Da se ne zaboravi: 25. godina od masakra na Tjenanmenu
Studenti su pre tačno 25 godina izašli na ulice Pekinga u znak protesta protiv tadašnje vlasti Kine, da bi se protesti završili ogromnim brojem žrtava.
Demonstracije usmerene protiv tadašnje komunističke vlasti otpočele su mirnim maršom, na trgu Tjenanmen 1989. godine, šest dana nakon smrti Hu Jobanga, bivšeg lidera Kine. Nakon toga protestanti su zatražili da razgovaraju sa vlastima. Vlast nije odgovorila na vapaj studenata, protesti su nastavljeni i studentima su se pridružile široke narodne mase.
Tadašnja Kineska vlast rešila je da oštro kazni sve učesnike protesta. Bilo je jutro 4. jun 1989. godine kada su se vojne snage Kine uputile protiv demonstranata, i otvorile vatru na njih. Prema zvaničnim podacima je poginulo 300 ljudi, a 7.000 je povređeno.
Then and Now: Photos show Tiananmen Square in 1989 and today, 25 years later: https://t.co/5jlkI0mQ06 (Photos: AP) pic.twitter.com/UuiwyOOgMI
— WSJ Photos (@WSJphotos) June 3, 2014
Ono što je ostalo od tog pekinškog masakra su krici žrtava zbog kojih narod Kine svake godine obeležava ovaj dan kao znak sećanja na Tjenanmen.
Protesti su pridobili sve svetske medije, a ovaj narodni ustanak je prvi koji je emitovan uživo širom sveta. Slika iz tog vremena “Boginja demokratije“, koja prikazuje čoveka koji stoji pred kolonom tenkova postala je trajni simbol popularnog otpora prema nepravdi.
Danas, tačno 25 godina od strašnog masakra kineske vojske, obeležava se dan sećanja na pale žrtve protesta. Policija u Pekingu pojačala je mere bezbednosti. Blokiran je pristup i usluge američkog internet pretraživača Gugl.