117.1527
109.2537

ATP Rim: Đoković preokretom do titule!

18.05.2014. 17:10 19:32

Sjajnom igrom nakon gubitka prvog seta, srpski teniser potpuno preokrenuo rezultat protiv Nadala i stigao do svoje 19. Masters titule.

Srpski teniser Novak Đoković savladao je Rafaela Nadala rezultatom 2:1 (4:6, 6:3, 6:3) u finalu ATP Masters turnira u Rimu.

Iako je španski teniser osvojio prvi set, Đoković se sjajnom igrom u nastavku potpuno vratio, preokrenuo rezultat i stigao do svoje treće titule u "večnom gradu". Našem asu je ovo 44. titula u karijeri, a 19. na turnirima Masters serije, od kojih je tri osvojio od starta ove sezone (uz Rim, osvojio Indijan Vels i Majami). U 41. međusobnom susretu dva najbolja tenisera sveta, Đoković je stigao do 19. trijumfa, a četvrtog uzastopnog u mečevima sa Nadalom.

Španski teniser je porazom u finalu izgubio 400 bodova, budući da je prošle godine osvojio Rim, dok Đoković italijansku prestonicu napušta sa 820 bodova "u džepu", pošto je 2013. eliminisan u četvrtfinalu. Tako će srpski as na novoj rang listi imati zaostatak za prvim teniserom sveta od samo 650 bodova.

Pre Đokovića, i Nenad Zimonjić je u paru sa Danijelom Nestorom osvojio titulu u Rimu, pobedom nad Haseom i Lopezom rezultatom 2:0.

Tok meča:

Obojica tenisera sačuvala su početne servis gemove bez previše problema, a prvi je do brejk lopti stigao španski teniser. Nadal je imao tri brejk lopte, Đoković je na sjajan način spasao dve, ali ne i treću, pa je posle tri gema imao zaostatak – 1:2.

Problemi za srpskog tenisera nastavili su se i u narednom servis gemu, Nadal je stigao do nove dve brejk lopte, iskoristio je već prvu i stigao do velikih 4:1. Ipak, naš as brzo uzvraća, ima je i mrežu kao saveznika, čime je stigao do tri brejk lopte, iskoristio je drugu i vratio jedan od dva brejka.

Posle dva izgubljena servis gema, Đoković naredni sigurno rešava u svoju korist i smanjuje zaostatak na samo jedan gem – 3:4. Srpski teniser u narednom gemu stiže do čak tri brejk šanse, međutim, dva puta loptu izbacuje u aut, a jednom Nadal pogađa viner za izjednačenje. Španac vezuje još dva poena i čuva svoj servis (5:3).

Drugi reket sveta još jednom je sačuvao svoj servis, ali isto čini i Nadal, bez većih problema stiže do dve set lopte, a zatim i prvog seta - 6:4!

Španski teniser Rafael Nadal
Španski teniser Rafael Nadal / Izvor: Profimedia

Drugi set Đoković počinje sjajno. Posle sigurno osvojenog servis gema, naš teniser stiže do brejk lopte koju koristi fenomenalnom forhend dijagonalom iz trka za vođstvo od 2:0, koje potvrđuje "sa nulom" na narednom servisu! Đoković preti i u narednom gemu, ali Nadal uspeva da "dođe do daha" i smanji na 3:1, a zatim i vrati brejk za novu neizvesnost.

Ipak, drugi teniser sveta ponovo oduzima servis protviniku, posle sjajne igre na mreži na brejk lopti, da bi potom stečenu prednost ponovo potvrdio bez igubljenog poena za velikih 5:2. Španac uz malo muke smanjuje rezultat, ali u narednom gemu Đoković čuva servis, stiže do set lopte i as udarcem poravnava rezultat u setovima - 6:3!

Srpski teniser Novak Đoković
Srpski teniser Novak Đoković / Izvor: Tanjug

Gde je stao u drugom, naš teniser nastavio je i u odlučujućem setu. Đoković pravi brejk već u prvom gemu, a zatim ga bez izgubljenog poena potvrđuje za vođstvo, za 2:0. Uz mnogo muke i dve spašene brejk lopte, Nadal ipak smanjuje rezultat. Nije bilo brejka ni u naredna dva gema, da bi prvi "odskočio" Majorčanin i stigao do izjednačenja - 3:3.

Međutim, gubitak vođstva Đokovića nije poremetio, odmah je uzvratio brejkom i stavio svetskog "broja 1" u novu nezgodnu poziciju. Đoković i peti put u meču osvaja servis gem "sa nulom" i stiže na gem od pobede. U devetom gemu stiže do dve brejk lopte, koristi drugu i stiže do 44. titule u karijeri.

Srpski teniser Novak Đoković / Izvor: Profimedia