ABA LIGA: Očajni Partizan razbijen u Nikšiću, čeka ga teška borba za opstanak!

04.01.2016. 22:49
Ratko Varda u meču Sutjeska - Partizan
Ratko Varda u meču Sutjeska - Partizan / Izvor: Foto: aba-liga.com/Sutjeska/Foto MM

Šestostruki šampion regionalnog takmičenja posle 12. poraza u sezoni nalazi se na deobi poslednje pozicije sa Sutjeskom i Igokeom.

Košarkaši Partizana nastavili su sa očajnim partijama u ABA ligi i stigli na rub ispadanja! Crno-beli su na gostovanju Sutjesci u Nikšiću poraženi rezultatom 82:71 (18:12, 29:15, 18:19, 17:27) i tako ostali prikovani za dno regionalnog takmičenja, čime su ozbiljno doveli u pitanje učešće u Jadranskoj ligi naredne sezone, jer se posle 18 kola nalaze na deobi poslednje pozicije sa Igokeom i klubom iz Nikšića od kojih ima slabiji međusobni skor, pa će u poslednjih osam kola morati da zabeleži jednu pobedu više od jednog od dva pomenuta tima.

Teško se može reći da je Partizan u ovoj sezoni odigrao ijednu partiju za pamćenje, ali ova bi se mogla takvom nazvati, mada samo po lošem! Ekipa Petra Božića odigrala je očajno na svim poljima, kako u napadu, tako i u odbrani, potpuno bezidejno, dekoncentrisano, nezainteresovano, što je za razliku od nekih prethodnih mečeva u kojima su mogle da se vidi makar naznake borbene igre i nagoveštaji prve pobede na strani ove sezone, u Nikšiću je nije bilo ni u naznakama.

Domaćin je zahvaljujući fantastičnom šutu za tri poena u prvom poluvremenu (8/14), te raspoloženom Nemanji Vranješu koji je blistao na ovom susretu (27p, 13sk, 3uk, za tri 6/7, indeks 42), pitanje pobednika rešio već posle 20 minuta igre kada je na semaforu bilo 47:25! Nastavak je bio samo formalnost u kojoj su se crno-beli sa koprcali da izbegnu katastrofu kakvu nisu u novijoj istoriji kluba i to od ekipe sa kojom se bore da izbegnu začelje tabele. Jedini vredan pomena u porazu od Sutjeske bio je Kevin Džouns koji je koliko-toliko čuvao goste od debakla sa 20 postignutih poena, devet skokova i indeksom 24.

Početak meča Sutjeska - Partizan
Početak meča Sutjeska - Partizan / Izvor: Foto: aba-liga.com/Sutjeska/Foto MM

I jedni i drugio krenuli su očajno, a domaćin se nešto bolje snašao. Partizan je posle prvog iskorišćenog napada promašio čak 11 šuteva zaredom (!?), pa su domaći napravili seriju 11-0, istina za čak pet minuta igre. Ipak, u samoj završnici prvog perioda Partizan je uspeo da serijom 8-0 – koju su vodili Cvetković i Džouns sa po četiri poena  spreči bruku u uvodnoj četvrtini i domogne se dvocifrenog učinka (13:10). Domaći su ipak ponovo uzvratili i zahvaljujući nevetrovatno raspoloženom Nemanji Vranješu (11 poena u prvoj četvrtini) stigli do "plus 8" posle prvih deset minuta (18:10).

Crno-beli solidno počinju drugi deo, serijom 7-0 koju je trojkom "zatvorio" Aranitović dolaze na samo poen zaostatka, ali od rezultata 22:21 kreće nezadrživa serija domaćina od čak 25-2 kojom je najavio trijumf već u prvom poluvremenu. Domaći su delovali nezaustavljivo, savršenim šutem za tri poena (čak 8/14 u prvom poluvremenu) koji je Partizan očajno branio, dok u napadu nije mogao da napravi racionalnu akciju. Do poluvremena je pogodio samo jedan šut iz igre (Džouns u 16. minutu), dok je na drugoj strani sjajni Vranješ imao čak 18 poena za 17 minuta igre (4/5 za tri, indeks 20) naspram 25 cele gostujuće ekipe (47:25).

Džamar Vilson u meču Sutjeska - Partizan
Džamar Vilson u meču Sutjeska - Partizan / Izvor: Foto: aba-liga.com/Sutjeska/Foto MM

Partizan se koliko-toliko konsolidovao u trećem periodu, iako je i domaćin u nastavku igrao tek koliko je morao, izbegavajući srljanje kojim bi mogao da ugrozi svoje ubedljivo vođstvo koje je početkom drugog poluvremena iznosilo i 25 poena (50:25), Ipak, crno-beli su uspeli čak i da dobiju treći deo igre (18:19), ali prednost nije padala ispod 20 poena.

Na startu poslednjeg perioda posle bacanja Pavličevića stižu još jednom do "plus 25" (69:44), a beogradski tim je od potpune rezultatske katastrofe čuvao samo tandem Džouns - Aranitović, a koliko je očajan bio u šutu govori i podatak da je Vanja Marinković tek sredinom poslednjeg perioda pogodio prvi put iz igre. Crno-beli su u dva navrata pokušali da spuste zaostatak na razumnu meru, onu koja bi im omogućila da u eventualnom krugu sa Nikšićanima na kraju ne strahuju od ispadanja iz lige, ali nisu uspeli da je svedu na željenih osam poena, pa će do kraja morati da se izbori za jedan trijumf više od Nikšićana, kao i od Igokee.

SUTJESKA: Pavličević 17 (2sk, 3as), Čalasan, Albijanić 10 (4sk), Spasojević 4, (4sk, 2as), Čvorović, Korać 3 (4as), Žižić 7 (4sk, 2as), Pavić 6 (4as), Vranješ 27 (13sk, 3uk, Za dva 3/5, za tri 6/7, ind. 42), Varda 8, Raš, Šalić.

PARTIZAN: Cvetković 10 (2sk, 3as, 3uk, 2iz), Aranitović 7, Džouns 20 (9sk, ind. 24), Murić 11, Marinković 3 (iz igre 1/6), Vitkovac 0 (5sk, za 24min), Đumić 4, Koprivica, Magdevski, Milutinović, Vrabac 4, Vilson 12.

Cibona - Metalac 77:73

TABELA: Budućnost 16-2, Cedevita 15-3, Crvena zvezda 13-5, Mega Leks 12-6, MZT 8-10, Cibona 8-10, Krka 8-10, Olimpija 7-11, Tajfun 7-11, Metalac 7-11, Zadar 7-11, Partizan 6-12, Igokea 6-12, Sutjeska 6-12.