Grci su na referendumu glasali pre 41 godinu, 1974, kada su odbacili obnavljanje monarhije posle pada hunte "crnih pukovnika".