Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

(ГРЧКА) ИСТОРИЈСКИ РЕФЕРЕНДУМ: "НЕ" рекло 61 одсто Грка

05.07.2015. 07:23 14:38
Пише:
Агенције/СрбијаДанас
Grčka, referendum
Грчка, референдум / Извор: Фото:Мега ТВ Printscreen

Према првим прелиминарним званичним резултатима, на основу 51,05 одсто избројаних гласова, на данашњем референдуму води опција против предлога ЕУ и ММФ - "Oxi" (не) је заокружило 61,25 одсто бирача.

На другој страни 38,75 одсто Грка заокружило је "Наи" (да), објављено је на сајту Министарства унутрашњих послова.

Пребројано 20 одсто гласова

20:00 ИМАМО ПРВЕ ЗВАНИЧНЕ РЕЗУЛТАТЕ! Након 20 одсто пребројаних гласова, “не” има убедљиву предност с обзиром да се налази на 60,49 одсто, док “да” има 39,5одсто грчких гласача. То показује да разлика расте са сваким пребројаним гласом, пошто је, као што можете да видите на слици изнад, након 10 одсто пребројаних гласова разлика била нешто мања.

Grcka.jpg
Грцка.јпг / Извор: Реутерс

Претходно су грчки медији јавили да су противници предлога међународних поверилаца су на референдуму победили са 52 осто гласова. У 18 сати су затворена бирачка места на којима се приближно 10 милиона грађана могло изјаснити о томе да ли прихватају додатне рестриктивне мере штедње, у замену за страну финансијску помоћ за спасавање привреде.

Према пребројаних 11.51 одсто гласова, на референдуму у Грчкој је изашло 55,23 одсто грађана. За (опција ДА) је гласало 39, 98 одсто грађана, против (опција НЕ) је 60,02 одсто грађана. Неважећих листова је 5.52 одсто, преноси BBC.

Ципрас у кабинету чека резултате референдума

У странци Сириза, грчког премијера Алексиса Ципраса преовладава оптимизам због процена које указују да су на данашњем референдуму победу однели противници предлога међународних поверилаца, преносе грчки медији.

Aleksis Cipras dolazi u glavni štab partije
Алексис Ципрас долази у главни штаб партије / Извор: Реутерс

Та владајућа странка, која је позвала грађане да гласају "не", изразила је такође задовољство мирном атмосфером у којој је референдум одржан.

Ципрас је вечерас стигао у седиште председника владе у Атини одмах по затварању биралишта и он ће, како је најављено, у свом кабинету сачекати резултате ререфендума.

На референдуму је право гласа имало 9.855.029 бирача, који су се са "да" (на грчком "не") или "не" (на грчком "охи") изјаснили на укупно 19.159 бирачких места широм Грчке.

Портпарол: Учинићемо све да што пре постигнемо договор

Грчка влада жели да настави преговоре са међународним кредиторима како би се што пре постигао договор, изјавио је портпарол грчке владе Габријел Сакеларидис.

"Преговори који ће почети морају да се окончају веома брзо, за 48 сати", рекао је Сакеларидис грчкој телевизији након окончања референдума.

"Учинићемо све да ускоро постигнемо договор", поручио је он, преноси Ројтерс. 

Гласање на грчком референдум је завршено

Дванаесточасовно гласање је протекло уредно, без икаквих проблема на гласачким местима, јавила је атинска РТВ СКАИ.

Опција "Не" води са 7 до 8 одсто гласова, преноси агенција Спутњик.

По три агенције за истраживање јавног мњења, одговор "НЕ" је с тесном разликом превагнуо на данашњем референдуму у Грчкој о споразуму који су јој понудили њени међународни повериоци, јавиле су агенције АП и АФП.

Како је јавила "ТВ Антена", против предлога европоверилаца гласало је 52 одсто Грка, а за је било 48 одсто.

Телевизија "Мега" јавила је да је против предлога еврокредитора било 51,5 одсто гласача, а за је гласало 48,4 Грка.

Први прелиминарни резултати се очекују 21 сат.

Ово је први референдум у Грчкој од 1974, кад су одлучивали о судбини монархије Грчка. 

По проценама непосредно пред истек гласања, одзив бирача је био око 65 одсто, као и на превременим посланичким изборима, одржаним јануара ове године.

"OXI" у предности над "НАИ" према анкетама

Референдум о предлогу међународних поверилаца који се данас одржава у Грчкој, протиче потпуно мирно, јавља Танјугов извештач из грчке престонице.

Јутрос нешто после 07:00 сати по локалном времену отворена су гласачка места, а грађани су стајали и чекали испред бирачких центара по пола сат пре званичног почетка изјашњавања.

У Атини је видљиво присуство полиције на улицама, чији се припадници у малом броју налазе и близини гласачких центара.

Policija u Grčkoj čuva referendum
Полиција у Грчкој чува референдум / Извор: Профимедиа

У главном граду Грчке очигледно преовлада мишљење да треба послушати владу премијера Алексиса Ципарса која се залаже за одбијање предлога међународних поверилаца. Овај референдум, како наглашавају Атињани, није усмерен против Европске уније, већ је против неправедно наметнутих економских мера.

Биралишта се у Грчкој затварају у 19 сати, а први прелиминарни резултати се очекују 21. сат.

Последња истраживања јавног мњења указују на "мртву трку" између оних који ће се определити за "не" и оних који ће се изјаснити за "да".

На референдуму гласали и бивши премијери

На референдуму о предлогу међународне поверилачке "Тројке" (Европска комисија, Европска централна банка и Међународни монетарни фонд) за решавање дуга Грчке, гласали су данас некадашњи премијери Константин Мицотакис и Јоргос Папандреу, залажући се за јединство пред великим изазовима који ће уследити, пренела је агенција АНА.

"Грчки народ треба да гласа мудро и одговорно. Какви год резултати гласања буду, сутра почиње нова ера. Чекају нас изазови и опасности. Дани који следе биће веома тешки (...) Од сада ми политичари морамо да се договоримо о једној ствари - да ћемо заштити јединство грчког народа. Наш народ не сме и не жели да буде подељен. То је наш велики дуг", казао је Мицотакис.

Бивши лидер Свехеленског социјалистичког покрета (ПАСОК) и премијер Грчке Папандреу нагласио је да земља мора од понедељка да настави уједињена пред велике промене које треба да буду начињен, како би Грчка остала у "унутрашњем језгру" зоне евра.

Ципрас - За бољу будућност свих нас у Грчкој и у Европи

Грчки премијер Алексис Ципрас огласио се након гласања рекавши да ће Грци већ сутра поставити нови курс којим ће кренутио цела Европа.

"Данас је дан славља јер је домократија услов да славимо. А када демократија победи страх и уцене, онда то води до спасења и напретка. 

Данас је грчки народ послао веома снажну поруку. Поруку достојанства и одлучности. Поруку да преузима одговорност за своје поступке. Многи ће можда покушати да игноришу вољу владе. Али нико не може да игнорише вољу народа који жели да живи достојанствено, да живе живот под својим условима.

glasanje, Aleksis Cipras
гласање, Алексис Ципрас / Извор: Реутерс

Данас демократија побеђује страх. Одлучност нашег народа је главни адут против страха. Уверен сам да ћемо сутра поставити курс за све народе Европе. Онај који ће нас вратити изворним европским вредностима демократије и солидарности и који ће послати јасну поруку да смо одлучни не само да останемо у Европи, већ и да у њој достојанствено живимо. Да се развијамо о радимо као једнаки међу једнакима.

Дозволите нам, дакле, да заузмемо одлучан став у подршци демократији за бољу будућност свих нас у Грчкој и у Европи.

Пун сам наде.

Хвала вам." стоји у изјави Ципраса на званичној интернет страници премијера Грчке.

Гласао Ципрас

Премијер Грчке Алексис Ципрас изашао је јутрос на биралишта. Судећи према ранијим наступима, премијер је сигурно заокружио опцију "НЕ".

"Нико не може игнорисати поруку одлучности народа који узима судбину у своје руке", рекао је Ципрас након што је гласао у основној школи "Димотика" у Атини.

Ципрас је на гласачком месту дочекан овацијама и узвицима "Oxi, oxi" (не,не).

Долазак Ципраса на гласање пратио је велики број новинара из Грчке и целог света, те је настала велика гужва приликом његовог доласка и одласка са биралишта.

Своју реч о референдуму дали су и светски економски стручњаци

Међу првима се огласио нобеловац Џозеф Стиглиц који је жестоко искритиковао политику „Тројке“.

"Грци, обе опције носе велики ризик. Ја саветујем да заокружите 'не'. Та опција вам гарантује какву-такву наду да ћете сами контролисати сопствену судбину. Супротна опција пружа непојмљиво мучење и дужничко ропство", рекао је Стиглиц.

С њим се слаже још један добитник Нобелове награде Пол Кругман.

"Грчке банке су затворене, а контрола капитала је уведена. Излазак Грчке из зоне евра уопште није тако страшан, а ситуација о напуштању делује много светлије од останка у безизлазном лавиринту дугова", каже Кругман.

Aleksis Cipras
Алексис Ципрас / Извор: Реутерс

Супротно мишљење има Вики Прајс, главна саветница Центра за економско истраживање.

"Ја бих заокружила 'да'. Та опција задржава банке у солвентном стању и оставља простор за даље преговоре", поручила је Прајсова Грцима.

Колики је укупан износ дуга Грчке?

Према подацима грчког министарства финансија, укупан износ дуга Грчке на дан 1. април ове године, износио је 312,7 милијарди евра.

Знатан његов део - 184 милијарде, отпада на Европски фонд за финансијску стабилност (ЕФСФ) - 131 милијарду, као и на владе земаља еврозоне, укључујући Немачку, Француску, Естонију, Словачку.

Грчка је дужна и 27 милијарди евра Европској централној банци ЕЦБ и 21 милијарду ММФ.

Уочи референдума, објављени су резултати истраживања јавног мњења агенције Ипсос, по којима би 44 одсто грађана прихватило услове међународних кредитора, док се 43 одсто томе противи. Приближно 12 одсто грађана било је неопредељено.

Курц: Влада у Атини довела земљу у опасност

Министар спољних послова Аустрије Себастијан Курц оптужио је премијера Алексиса Ципраса и грчку владу да су довели земљу "на руб понора".

Отворена биралишта у Грчкој

Бирачка места биће отворена од седам сати јутру по локалном времену (шест по средњоевропском) до 19 сати, а први резултати очекују се око 21 увече.

Референдумско питање гласи: "Да ли да се прихвати нацрт споразума који је представила Европска комисија, Европска централна банка и ММФ на састанку Еврогрупе 25. јуна 2015. и који се састоји од два документа а сачињава јединствен предлог? Први документ је насловљен Реформе за довршетак актуелног програма и после њега, а други Прелиминарна анализа одрживости дуга".

Уписано је 9.855.029 бирача који ће се изјашњавати на 19.159 бирачких места широм Грчке, а као и до сада Грци из дијаспоре морају да се врате у земљу уколико желе да гласају. Одржавање референдума о споразуму са европским владама, Европском унијом и Међународним монетарним фондом, иницирао је грчки премијер Алексис Ципрас и гласање је организовано за само девет дана.

Aleksis Cipras
Алексис Ципрас / Извор: Реутерс

Повериоци Грчке захтевају реформе у замену за продужење споразума о пакету помоћи до новембра, али је продужење одбијено а програм помоћи окончан као што је планирано 30. јуна, након прошлонедељне пропасти преговора грчке владе и кредитора.

Према подацима грчког министарства финансија, укупан износ дуга Грчке на дан 1. април ове године, износио је 312,7 милијарди евра. Знатан његов део - 184 милијарде, отпада на Европски фонд за финансијску стабилност (ЕФСФ) - 131 милијарду, као и на владе земаља еврозоне, укључујући Немачку, Француску, Естонију, Словачку.

Грчка је дужна и 27 милијарди евра Европској централној банци ЕЦБ и 21 милијарду ММФ. Уочи референдума, објављени су резултати истраживања јавног мњења агенције Ипсос, по којима би 44 одсто грађана прихватило услове међународних кредитора, док се 43 одсто томе противи. Приближно 12 одсто грађана било је неопредељено.

У Грчкој су 24 сата пре одржавања референдума забрањена сва окупљања и објављивања анкета, а да би се људи охрабрили да гласају биће уведени попусти на аутобуске, возне и авио-карте на домаћим линијама. Последњи пут Грци су на референдуму гласали пре 41 годину, 1974, када су одбацили обнављање монархије после пада хунте "црних пуковника".