OVO JE NAJMOĆNIJA KOMPANIJA U ISTORIJI Imali su pravo da vode ratove, hapse, štampaju novac i na kraju propali ZBOG OVOGA
Kompanija, koja je kasnije prerasla u najveću svetsku korporaciju, osnovana je 20. marta 1602. godine.
Reč je o Holandskoj istočnoindijskoj kompaniji, koju mnogi smatraju najvećom korporacijom u čitavoj svetskoj istoriji.
Holandska istočnoindijska kompanija, odnosno na holandskom Vereenigde Oostindische Compagnie je uglavnom poznata pod skraćenicom VOC.
Termin Istočna Indija ukazuje na činjenicu da je ova kompanija poslovala na području današnje Indije i jugoistočne Azije.
Dugo u istoriji za to područje se koristio naziv Istočna Indija, dok su karipska ostrva koja je otkrio Kristifor Kolumbo nazivana Zapadnom Indijom.
Kompanija je nastala u formi akcionarskog društva, što je već bila prilično česta pojava u toj eri ranog kapitalizma. U velikom delu zapadnoevropskih zemalja osnovana su preduzeća koja su imala akcionare.
U poređenju sa drugim akcionarskim društvima, VOC je bio jedinstven po tome što je uspeo da dobije monopol na holandske kolonijalne aktivnosti u Aziji.
Evropska trgovina sa Azijom je u to vreme bila od ogromnog značaja.
Holandski brodovi su prevozili milione tona robe, a profit je bio ogroman. Uz sve ovo, VOC je uspeo da dobije takve ustupke od holandske vlade da je postao gotovo država u državi.
Na primer, imala je svoju vojsku, mogla je da osniva kolonije i da kuje svoj novac.
VOC je mogao da vodi i ratove, a na svojoj teritoriji imao je pravo da hapsi ljude.
Između 1602. i 1796. godine, VOC je poslao oko milion Evropljana u Aziju koristeći svoju flotu od 4.785 brodova.
Pretpostavlja se da je oko 1637. ukupna vrednost VOC-a bila, preračunata u današnju valutu, oko 7,4 hiljade milijardi dolara.