ABA LIGA: Zvezda zgazila Cibonu i stigla Partizan (FOTO)

27.12.2014. 17:29 14:38
Branko Lazić
Branko Lazić / Izvor: Foto: MN Press

Sigurnom pobedom crveno-belih od 80:64 nad gostima iz Zagreba zaokružena je odlična godina u ABA ligi. Zvezda sedmi put za redom pobedila Cibonu, a u "Pioniru" nije izgubila 799 dana. Sada se izjednačila s najvećim rivalom po broju uzastopnih pobeda u jadranskoj ligi.

Zvezda nastavlja seriju pobeda u ABA ligi. Nova, 15. po redu upisana u duelu protiv zagrebačke Cibone i sada je, ponovo, na korak od obaranja još jednog rekorda regionalne lige. Zvezda – Cibona 80:64 (22:18, 21:18, 14:16, 23:12). Partizan ima, takođe 15 vezanih pobeda, pa će duel protiv protiv Olimpije u "Stožicama" (4. januara) biti, možda, rekordan. Usput, valja spomenuti da je protiv Cibone Branko Lazić odigrao 200. meč u crveno-belom dresu.

Zvezda je od prvog do poslednjeg sekunda, nekada velikog derbija, vodila pa pobeda, ako se gleda iz tog ugla, nikada nije dolazila u pitanje.

Zvezda je imala i plus 18 (u nekoliko navrata), a dva tri pokušaja gostiju da vrate rezultatski egal, zaustavljala je u momentima kada su „vukovi“ stizali na minus dva.

Nikola Kalinić
Nikola Kalinić / Izvor: Foto: MN Press

Dominacija Bobana Marjanovića u reketu, ali i minijatura Nikole Kalinića u poslednjoj deonici bile su, i ovog puta, prevaga na tasu. Istina, Dejan Radonjić, trener Zvezde, zbog razvoja situacije na parketu, nije morao da igra s „najboljom“ petorkom već je izmenama uspeo i da odmora nosioce.

Brzih 8:0 crveno-belih na startu u dobroj meri odredilo je pravac u kojem se, ispostavilo se, razvijao meč, pa pobeda i ne čudi. Ne samo zbog „jurnjave“ za novim rekordom, već zbog kvaliteta koji je, ruku na srce, na strani Beograđana. Zvezda je u Zagrebu, u 2. kolu ABA lige, podsetimo, slavila 88:64, ali tadašnja i ova sadašnja Cibona nisu iste. Nema Blesingejma i Van Osoma, ali su sada tu Markota i Ilievski. Međutim, ni finansijski bolja slika, nije pomogla gostima da prekinu niz od sedam vezanih poraza protiv Zvezde. Vezanih u regularnom delu sezone. Naravno, sve Zvezdaše i dalje boli beogradski poraz u polufinalu odigranom u „Areni“.

Bobi Marjanović je na kraju upisao deset poena (10sk, 3as), dok je odlične asistente imao u kapitenu Luki Mitroviću (10), Branku Laziću (12), dok je 11 poena Kalinića (ukupno 15) prelomilo meč. Za kraj, za ljubitelje statistike, Zvezda je u „Pioniru“ neporažena od 19. oktobra 2012. i u 2014. godini ima skor 27:1 (u regularnom delu ABA lige).

TABELA:

Crvena zvezda 15/0, Cedevita 11/4, Budućnost 11/3, Olimpija 8/7, Partizan 8/7, Cibona 8/7, Zadar 7/8, Krka 6/8, Mega 6/8, Solnok 6/8, MZT 5/10, Igokea 5/9, Metalac 5/9, Levski 1/13.

U nastavku teksta možete videti kako se kretao rezultat na meču Zvezda - Cibona...

4. ČETVRTINA:

Kao i na početku meča, Zvezda za minut i po pravi 8:0 i "tera" prednost na maksimalnih 13 (65:52). Kalinić je "ubo" dva trojke i biće da je, kako se to kaže, prelomio utakmicu. Ako nije prelomio, onda napravio veliki korak ka 15 uzastopnoj pobedi u sezoni i sedmoj nad Cibonom.

Zvezda je u 35. minutu imala velikih 18 poena viška (74:56) što je ujedno bila i najveća prednost. Gosti se nisu predali, ali nisu mogli mnogo ni da utiču na konačan skor.

3. ČETVRTINA:

Zvezda ne posustaje, a prve poene upisuje i Jaka Blažič. U 22. minutu Beograđani imaju, još jednom, +11 (49:38). Ništa se bitno ne dešava na parketu... Cibona srlja, oslanja se na individualne akcije dok crveno-beli, sa 50 odsto šuta, čuvaju višak. U 26. minutu bilo je i 57:45!

Verovali ili ne, prve poena na meču u 35. minutu knjiži i Markus Vilijams! Zvezda ima +16 (72:56), a Markus ima i osam asistencija.

POLUVREME

U drugoj deonici Zvezda drži plus, a razigrani Nemac - Majk Cirbes je vraća na maksimalnih 28:20! Markus Vilijams (4a)... Cirbes bez promašaja, baš kao i Dženkins (3/3) i Lazić (2/2).

Odbrana crveno-belih i dalje radi veliki posao. U napadu ne "škripi" mnogo, a na polovini druge četvrtine Zvezda ima +11 (35:24). Zvezda na malo manje od 50 odsto šuta (10 asistencija), dok Cibona gađa 42 odsto. Zvezda ima i bolji skok, ali sa 5:0 serijom Cibosi smanjuju na 29:35 (17. min).

Ne zaustavljaju se gosti već ponovo prilaze na koš minusa - 33:35 (serija 9:0). Posle te serije usledila je serija Zvezde 8:0 tako da se na odmor izabranici Dejana Radonjića odlaze s sedam poena viška. (43:36).

1. ČETVRTINA:

Nekada veliki derbi jugoslovenske košarke, duel Crvene zvezde i Cibone sada nije u tom rangu... Međutim, ovaj meč će, ukoliko ga Zvezda dobije, biti upisan u anale ABA almanaha. Prvo, sa 15 trijumfom će se izjednačiti s Partizanom po broju pobeda, a drugo, istina, ne vezano za jadranski kalendar, zbog Branka Lazića koji igra 200. utakmicu u crveno-belom dresu.

Zvezda je na početku, zbog promašaja Zagrepčana, došla do 8:0. Mavra je u prvih 5. minuta bio jedini strelac za goste (5p). Zvezda u 6. minutu vodi 12:5.

Mavra je postigao i osmi poen za Cibonu... Zatim i deseti. Cibona u mini seriji 5:0. Istu prekida trojkom Jović (3/5 za tri CZ). Cibona se vraća... Markota za 13:15.

Zvezda je u Domu Dražena Petrovića, u 2. kolu ABA lige, slavila 88:64. Vilijams je tada imao dabl-dabl - 19 poena/11 asistencija, a posle pet minuta igre ima tri.

Posle prvih deset minuta igra Zvezda vodi 22:17, ali će jedan deo meča igrati bez Jake Blažiča, kome je stradala arkada i moraće da sanira povredu.