Vesti sa berze: Dolar prošle nedelje ojačao najviše u poslednjih 15 meseci
Dolarov indeks, koji pokazuje vrednost američke u odnosu na šest najvažnijih svetskih valuta, prošle nedelje je ojačao 1,4 posto, na 90,42 boda
Na svetskim valutnim tržištima dolar je prošle nedelje prema korpi valuta ojačao 1,4 posto, što je njegov najveći nedeljni dobitak u poslednjih 15 meseci, dok je kurs evra oštro pao.
Pročitajte i:
Dolarov indeks, koji pokazuje vrednost američke u odnosu na šest najvažnijih svetskih valuta, prošle nedelje je ojačao 1,4 posto, na 90,42 boda. Pritom je cena američke valute prema japanskoj oslabila 1,2 posto, na 108,80 jena, blizu najniže vrednosti u četiri meseca.
Dolar je znatno ojačao prema evropskoj valuti, pa je vrednost evra potonula 1,7 posto, na 1,2250 dolara. Američka valuta je nedeljama bila pod pritiskom zbog toga što je sve jasnije da američka centralna banka više neće biti jedina velika banka u svetu koja zateže monetarnu politiku.
Bankari upozoravaju: Mnoge valute će pasti na nulu, spremite se da izgubite sve
To se u ovoj godini očekuje i od drugih velikih centralnih banaka, prvenstveno evropske, koja bi mogla ukinuti dugogodišnje podsticajne mere. Prošle nedelje je došlo do naglog zaokreta na tržištima valuta, što je ponajviše posledica oštrog pada cena deonica na svetskim berzama.
Na Volstritu su prošle nedelje vodeći indeksi potonuli više od 5 odsto, najviše u poslednje dve godine, što je negativno uticalo i na ostale najveće berze u svetu. To je posledica strahovanja ulagača od jačanja inflacije, što bi moglo navesti američku centralnu banku na ubrzanje tempa povećanja kamata.
Fed je lani povećao cenu novca u tri navrata za po 0,25 postotnih bodova, a očekuje se da će ove godine dodatno povećati kamate u dva do tri navrata, počevši od marta. Zbog toga rastu prinosi, pa je prinos na 10-godišnje američke obveznice u ponedeljak dosegnuo 2,885 posto, najvišu razliku u četiri godine. Kasnije je, doduše, nešto pao, ali ne značajnije, a rast prinosa podstakao je uspon vrednosti dolara.
Stefen Galo, valutni analitičar u kompaniji BMO Capital Markets, kaže da je ova rasprodaja na tržištima deonica i rizične imovine dovela do zdrave korekcije na tržištima valuta. Zbog pada berzi, ulagači su okrenuli prema valutama koje se smatraju sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena, kao što su japanska i švajcarska.
PREOKRET: Ponovo mir na Volstritu, akcije u blagom plusu
Tako je vrednost švajcarskog franka prema evru tokom nedelje nakratko dosegnuo najviše razine u poslednja četiri meseca. Pre prošlonedeljnog haosa na tržištima, među popularnijim potezima ulagača bile su kupovine evra zbog očekivanja da će Evropska centralna banka (ECB) postupno početi smanjivati izdašne monetarne podsticaje u evrozoni.
Isto tako, popularne su bile i prodaje jena temeljem stajališta da će japanska centralna banka Bank of Japan (BOJ) biti poslednja koja će okončati ciklus vrlo labave monetarne politike. Međutim, to se prošle nedelje promenilo, pa je japanska valuta ojačala prema dolaru, dok je evro oslabio.
ECB: Banke u Velikoj Britaniji i EU da se spreme i za "tvrdi" Bregzit
Uprkos prošlonedeljnom rastu, vrednost dolara prema korpi valuta i dalje je u minusu od početka godine, nešto više od 1,5 odsto.