SP: Francuska slavila posle preokreta, Lovernj presudio "orlovima"

31.08.2014. 15:28 09:32
Miroslav Raduljica i Žofri Lovernj u duelu na meču drugog kola SP u Španiji
Miroslav Raduljica i Žofri Lovernj u duelu na meču drugog kola SP u Španiji / Izvor: MN Press

Naš nacionalni tim tokom većeg dela meča vodio protiv evropskog prvaka, ali je u završnici poklekao. Posle dve sumnjive odluke sudija u poslednjem minutu, odlučujući pogodak sa linije penala postigao bivši centar Partizana.

Košarkaška reprezentacija Srbije poražena je u drugom kolu Svetskog prvenstva u Španiji od selekcije Francuske rezultatom 74:73 (20:21, 14:21, 26:20, 14:11).

"Orlovi" su imali gotovo dobijen meč, krajem drugog perioda imali prednost od 11 poena (39:28), sredinom trećeg i deset (46:36), ali su se "trikolori" zahvaljujući sjajnom Lovernju i Diou vratili u igru i u samu završnicu, uprkos rezultatskom zaostatku tokom većeg dela meča, ušli u egal situaciji.

Završnicu je obeležilo nekoliko čudnih odluka sudija, u poslednjem napadu našeg tima nije dosuđen faul nad Bogdanovićem, dok je na drugoj strani sekund pre kraja sviran prilično diskutabilan faul nad Lovernjom. Bivši centar Partizana bio je precizan u prvom pokušaju, drugi put namerno je promašio i tako doneo pobedu evropskom prvaku.

U našoj selekciji najbolji pojedinac meča bio je Miroslav Raduljica sa 21 poenom i 7 skokova, Bogdan Bogdanović postigao je 12 uz šut za tri 2/6, dok je Nemanja Bjelica zabeležio 11 poena. U francuskom timu Žofri Lovernj završio je meč sa 19 koševa i 6 skokova, Antoan Dio zabeležio je 15 poena od čega 13 u drugom poluvremenu.

Ovim ishodom obe selekcije imaju isti skor posle prva dva kola (1-1), pošto je na otvaranju šampionata naš tim slavio protiv Egipta, dok su Francuzi poraženi u duelu sa Brazilom. U narednom kolu u ponedeljak (15.30 časova) Srbija se sastaje sa selekcijom Irana, dok Francuzi igraju protiv Egipta.

SRBIJA: Miloš Teodosić 5 (5as), Marko Simonović 5, Stefan Jović 9, Bogdan Bogdanović 12 (3sk, 2/6 za tri), Nemanja Bjelica 11, Stefan Marković, Nikola Kalinić 7, Stefan Birčević, Nenad Krstić, Miroslav Raduljica 21 (7sk), Raško Katić 2, Vladimir Štimac 1. Selektor: Aleksandar Đorđević.

FRANCUSKA: Tomas Ortel 4 (6as), Nikola Batum 11 (6sk), Antoan Dio 15 (3sk), Žofri Lovernj 19 (6sk), Šarl Kaudi 3, Edvin Džekson 12, Evan Furnije, Floran Pjetrus, Rudi Gober 3 (5sk), Boris Diao 4 (5sk), Kim Tili, Mikael Želabal 3. Selektor: Vensan Kole.

4. četvrtina - 11:14

Bjelica ne pogađa trojku na isteku punog napada Srbije, a Dijao u narednom donosi izjednačenje. Bogdanović je uzeo loptu u poslednjem napadu, ali sudije nisu dosudile očigledan faul nad Bogdanovićem, pa su Francuzi imali pet sekundi za poslednji napad. Lovernj je pokušao ulazom, dobio je diskutabilan faul, posle kojeg je pogodio jedno slobodno bacanje i doneo trijumf svom timu - 73:74.

Simonović vraća prednost "orlovima", a posle nekoliko propuštenih napada na obe strane u poslednjih minut i po ušlo se posle zakucavanja Lovernja (71:71). I Raduljica zakucava na drugoj strani, dok naredni napad Lovernj nije realizovao, pa se u poslednji minut ušlo sa prednošću našeg tima od dva poena - 73:71.

Nema poena za naš tim na startu poslednjeg perioda, pa Francuzi posle trojke Kaudija prvi put stižu do vođstva (62:65). Ipak, Batum pravi namernu ličnu, Jović je siguran sa penala, dok Bjelica pogađa na 6:30 minuta do kraja za novo vođstvo Srbije (68:65). Ipak, Lovernj i Dijao drže rezultatsku neizvesnost (69:69).

Miroslav Raduljica na meču drugog kola SP u Španiji protiv Francuske
Miroslav Raduljica na meču drugog kola SP u Španiji protiv Francuske / Izvor: MN Press

3. četvrtina - 20:26

Pokušao je Đorđević tajm-autom da odgovori na igru čovek na čoveka u odbrani, ali je serija Francuza prekinuta tek posle tri i po minuta, kada je Raduljica poentirao sa linije penala. U narednih nekoliko minuta igralo se u potpunom egalu, Dio je bio izvanredan za "trikolore" sa 13 poena u trećem delu, dok su kod našeg tima najistaknutiji bili Jović, Bjelica i Kalinić.

Raduljica odlično počinje drugo poluvreme sa četiri vezana poena, ali na drugoj strani još kvalitetnije su drugo poluvreme otvorili Lovernj, Dio i Džekson, koji je najpre pogodio za dva, a zatim uz faul Markovića pogodio trojku za šest vezanih poena, na koje je Batum u kontri zakucao za seriju 10-0 i izjednačenje (46:46).

Miloš Teodosić u meču protiv Francuske na SP u Španiji
Miloš Teodosić u meču protiv Francuske na SP u Španiji / Izvor: Profimedia

2. četvrtina - 21:14

Najefikasniji u prvih 20 minuta u našem timu bili su Miroslav Raduljica sa 11 poena i 4 skoka, odnosno, Bogdan Bogdanović sa 8 koševa. Kod Francuza Žofri Lovernj je bio najzapaženiji sa 12 koševa, dok je Nikola Batum za beležio 9.

Boris Dijao je morao van igre posle treće lične greške posle samo 15 minuta, što bi mogao da bude značajan problem za Francuze u nastavku. Raduljica u 16. minutu vezuje šesti uzastopni poen i izbija na čelo liste strelaca sa 11 poena - 34:26. Naš tim pravi još jednu mini seriju od 5-0 za "plus 11" 39:28, Džekson pogađa trojku iz teške pozicije, ali Teodosić odgovara istom merom. Do kraja Lovernj još jednom pogađa uz dodatno bacanje za 42:34 na poluvremenu.

Srbija sjajno počinje drugi period, Raduljica pogađa uz koš i faul, da bi nakon toga Jović nakon ukradene lopte vezao četvrti poen za seriju 7-0 koju Kole prekida tajm-autom posle samo dva minuta igre (28:20)Gober pogađa uz faul, da bi Želabal nešto kasnije pogodaio trojku i približio "galske petlove" na četiri poena minusa (30:26), posle čega je i Đorđević morao da zatraži kratak odmor.

Bogdan Bogdanović na meču drugog kola SP u Španiji protiv Francuske
Bogdan Bogdanović na meču drugog kola SP u Španiji protiv Francuske / Izvor: MN Press

1. četvrtina - 21:20

Ipak, Lovernj je pokazao da je očigledno raspoložen na današnjem meču, pošto je nešto kasnije vezao četiri poena za 17:15. Bjelica mu uzvraća istom merom, a Teodosić na trojku Batuma istim rešenjem za poen predsnosti na prvom odmoru - 21:20.

Naš tim odlično je otvorio meč, trojkom Bogdanovića, da bi posle samo tri minuta igre košem uz faul Kalinića stigao do vođstva od 8:3. Ipak, Lovernj je održavao priključak, već posle šest minuta imao pet poena, dok je Bogdanović novom trojkom vratio našem timu prednost od pet poena (13:8).