Hrvatska Vlada donela odluku o SMANJENU PLATA svima koji su u štrajku, pa i profesorima na fakultetima: "Štrajk ne koristi nikome, a najmanje deci"
Hrvatska Vlada je na telefonskoj sednici donela odluku o umanjenju plata i dodataka na platu zaposlenima u osnovnim i srednjim školama, kao i u nauci i visokom obrazovanju, za vreme trajanja štrajka. Vlada poručuje da štrajk najavljen za sutra nije opravdan.
U saopštenju Vlade podseća se da su u poslednjih osam godina plate u javnom sektoru, uključujući i obrazovanje, kontinuirano rasle. U tom periodu, primanja zaposlenih u obrazovanju povećana su između 80 i 100 odsto, uz efekat rasta osnovice od 48 odsto, povećanja koeficijenata i poreskih rasterećenja.
Ulaganja u obrazovanje i novi zakonski okvir
Vlada naglašava da je obrazovanje jedan od ključnih prioriteta, što potvrđuje veliki ciklus ulaganja u obrazovnu infrastrukturu vredan 2,7 milijardi evra. Takođe, izdvajanja za obrazovanje i nauku porasla su sa 1,8 milijardi evra u 2016. na 4,6 milijardi evra danas.
Prema novom zakonskom okviru, redefinisanje koeficijenata plata vrši se kroz Vijeće za praćenje i unapređenje sistema plata u državnoj i javnoj službi. Vlada smatra da jednostrano podizanje koeficijenata ili uvođenje dodataka bez zakonskog uporišta narušava pravednost sistema.
"Povećanje plata mora se ostvariti kroz dijalog, a ne štrajkom, koji ne koristi nikome, a najmanje deci i učenicima", zaključuje se u saopštenju Vlade.
Situacija u Srbiji
Za razliku od Hrvatske, profesorima na fakultetima koji su već četiri meseca u blokadi nisu smanjene plate, ali nastavnicima i profesorima u osnovnim i srednjim školama jesu.
Nastavnici su započeli štrajk u decembru i prvobitno su primali pune plate, ali im je februarska zarada umanjena u skladu s brojem radnih dana. Istovremeno, fakultetski profesori ne samo da su zadržali pune plate, već im je martovska zarada povećana za 16% u odnosu na prethodne mesece.
Ovakva situacija izazvala je nezadovoljstvo među nastavnicima, koji sada preispituju nastavak bojkota, dok fakulteti i dalje dobijaju finansijsku podršku i povećanja plata, a mnogi se pitaju da li je ova situacija fer.