СП: Француска славила после преокрета, Ловерњ пресудио "орловима"

31.08.2014. 15:28 09:32
Miroslav Raduljica i Žofri Lovernj u duelu na meču drugog kola SP u Španiji
Мирослав Радуљица и Жофри Ловерњ у дуелу на мечу другог кола СП у Шпанији / Извор: МН Press

Наш национални тим током већег дела меча водио против европског првака, али је у завршници поклекао. После две сумњиве одлуке судија у последњем минуту, одлучујући погодак са линије пенала постигао бивши центар Партизана.

Кошаркашка репрезентација Србије поражена је у другом колу Светског првенства у Шпанији од селекције Француске резултатом 74:73 (20:21, 14:21, 26:20, 14:11).

"Орлови" су имали готово добијен меч, крајем другог периода имали предност од 11 поена (39:28), средином трећег и десет (46:36), али су се "триколори" захваљујући сјајном Ловерњу и Диоу вратили у игру и у саму завршницу, упркос резултатском заостатку током већег дела меча, ушли у егал ситуацији.

Завршницу је обележило неколико чудних одлука судија, у последњем нападу нашег тима није досуђен фаул над Богдановићем, док је на другој страни секунд пре краја свиран прилично дискутабилан фаул над Ловерњом. Бивши центар Партизана био је прецизан у првом покушају, други пут намерно је промашио и тако донео победу европском прваку.

У нашој селекцији најбољи појединац меча био је Мирослав Радуљица са 21 поеном и 7 скокова, Богдан Богдановић постигао је 12 уз шут за три 2/6, док је Немања Бјелица забележио 11 поена. У француском тиму Жофри Ловерњ завршио је меч са 19 кошева и 6 скокова, Антоан Дио забележио је 15 поена од чега 13 у другом полувремену.

Овим исходом обе селекције имају исти скор после прва два кола (1-1), пошто је на отварању шампионата наш тим славио против Египта, док су Французи поражени у дуелу са Бразилом. У наредном колу у понедељак (15.30 часова) Србија се састаје са селекцијом Ирана, док Французи играју против Египта.

СРБИЈА: Милош Теодосић 5 (5ас), Марко Симоновић 5, Стефан Јовић 9, Богдан Богдановић 12 (3ск, 2/6 за три), Немања Бјелица 11, Стефан Марковић, Никола Калинић 7, Стефан Бирчевић, Ненад Крстић, Мирослав Радуљица 21 (7ск), Рашко Катић 2, Владимир Штимац 1. Селектор: Александар Ђорђевић.

ФРАНЦУСКА: Томас Ортел 4 (6ас), Никола Батум 11 (6ск), Антоан Дио 15 (3ск), Жофри Ловерњ 19 (6ск), Шарл Кауди 3, Едвин Џексон 12, Еван Фурније, Флоран Пјетрус, Руди Гобер 3 (5ск), Борис Диао 4 (5ск), Ким Тили, Микаел Желабал 3. Селектор: Венсан Коле.

4. четвртина - 11:14

Бјелица не погађа тројку на истеку пуног напада Србије, а Дијао у наредном доноси изједначење. Богдановић је узео лопту у последњем нападу, али судије нису досудиле очигледан фаул над Богдановићем, па су Французи имали пет секунди за последњи напад. Ловерњ је покушао улазом, добио је дискутабилан фаул, после којег је погодио једно слободно бацање и донео тријумф свом тиму - 73:74.

Симоновић враћа предност "орловима", а после неколико пропуштених напада на обе стране у последњих минут и по ушло се после закуцавања Ловерња (71:71). И Радуљица закуцава на другој страни, док наредни напад Ловерњ није реализовао, па се у последњи минут ушло са предношћу нашег тима од два поена - 73:71.

Нема поена за наш тим на старту последњег периода, па Французи после тројке Каудија први пут стижу до вођства (62:65). Ипак, Батум прави намерну личну, Јовић је сигуран са пенала, док Бјелица погађа на 6:30 минута до краја за ново вођство Србије (68:65). Ипак, Ловерњ и Дијао држе резултатску неизвесност (69:69).

Miroslav Raduljica na meču drugog kola SP u Španiji protiv Francuske
Мирослав Радуљица на мечу другог кола СП у Шпанији против Француске / Извор: МН Press

3. четвртина - 20:26

Покушао је Ђорђевић тајм-аутом да одговори на игру човек на човека у одбрани, али је серија Француза прекинута тек после три и по минута, када је Радуљица поентирао са линије пенала. У наредних неколико минута играло се у потпуном егалу, Дио је био изванредан за "триколоре" са 13 поена у трећем делу, док су код нашег тима најистакнутији били Јовић, Бјелица и Калинић.

Радуљица одлично почиње друго полувреме са четири везана поена, али на другој страни још квалитетније су друго полувреме отворили Ловерњ, Дио и Џексон, који је најпре погодио за два, а затим уз фаул Марковића погодио тројку за шест везаних поена, на које је Батум у контри закуцао за серију 10-0 и изједначење (46:46).

Miloš Teodosić u meču protiv Francuske na SP u Španiji
Милош Теодосић у мечу против Француске на СП у Шпанији / Извор: Профимедиа

2. четвртина - 21:14

Најефикаснији у првих 20 минута у нашем тиму били су Мирослав Радуљица са 11 поена и 4 скока, односно, Богдан Богдановић са 8 кошева. Код Француза Жофри Ловерњ је био најзапаженији са 12 кошева, док је Никола Батум за бележио 9.

Борис Дијао је морао ван игре после треће личне грешке после само 15 минута, што би могао да буде значајан проблем за Французе у наставку. Радуљица у 16. минуту везује шести узастопни поен и избија на чело листе стрелаца са 11 поена - 34:26. Наш тим прави још једну мини серију од 5-0 за "плус 11" 39:28, Џексон погађа тројку из тешке позиције, али Теодосић одговара истом мером. До краја Ловерњ још једном погађа уз додатно бацање за 42:34 на полувремену.

Србија сјајно почиње други период, Радуљица погађа уз кош и фаул, да би након тога Јовић након украдене лопте везао четврти поен за серију 7-0 коју Коле прекида тајм-аутом после само два минута игре (28:20)Гобер погађа уз фаул, да би Желабал нешто касније погодаио тројку и приближио "галске петлове" на четири поена минуса (30:26), после чега је и Ђорђевић морао да затражи кратак одмор.

Bogdan Bogdanović na meču drugog kola SP u Španiji protiv Francuske
Богдан Богдановић на мечу другог кола СП у Шпанији против Француске / Извор: МН Press

1. четвртина - 21:20

Ипак, Ловерњ је показао да је очигледно расположен на данашњем мечу, пошто је нешто касније везао четири поена за 17:15. Бјелица му узвраћа истом мером, а Теодосић на тројку Батума истим решењем за поен предсности на првом одмору - 21:20.

Наш тим одлично је отворио меч, тројком Богдановића, да би после само три минута игре кошем уз фаул Калинића стигао до вођства од 8:3. Ипак, Ловерњ је одржавао прикључак, већ после шест минута имао пет поена, док је Богдановић новом тројком вратио нашем тиму предност од пет поена (13:8).