ABA LIGA: Metalac pobedio Partizan u "triler" završnici

02.10.2015. 23:02
Vanja Marinković
Vanja Marinković / Izvor: MN Press

Partizan je prokockao prednost od deset poena prednosti iz druge četvrtine.

Košarkaši Partizana izgubili su od ekipe valjevačkog Metalca 67:64 (14:23, 14:14, 28:13, 11:14) na otvaranju novog izdanja ABA lige. Crno-beli su uspeli da skockaju ekipu nakon veoma turbulentnog leta i promene gotovo čitavog dela upravljačkog kadra, ali to nije bilo dovoljno, iako su u jednom trenutku imali i deset poena prednosti u drugoj četvrtini. Igru su karakterisale serije koševa sa obe strane, tako da se dešavalo da obe ekipe u odrađenim delovima meča imaju dvocifrenu prednost, a Valjevci su meč uspeli da preokrenu u svoju korist fantastičnom partijom krajem treće i početkom četvrte četvrtine.

Najzaslužniji za pobedu domaćina bili su Malešević sa 14 postignutih poena, 7 skokova i 5 asistencija, ali i Kutlešić koji je postigao poen više. U redovima crno-belih najefikasniji bio je Cvetković sa 13 poena, uz trojke 3/5 i Vitkovac sa 11 poena i devet skokova.

Utakmicu je bolje otvorio valjevački tim, i već na polovini prve četvrtine vodio 10:6, najviše zahvaljujući dve trojke Marka Jošila. Ipak, pojačali su odbranu košarkaši Partizana u nastavku, i uspeli su da naprave seriju od 17:4, za konačnih 14:23 u prvih 10 minuta, najviše zahvaljujući bivšem igraču Budućnosti i Crvene zvezde Čedomiru Vitkovcu, koji je na kraju prve četvrtine već na svom "kontu" imao sedam poena. Novajlija Adin Vrabac takođe je imao zapažen učinak u ovom delu igre, a upisao je pet poena uz po dva skoka i asistencije.

Drugu četvrtinu obe ekipe započele su dosta nervozno, a igru su karakterisale česte greške sa obe strane. Za prvih četiri minuta drugih deset minuta Stafan Pot i Aleksandar Cvetković su bili jedini strelci iz igre, sve do trojke Babovića, koja je rezultatski vratila Metalac u igru (20:25). Na sedam poena prednosti poslao je crno-bele povratnik u ekipu Kosta Perović, ali samo na kratko, pošto je Đorđe Majstorović postigao trojku za (23:27). Metalac je na u 17. minutu utakmice za tri poena šutirao 4/9 pa se može reći da je taj segment bio najzaslužniji što su i dalje bili rezultatski u meču. Stali su crno-beli u zonu dva-tri, u nadi da će, paradoksalno, sprečiti šut Valjevaca. Ipak zamisao debitanta Petra Božića na klupi Partizana je uspela. Trojka Andrije Milutinovića vraća sedam poena prednosti za Partizan. Jošilo je pogodio sa linije za slobodna bacanja samo jednom,  za ukupno veoma slabih 4/7 u prvih 18 minuta igre.  Sa druge strane Miloš Koprivica je imao četiri prilike da poveća prednost sa linije za slobodna bacanja, od kojih je pogodio tri za maksimalnih devet poena prednosti pred poslednji minut u prvom poluvremenu. Drugo poluvreme je završeno prednošćo crno-belih od devet poena razlike (28:37).

Na početku treće četvrtine bolje se snašao Metalac, te se sa četiri vezana poena približio na svega pet poena. Već u narednom napadu Cvetković pogađa za tri i vraća sigurniju prednost (32:40). Polaganje Cvetkovića u polukontri za prvu dvocifrenu prednost crno-belih i pet vezanih poena bivšeg plejmejkera Zvezde (32:42). Za svega nešto više od minut igre Valjevci prave seriju od 9:2, najviše zahvaljujući Maleševiću i Kutlešiću. Kvalitetinim zonskim presingom košarkaši Metalca oduzimaju loptu crno-belima već na njihovoj polovini,, tačnije Malešević, koji je bio fauliran pri šutu za tri poena, a on uspeva da pogodi sva tri bacanja i izjednači rezultat (44:44). U narednoj akciji Cvetković postiže još jednu trojku, drugu u trećoj četvrtini, čime je dokazao da će ove sezone biti velika uzdanica Partizana u napadačkom delu. Nervozno su obe ekipe nastavile meč, a dodatno se atmosfera zakuvala nakon što je utakmica bila prekinuta na 3:18 minuta do kraja pretposlednje četvrtine, zbog, kako se navodi bačenih predmeta na teren. Pred sam kraj trećeg dela neefikasnost je mnogo koštala crno-bele, pa je Metalac uspeo da, nakon trojke Kutlešića dođe do prednosti, prvi put nakon prve četvrtine. Još jedna trojka Kutlešića, a zatim i alej-up zakucavanje Majstorovića za velikih šest poena vođstva pred početak poslednje deonice.

Junak preokreta, veoma raspoloženi Malešević postigao je tri vezana poena na samom startu četvrte četvrtine za maksimalnu prednost Metalca od devet poena (59:50). Cvetković postiže treću trojku, a Vrabac dva poena za pet vezanih poena, kao odgovor na seriju valjevačke ekipe od 13:0 s kraja treće i početka četvrte četvrtine (59:55). Vitkovac već u narednom napadu krade loptu i šalje je ka Vrapcu za zakucavanje u kontri. U serijama se igra u drugom poluvremenu, a u ovom delu crno-beli su se bolje snašli i prišli na svega koš zaostatka (59:57). Partizan je uspeo da, do poslednjeg minuta četvrte četvrtine zaustavi šuterski raspoloženu valjevačku ekipu na svega sedam poena, i izjednači na 63:63. Na 24 sekunde do kraja Koprivica je imao dva bacanja za prednost. Prvo je promašio, ali je uspeo da savlada pritisak i postigne drugo (63:64). Na svega deset sekundi do kraja Malešević se okliznuo i pao na parket, ali je uspeo da pod pritiskom uputi pas Jošilu, koji je se na lukav način provukao "iza leđa" odbrane crno-belih i poentirao za prednost od 65:64. Partizanu je preostalo nešto manje od dve sekunde za šut, a odgovornost je preuzeo Vanja Marinković. Na žalost lopta mu je iskliznula iz ruke u aut. Košarkaši Partizana su faulirali Nikolu Maleševića koji je oba bacanja pogodio za konačnij (67:64).

METALAC: Malešević 14 (7sk, 5as), Pot 9, Campara 0, Kutlešić 15, Janković 0, Majstorović 8, Jevtović 7 (7sk), Jošilo 11 (7sk), Rakićević 0, Đukanović 0, Babović 3, Gabrić 0.

PARTIZAN: Cvetković 13 (trojke 3/5), Aranitović 0, Marinković 5, Petrov 0, Vitkovac 11 (9sk), Đumić 2, Koprivica 8, Perović 4, Magdevski 6, Glišić 0, Vrabac 7 (6sk, 3as), Milutinović 8.